Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '19

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
122
 

Sahipsiz Arsa

       Boş bir arsada açan yüzlerce çiçek, yüzlerce otsu canlı. Peki kaç insan buradan geçerken varıyor, güzelliğine? Kaçı kafasını çevirip, doyasıya çekiyor, hoş kokuyu burun deliklerine? Hangisi düşünüyor, nasılda insanlığa örnek diye?

    Her sabah imalathaneme varmak, için yürüdüğüm yolda, şubat ortalarında başlar, yaşamın renkleri bu arsada. Baharın yavaş, yavaş gelmesiyle yemyeşil otlar bitiveriyor, toprağın özgür kalabildiği bu alanda. Duvarın örüldüğü, kaldırımın bitiştiği noktayı, yıkmak için her bir çatlak alandan sızıveriyor, yeşillikler tüm azmiyle. Derken başaklar beliriyor, yeşilliğin ortasında. Sonra sıra o kırmızı rengiyle, güzelliğini sergileyen,  gelinciğe sıra geliyor. Alabildiğine, güzel alabildiğine, sevgideler. Bir kaç hafta sonra adını bilmediğim, mor dikensiler rövanşta. Arsada ki üstünlüğü sağlamak ister gibi, ama batırmıyor dikenini, ona, buna, şuna. Derken sarısı, mavisi, yeşili, beyazı karıştı, birbirine hepsi. Yok kimsenin kimseye nazı. Mantarlar da çıktılar, pempesi kırmızısı. Uzadıkça uzadı, her bir otsu sevgi, her gün daha diri. Yanımdan geçenler ne hissetti, bakıp arsaya varolabildi mi? 

   Her gün nasılda zorladılar, duvarı sokak kapısı çoktan gitti. Sarmaşıklar sarıp sarmaladı, duvarı her yere can geldi. Özgürlüklerini yaşadılar, sekiz ayın sunduğu güzellikle. İnsanlar sahip çıktığında, aylarda sunamayacak, güzelliği. Neden yanıbaşımda bitiverdin, mantar demedi ,  hiç çiçeksi. Nadasa çağırdığında, toprak özlerini bırakarak hazırlar,  yok oluşa sızlanmayarak.

        İnsan öylemi? Sevgi demleyen kaç kişi hayatına girebildi ki? Arsada ki samimi bütünlük, kaç arkadaşlığına şekil verdi?  Ve dedim ki kendime "bir köpeğe sahip olma, sadece sev. Bir arsaya sahip olma, beden arsanı tanı ve ona da sahip olamadığını da bil " İnsanlar kendi bedenlerini tanısaydı, sahip olma hissiyatı doğar mıydı? 

   Umarım bu yılda sahip çıkmazlar, sana. Sahip çıkarlarsa uğramaz, güzellikler buraya. Selam şubat, selam yazın bende başlangıcı...Selam kalbimin hiç bir ülkeye ait olmayışı. Selam, sahipsiz arsa, senin kadar özgür olamasakta insan ziyanlığında,  en azından farkındayız güzelliğinin, bir kaçımız...

   Nefrete bulaşmayanlara...

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Sahip olma sev" anlayışı çok önemli,bu konunun daha fazla işlenmesi gerekiyor.Elinize sağlık.

Kerim Korkut 
 07.05.2019 11:57
Cevap :
Kesinlikle   07.05.2019 16:31
 

Kıymetli Jale Kasap; Gerçekten insanlar bedenine sahip değil, arsa türlü, türlü çiçeklere sahiptir.Doğa kinsiz, açgözlü değildir. Doğa insanların yararını düşünürken insanlar ise hem kinli, hemde aç gözlü,bidayette yazmıştım İnsanlar kadar tehlikeli bir varlık yoktur.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 06.02.2019 16:22
Cevap :
Teşekkür ediyorum   06.02.2019 17:47
 

Sevgili Jale Kardeş! Benden de selam olsun nefrete bulaşmayanlara. Ne kadar güzel edebi bir yazı canınıza sağlık.Selam sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 02.02.2019 0:14
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum mutlu oldum   02.02.2019 5:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 444
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 261
Kayıt tarihi
: 28.04.17
 
 

Lise mezunu bir öğrenme aşığı, fotoğraf hastası , yazma sevdalısı, sevgi yanlısı, bir dünya insan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster