Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '12

 
Kategori
Organik Ürünler
Okunma Sayısı
563
 

Sahte bal kimi yakacak!

Sahte bal kimi yakacak!
 

Sahte Bal


Bu işin bu noktaya geleceği başından belli idi. Bal etrafında dönen dolabın dönüp dolaşıp üreticinin başına patlayacağı belli idi.. Pirinç, kırmızı mercimek, et, süt vb gibi gıdalarda yaşanan krizlerden Tarım bakanlığı ders çıkarmamış olacak ki yine benzer bir dolap döndü.

Günlerden beri televizyon kanallarında yapılan bal reklamlarına baştan beri kuşkuyla yaklaştık. Zira bir firma bu kadar balı nerden alıyordu. Firma sahipleri çıktı dün Türkiye bal üretiminde dünyada ikinci sırada olduğunu ve balları üreticiden temin ettikleriniz açıkladı. Ama belgeleri ortaya koyamadı.

Balın gerçek değil, mısır şurubundan olması vb gibi sahtecilikten ziyade asıl bundan sonra ne olacak bizi daha çok ilgilendiriyor.

Televizyonlardaki bal reklamları ülke genelinde bal satışlarını %25 dolayında artırdığı söylendi. Doğrudur, reklamın faydası daha önceleri fındık tüketiminde de görmüştük. Bu sevinilecek bir durum.

Buraya kadar hem fikiriz. Ancak işin üçkâğıdı ortaya çıkmasından sonra kamuoyunda zedelenen geçek bal üreticinin itibarının düzletilmesini kim üstlenecek?

Bakanlık günlerden beri sıradan vatandaş gibi olayı izledi. Birden bire tün Televizyonlarda bu reklamda neyin nesi, bu kadar balın bunlar nerden alıyor ve nasıl üretiyor diye sorması lazımdı. En son Tarım bakanı bizzat kendisi Inter net üzerinden verdiği bal siparişi sahte çıkınca ortalık toz duman oldu. Üç firmanın adı açıklandı. Peki, bakana sahte değil de gerçek bal çıksa idi ne olacaktı.

Önümüzdeki yıl bal üreticilerini ciddi olarak sıkıntı bekliyor. Tüketiciyi, ürettikleri balın gerçek olduğunu anlatmaları çok zor olacak. Bozulan itibarlarını tekrar düzeltmek kolay olmayacak.

İşin birde dış satım ayağı var. Her ne kadar dışarıya sahte bal satmak içeriye satmak kadar kolay olmasa da yabancılar bunu fırsat bilip fiyatı kırma yoluna gideceklerdir. İçeride ise tüketici kuşku ile yanaşmasından dolayı ciddi manada talep daralması yaşanacaktır.

Bal üretimi yapan tanıdıklarım var. Ben yaklaşık on senedir çok güvendiğim bir dostumdan bal alıyorum. Kg fiyatı da 10 TL ye. Herkes hayret ediyor “ Bu kadar ucuz bal olur mu” diye Oysa balın üreticide ki gerçek fiyatı bu, ama bu on liralık balın yirmi, otuza satılmasındaki aradaki farkı markercilerden kaynaklandığını bir türlü anlatamadık.

Âcizane benim bir talebim var. Bu Tarım bakanlığın da özelleşse de iş biraz daha kurumsallaşıp ciddiye alınsa. Yoksa hiçbir gıda denetimimiz ciddi yapılmıyor. Ne fırınlarda, ne kasaplarda ne de diğer gıda üretim yerlerin de. Sabah erken saatlerde fırınlara gidip ekmeğin yapıldığını görsek, çoğumuz bir daha ömür boyu ekmek yemez.

Korkmaz MERT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1065
Kayıt tarihi
: 07.12.11
 
 

Tarım ve hayvancılık konusunda özellikle Topraksız Tarım ve Hibrit tohumculuk konusu ilgi alanım...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster