Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
925
 

Şahsi hesap dâhili hesapla kapatılmaz

Şahsi hesap dâhili hesapla kapatılmaz
 

Görsel alıntı


Şahsi hesapların dâhili hesaba yansıtılması halinde tahsilatı toplumun beden kasasından çıkar ki buda huzur, güven ve mutluluk içinde yaşamayı engeller.   

Şahsi hesabın dâhili hesaba katılması vicdana, hukuka ve mizana uygun olmaz.

Vaktiyle birbirleriyle candan dost olanların şahsi hesaplarını toplumdan tahsil etmeye kalkışmaları telafisi imkânsız zararlara yol açacaktır.

Nereye gidiyoruz, pusulasız, bir gemi önünü görmeden, dalgalarında yardımı ile deryada mesafe almış gidiyor. 

Henüz ne sığınacak liman, ne de çarpılacak kayalar görünmüyor, lakin gemi belirsiz yöne gidiyor.

Benlik peşinden koşanlar ve nefislerine esir olmuş yolcularla birlikte yolculuk yapmaktansa, akıl haricinde söyleyecekleri söz ve söylemlere rağmen delilerle birlikte yolculuk yapmak, daha hayırlı olur. 

Hukukun üstünlüğüne Fatiha okunduğu, üstünlerin hukukuna merhaba hoş geldin dendiği bir dönem yaşıyoruz.  

Elbette bu ülke insanları şahsi hesapların sadece şahsiler arasında görülmesini ister. Zorun, şiddetin, tehdidin, baskının kendilerine yansımasını istemez.

Ülke insanı evet demesini de, hayır demesini de, yeter demesini de tamam demesini de bilir.

Nedir bu bölüşülmeyen, nedir bu bir türlü görülmeyen ve bitmeyen şahsi hesaplar.   

Şahsi hesapların her türlü zararını, ziyanını, toplum çekiyor. Nedir bu emre amadelik, nedir bu kula kulluk. Nedir bu senlik, benlik.

Peygamberimiz şöyle buyurmuştur.

” Acemlerin üstünleri için ayağa kalktığınız gibi kalkmayın”

Bu gün göze girmek ve menfaatleri için güçlüler ve üstünler için ayağa kalkanların, anaları, babaları, atalara hayatta olsaydı ayağa kalkarlar mıydı?

Kalkarlardı diyenler aslını inkâr ediyorlar, kalkmazlardı diyenler doğruyu tasdik ediyorlar.

Bir taraf değerlerini korumuş oluyor, bir diğer taraf ise değerlerini yitirmiş oluyor.

Korku var, tehdit var, benlik var, güç kullanma varbaskıcı tutum var ve nihayet tek tip toplum yaratma isteği var. Baskıcı tutum ve davranışta zulmün bir çeşididir.

Öyleyse bunca varların var olduğu bir toplumda, özgürlükten ve hürriyetten bahsetmek mümkün değil. Hele, hele demokrasinin adı bile ağza alınamaz.

Artık korku salma, tehdit etme, güç kullanma hastalığından kurtulalım. Tek tip toplum yaratma sevdasından vazgeçelim.

Perdesiz penceremizden sınırlarımızı seyredelim dikkati ve özeni elden bırakmayalım. Ateş bizim bağımıza, bahçemize sıçramasın.

Hiçbir ayette, hiçbir hadiste meşru gösterilmeyen lüks hayatı meşru göstermek için hocaların fetva vermesine gerek yoktur.  

Vaktini ve istirahatını hasır üzerinde geçiren Peygamberimizi unutmayalım.

Tamam, yeter demesini bilelim. Yeteri bilmeliyiz. Yeterle tanışmalıyız.  

Ne mal, ne mülk ve nede debdebeli yaşam kimseye kalmaz, kimseyle beraber esas dünyaya gitmez.

Artık insanların eşya misali derdest olduğu bir ülke görünümünden çıkıp gerçek özgürlüğe ve demokrasiye yetişelim.  

 

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN   

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her şey iyi olacak ..Dibe vurmayinca akıl başa gelmez. ..sevgiler...selamlar...

Mesut Selek 
 07.06.2015 10:40
Cevap :
Kıymetli Hocamız Sayın, Mesut SELEK: Mesut Selek hocamızın bir bildiği vardır elbet.Demek ki iyi olması için dibe vurması lazım.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  07.06.2015 13:46
 

İyiliklerle doğrulukların,yalanlarla doğruların,hakla haksızlıkların birbirine karışmasıyla insan dikenli yollardan yürümeğe zorlandı;karmaşıklığı ve bulanıklığı yüzünden devamlı yaşam başarısızlıklarına boyun eğerek kendi onur ve erdemini gözardı ederek kendini raslantıya bıraktı ve ruhunu iyice çıplaktaştırdı.Özgürlük,adalet ve barışın nimetlerini tatmayarak kendi alın yazısını taçlandıramadı.Şahsi kazançların hesaplarına alın teri oldu ve kendine çok yazık etti.Onun kurtuluşu aklının ve mantığının sesine kulak vermesi ve gerçeğin peşinden koşturmasıdır...Dikkat çekici ve ders verici bir denemeydi.Elinize sağlık Burakgazi bey dostum.Sağolun.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 06.06.2015 17:18
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Sayın, Abbas Oğuz; Bir tarihte candan öteye can ile canan misali dost olanlar dünya menfaatleri yüzünden ayrıldılar.Dostların arasında zuhur eden şahsi hesaplar vardı. Kendi aralarında hal etmeleri gerekirken bunu dahili hesaba kattılar.Toplumun huzurunu, sağlığını, mutluluğunu engellediler. İnsanlar eşya misali derdest edilerek hürriyetten, özgürlükten mahrum edildi.Ne diyelim Allah bu topluma kendi kudretiyle huzur,güven ve mutluluk versin.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   06.06.2015 18:25
 

Ülke menfaatleri şahsi menfaatlerin üzerinde tutulmuş olsaydı, şimdi bambaşka bir Türkiye'de yaşıyor olurduk sayın Burakgazi. Demokrasi adı altında son zamanlarda yaşanan dikta rejimi gibi idare, sağ duyulu insanları isyan durumuna getirmiştir. Umarım 8 Haziran sabahı gerçek demokrasiyi görme olanağımız olur. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 05.06.2015 21:35
Cevap :
Kıymetli Erol Işık:Evet ülke menfaatleri şahsi menfaatler ve şahsi hesapların gerisine düştü.Yani şahsi hesaplar dahili hesaplara katıldı, bu hesabı toplum ödüyor bundan toplum zarar görüyor.Demokrasi için nişane görünmüyor.Evet bakalım önümüzdeki günler ne gibi bir tablo ortaya çıkaracak.Saygılar sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.  05.06.2015 22:11
 

Gerçek özgürlüğe ve demokrasiye yetişmek bu halk ile mümkün görülmüyor zira olgunlaşmış bir mantık ve bilinç toplumdan oldukça uzakta. Sonra, şahsi hesapların topluma ödettirilmesi...Ahmet'in hesabı Mehmet'ten sorulmaz, bu eskiden de böyleydi şimdi de böyle (olması gerekir) Selamlar kardeşime ve değerli ailesine...

Yurdagül Alkan 
 05.06.2015 0:26
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan:Yeme ve can dostları yolda küstü.Şahsi hesap ortaya çıktı, bunu kendi iç hesapları yerine dahili hesap yaptılar ve bu ödeme de toplumun beden kasasından çıkıyor.Toplum zarar görüyor, toplum mağdur oluyor.Saygılar sunuyorum.Tüm aileye hep sağlık, daima mutluluk diliyorum.   05.06.2015 22:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 607
Toplam yorum
: 7049
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1738
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster