Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '20

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
86
 

Sahip Olana Kadardır Her Şey

 

Sahip olduğumuz anda her şey anlamını yitirir.

Padişah IV.Murat, "Bağdat'ı almak için verdiğim mücadele Bağdat'ı zapt etmekten daha iyi miydi ne?" diye söylemiş. IV. Murat aslında bu sözüyle yolculuğun ve mücadelenin hedefe varmaktan daha zevkli olduğunu vurgulamak istemişti. Bize her ne kadar mantıklı gelmese de doğru olan bir şey var ki, o da şudur: "Bir süre sonra bir şeye sahip olmanın onu istemek kadar zevkli olmadığını görmektir."

   "Umut içerisinde yolculuk etmek, gidilecek yere varmaktan daha güzeldir" diyor J.Wooden. Yolun aslında varılacak noktadan daha iyi olduğunu söylüyor Wooden. Asıl güzel olan, hedefe ulaşmak için yolda yaşadıklarımız ve gördüklerimizdir.

Turan ARAÇ, "Bilgece Sözler ve Öğretiler" adlı kitabında der ki; "Yukarıya çıktığında, orada hiçbir şey olmadığını göreceksin. " İnsan aslında ilk yola çıktığında varacağı yolun sonunu merak eder.Bu merak duygusu içerisinde yolu tamamlar ve vardığı yer aslında ilk başta hayal ettiği yer gibi değildir. Veyahut öyle olsa bile yol bittiği için merak da heyecan da bitmiştir.

Jeff Keller, "Gerçek mutluluk hedefinize ulaşmak için ilerlediğiniz yolda bulunur." diyor. Ve devam ediyor: "Ayrıca unutmayın ki, oraya vardığınız zaman varacak başka bir hedef bulmanız gerekir." Gerçekten de düşündüğümüzde hemen hemen hepimiz de aynı şeyi yaşamışızdır. Amacımıza ulaştığımız an işin büyüsü bozulmuş ve yeniden bir başka amaç için arayışa girmişizdir.

Sahip olmak istediklerimize sahip olduğumuzda bu defa başka şeylere sahip olma isteği uyanır bizde. Ve bu isteklerin hiçbir sınırı da yoktur. İsteklerimizi elde ettiğimiz an mutlu olacağımızı düşünürüz ve amacımıza ulaşma yolunda harcadığımız zamanın kıymetini bilmeyiz. Oysa amaca gidilen yolda mücadele ederken yaşadıklarımız asıl olandır ve bunun farkında olarak yaşamak gerekir.

İsteklerimizin sınırı yoktur ve bu istekler sınırlandırılamaz da. İnsanoğlu yaratılış gereği birçok şeye sahip olmak ister ve hepsine olmasa da çoğuna sahip olur. İstediklerini elde ettiğinde bu defa başka şeyleri arzular ve bu yeni istekleri için kolları sıvar. İnsan isteklerinin her biri için mücadele eder. Bunu yaparken de bazen bin bir sıkıntılar çeker. Sancılı bir yolculuktan sonra amacına ulaşan insan aslında bu inişli çıkışlı yolu ulaşmak istediği hedefinden daha çok sever. Amacına ulaştığında onu baştan başa saran o ilk baştaki heyecan artık sönmüştür. Oysa asıl istediği bu değildir. Her insan mutlu olmayı ister ve sahip olmak istediklerine sahip olduğunda mutlu olacağını düşünür. Oysaki, amaca götüren yolda yürümek o amaçtan daha mutlu eder kişiyi.

Umut etmek, hayal kurmak, arzu etmek, heyecan duymak gibi duygular başlı başına mutluluk kaynağıdır aslında. Bizleri asıl mutlu eden bu duygular içinde olmaktır. İşte, bu nedenledir ki amaçlara ve hedeflere ulaşıldığında ve istekler elde edildiğinde tüm bunlar mutlu etmez bizi. Çünkü mutlu olmanın sırrı, aslında amaç değil yoldur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1132
Kayıt tarihi
: 07.05.13
 
 

1977 doğumlu. Atatürk Üniversitesini bitirdi.Öğretmenlik ve yöneticilik yaptı.2007'de Ankara Üniv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster