Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '16

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
632
 

Şair Atilla İlhan muhteşem bir törenle anıldı ama, sahildeki perişanlığını gören olmadı.

Şair Atilla İlhan muhteşem bir törenle anıldı ama, sahildeki perişanlığını gören olmadı.
 

         Karşıyaka Belediyesi tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen Attila İlhan Şiir Yarışması, şairin 91. doğum yıl dönümünde, muhteşem bir gala ile son buldu. Usta şairin anısını yaşatmak ve edebiyat dünyasına yeni yetenekler kazandırmak amacıyla düzenlenen yarışmanın ödül törenine, edebiyat ve sinema dünyasının önemli isimleri katıldı. Başkan Akpınar “Attila İlhan Karşıyaka, Karşıyaka Attila İlhan’dır. Attiala İlhan, İzmir Basın dünyasında kısa bir müddet çalıştı. D. İzmir Gazetesinde,i mesaisinde, ben de vardım. Yakın temaslarım oldu. Öğretilerini unutamam. Basın Yayın okullarına gitmeğe de bu yüzden gerek kalmadı. Bu gün, değme  Üniversite hocaları ve öğrencileri, Attiala İlhan kadar olamasalar da, kendisinin yeri hala unutulmadı.

         SANAT ŞÖLENİNE ÜNLÜ YAĞDI: Karşıyaka Belediyesi tarafından usta şair Attila İlhan anısına bu yıl ikinci kez düzenlenen ve geleneksel hale getirilecek olan Attila İlhan Şiir Ödülleri, muhteşem bir geceyle sahiplerini buldu.

         Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen etkinliğe şiir, sinema ve yazın dünyasının tanınmış isimleri Sunay Akın, Fikret Hakan, Asım Gönen, Ataol Behramoğlu ile İlhan’ın şair dostları ve yüzlerce Karşıyakalı sanatsever katıldı. Geceye katılan usta isimler, Attila İlhan’ın şiirlerini okudu.

         Gecenin sunuculuğunu üstlenen Sunay Akın da Attila İlhan’ın hayatından kesitler sundu. Karşıyakalılara sanat şöleni yaşatan sanatçılar, Attila İlhan Şiir Ödülleri’nin geleneksel hale getirilmesinden memnuniyet duyduklarını dile getirerek Karşıyaka Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’a teşekkür etti.

         “ATİLLA İLHAN’I ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİK”  Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Karşıyakamızı sanatın başkenti yapmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Karşıyakalı unutulmaz şairimiz Attila İlhan’ın anısını yaşatmak ve O’nun ışığında yeni şairler yetiştirmek için düzenlediğimiz şiir yarışmasına katılan herkesi kutluyorum.

         Karşıyakalılık; gücünü, ona değer verenlerden, üretenlerden ve tarihinden alır. Karşıyakalılık, ruhunu ve duruşunu, Mustafa Kemal Atatürk’ten, onun gösterdiği çağdaş, demokrat, laik ve devrimci yürüyüşten alır. Her zaman sanatın ve sanatçının yanında olmaya devam edeceğiz. Çünkü Karşıyaka demokrasidir, Karşıyaka Cumhuriyet’tir, Karşıyaka Atatürk’tür. Karşıyaka var olduğunca, Attila İlhan hep yaşayacaktır. Edebiyatımızın, düşünce ve sanat hayatımızın ölümsüz kaptanını, büyük hatırasına adadığımız Şiir Ödülüyle de selamlamak, bizim doğal görevimizdir. Bu ödül sayesinde, bıraktığı ışıklı yoldan yürüyecek nice şairi, ülkemiz edebiyatına kazandıracağız” dedi.

         ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU:  244 eserin katıldığı yarışma birinciliği Abuzer Gülpınar ve Caner Gök Süeda paylaştı. Attila İlhan  Emek Ödülü ise usta sanatçı Fikret Hakan ile Asım Gönen’e verildi. Aydın Uysal, Gökhan Demirci ve  Güray Özçelik ise Özendirme Ödülü aldı. Dereceye girenler, ödüllerini Başkan Akpınar ve sanatçı konukların elinden aldı.

         Yarışmanın jüri üyeliklerini ünlü şairler; Ataol Behramoğlu, Hüseyin Yurttaş, Tuğrul Keskin, Ünal Ersözlü ve Hidayet Karakuş yaptı.

          ÖRT Kİ, ÖLEM : Öte yandan  Karşıyakadaki sahil bandında bulunan ve Çatalkaya Dağlarına dönük kitabesi bulunan Atilla İlhanın işgal ettiği yer, geceleri karanlıklkara gömülmektedir. Bu münasebetle de başucu kitabesindeki şiirler de okunamamaktadır. Öteden beri bu konuyu dile egetirmemize karşın, Belediyenin bu konuyu atlamasını, yapılan bu muazzam törenle çelişkili buluyoruz.  Orta yerde bir yanlışlık varsa,  bunun üzerine yapılan iyileştirmeler, o yanlışı silmez. Acısısını yüreklerde katmerleştirir. "Muazzam anma merasimi ve muhteşemlikler",  Atilla İlhanı sevenlerce  muhtreşem sayılmaz. Bunun adı "Göz boyamak" olur. Orta yerde bu yanlışlıklar varken...Bunu da bir not olarak  buraya düşürüyorum. Beni yetiştiren bu büyüğe saygımı, bu satırlartla telafi ediyorum.

       İzmir B. Şehir Belediyesi şehri parsellemiş gibi.. İzmirin kalbi Karşıyakaya  atıyor halbuki. K.Yaka Belediyesi neden B. Şehire söz geçiremiyor veya ısrarcı olamıyor. Neden Atilla İlhan, o ışık saçan insan geceleri karanlıklarda bırakılabiliyor? Bu körlüğe dur diyemiyorsa  belediye, onu seven binlerce insan var .  Neden bu insanlar rencide ediliyor? Bu bakar körlüğe kısa zamanda son verilmesini bekliyoruz.

        O zaman, her iki belediyeye de sormak isteriz: Kendi hudutları içinde kalan K.Yaka sahilindekiAttila İlhan kitabesinin yalnızlığı ve perişanlığı, kocaman kocaman anma merasimi yapılırken, bu durum içlerinize sindi mi, sinmedi mi?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu güzel ve anlamlı yarışmanın varlığını şiir sevgisi, ilgisi olan ve aynı zamanda da yazan ve de Atilla İlhan hayranı canım oğlumdan öğrendim. Birlikte bir dahaki yıl katılmayı da istiyoruz..:) Orada olmayı çok isterdim, mutlaka çok özel anlara tanıklık ettiniz Muzaffer Bey. Bir güzelliği bizlerle de paylaşmanıza ve ayrıca gösterdiğiniz vefalı kişiliğinize çok teşekkür ediyorum. Saygı, sevgi ve selamlarımla.

Nermin Ayduran 
 17.06.2016 13:23
Cevap :
En başta oğlunu tebriğe fazlası ile layık. Kutlarım onu. Atilla İlhan sevgisi o yaştakileri de cezbediyorsa, şairin kutsallığı ve büyüğklüğü, anlaşıyor demektir. Belediye bu kutlama ve anmayı geleneksel hale getirdi. Her yıl Nisandan itibaren düzenlenmeğe başlar şiir yarışması. Yalnız basılı ve ya basılmağa aömade şiir kitabınız olacak. Tezelden şirlerinizi bir kitapta oplayınız, benim yaptıüğım gibi. İşte ben o şiir yarışmasına katılabilmek için, "Kelebekler Ağlamaz mı?" şiir kitabımı, sırf bu yarışma yüzünden neşrettim. İnceliğinize teşekkür ederim. Sağolun. Selam ve saygı bizden. Kalın sağlıcakla.  17.06.2016 21:36
 

Sevgili şairimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum...Dobra dobra bir insandı...Ayrıca güçlü ve romantik bir şairdi...

Abdülkadir Güler 
 16.06.2016 22:33
Cevap :
Şiirlerindeki gibi mert idi.  17.06.2016 9:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1578
Toplam yorum
: 3861
Toplam mesaj
: 497
Ort. okunma sayısı
: 848
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster