Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
736
 

Şair dostlara birkaç öneri

Şair dostlara birkaç öneri
 

şiir www.siirceler.comkaynağı:


Şiiri bir yaşam biçimi olarak seçmiş biri olarak MB'da şiir kategorisi açılmasına çok sevindim. Kaygı duymakla beraber sevindim. Kaygı duydum çünkü her sitede olduğu gibi şiir niyetine yazılmış ama şiirle alakası olmayan bir sürü şey gelecekti önümüze. Yani gına gelecekti bunları okumaktan. Şiir olsalar kimse bir şey demeyecekti. Herkes keyifle okuyacaktı. Ama şiir olmadıkları için sıkıcı olacak ve kimi yazarlarca alaya alınacaktı. Bugün okuduğum bir blogda arkadaş şöyle bir başlık atmıştı: Bende mi şair oldum? Hayır şair olmamıştı. Sadece iyi şiir yazamayanları ironik bir biçimde iğneliyordu. Ve "şiir kategorisi eklensin mi " konulu ankete sanırım evet oyu verdiği için bin pişmandı. Haklıydı. Şiirler gelmeye başlayınca çoğunun şiir olmadığını görünce alaya almıştı artık. En çok üzüldüğüm de budur benim.

Bu blogu yazmak zorundayım. 30 yılını şiire ve edebiyata veren bir yazın emekçisi olarak değerli arkadaşlarıma bir kaç küçük önerimi sunmak istiyorum. Şiir yazdıkları zaman bunları mümkün olduğu kadar dikkate alırlarsa, bu gibi yorumlarla da karşı karşıya kalmazlar umarım.

1- Her şeyden önemlisi şairler dile ve yazım kurallarına çok önem vermek zorundadırlar. En küçük bir yanlşlığı bile affetmez şiir. Örneğin Bende mi şair oldum? yerine Ben de mi şair oldum? demeleri gerekir. Yoksa asla olamazlar.

2- Şiir her zaman yeni söz söylemeyi gerektirir. Yazdığınız bir şeyin alt alta olması şiir olduğunu göstermez. Şiir yeni olandır yeni söylemdir. Eğer yazdığınızı daha önceleri başka biri söylememişse yayınlayın. Aynı duygu herkes yaşayabilir ama her şair farklı söyler. Şairi şair yapan da bu kendine özgü söylemesidir. Yeninin ne olduğunu bilmek için de eskenin ne olduğunu bilmek gerekir. Yani destiyi doldurmak gerekir. Okumak hem de çok okumak.

3-Her şair kendi yaşamalı ama şiirde kendini ustaca saklamalıdır. Şiiri okuyanlar şairi değil kendini görmelidir. Eğer şairi görüyorsa bu şiir değildir. Şair en usta biçimde kendini saklayandır.

4- Şiirde sözcükler düzanlamları yanında yan anlamlar da içermelidir. Zaten şiir bu düzanlamda değil yan anlamlarda aranır. Divan şiirinde bunu sağlamak için sanatlar kullanılırdı. Teşbih, istiare. hüsnü talil gibi. Bugün benzetme, eğretileme dediğimiz sanatlar yapılarak sağlanıyor bu yan anlamlar ve anlam çoğalmaları.

5-Şiire olan saygımızdan dolayı, " ben yazdım oldu sana ne" demeyelim. Çünkü öykü ve denemede iyi yazamayanlar için kimse bir şey demezken, şiir de iyi olmadığı zaman alaya almaya başlıyorlar. Buna meydan vermeyelim şiiri seviyorsak eğer. Çünkü herkes şiirden çok şey bekliyor bunu avantaja çevirmek lazım.

Fazla uzatmak , iyi şairler her ortamda şiirlerini çıkarıp okumazlar. Çok sayıda göndererek kimsenin zamanını çalmazlar. Kimseyi sıkmazlar. Çünkü şiir güzeldir ve güzel olan her şey şiirdir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel bir şiir olmuş. Çok da güzel yansıtmışsınız insancıl duygularınızı. Ne var ki "Şair Dostlara Birkaç Öneri" başlıklı düzyazınızda da olduğu gibi yazım kurallarına gereken özeni göstermiyorsunuz. Özel adlara gelen ekleri ayırmalısınız. "Haitide, Irakta, Afrikada" biçiminde değil "Haiti'de, Irak'ta, Afrika'da" biçiminde olmalı. Şiirinizin 5. dizesindeki "çocuklar" sözcüğünü gereksiz kullanmış olmanız kulağı tırmalıyor. Sözünü ettiğim düzyazınızda "En küçük bir yanlışlığı bile affetmez şiir." diyorsunuz ama bu öğüte uyma konusunda gereken özeni göstermiyorsunuz.

Mehmet Ali Başkurt 
 15.02.2008 14:37
Cevap :
Mehmet Bey Öncelikle eleştiriniz için teşekkür ederim. Şiir adına söylediklerim kendim için de geçerli elbet. Hem de daha çok. .Sadece şiir değil tüm alanlar için geçerli . Dilimizin eksiksiz kullanımına hepimiz özen göstermeliyiz. Şiir en küçük hatayı affetmez sözümün arkasındayım. Bu nedenle kendime ceza olarak bu şiiri bu gece yayından çekeceğim. Sevgi ve saygılarımla  15.02.2008 17:02
 

Her icat bir ihtiyçtan doğdu. Yazı düşünceyi, tarihi aktarmayı dersek ŞİİR ise duyguları bütün sadeliği ile süslemeleri ile yaşayanın dilinden aktarması değil midir. Ben duygularını coşkusunu yazanın şiirini tercih ederim ısmarlama şiiri değil. Ama ben Edebiyatçı da değilim! Kimbilir belki okuyanı varsa şiir olur. Yazmak değil önemli olan...

RMZSM Meliha Karaoğlu 
 15.02.2008 0:59
 

Şiir yazma konusunda sonuna kadar haklısınız. Anket çalışmasında hayır istemiyorum cevabı verenlerdenim. Canım şiir okumak istediğinde açıyorum şiir kitaplarını şairlerin yazdığı şiirleri okuyorum. Ama MB önüne gelenin şiir yazdığı bir yer olmaya başladı. Bunun için daha özel siteler var. Şiir severler oralarda yazıyor. Değil mi efendim. Bence MB şiir yazma yeri değil. Eminim ki çok güzel yazanlar vardır. Sizin gibi içinde şiir kitabı olanlar dahi vardır. Ama takdir ederlerse her yazılan şiiri okumaya kalkarsak ne yazı yazmaya ne yorum yazmaya zamanımız kalır.Hem ben şiirlere yorum yapılmayacağı düşüncesindeyim. Sevgilerle

Gülün içinden 
 12.02.2008 17:25
Cevap :
Merhaba Görüşlerinize katılıyorum elbet. Ben de şiir yazan biri olarak şiir kategorisi açıldıktan sonra sadece 2 değişik gün yüzdım o kadar. Bence şairler kimseyi sıkmadan ve arzu edildiğinde şiir okurlar. Yazarken de insanları bıktırrıcasına değil yerinde ve azıcık. Şiirin varlığı da bunu gerektirir. Az sözden çok anlam çıkarmak. Sevgilerimle  12.02.2008 17:52
 

Merhaba, şiir yolunda yolculuk ederken insanın eline bu nitelikte bir pusulanın geçmesi o yolun başarılı bir şekilde akmasını sağlayacak elbette.Yazınızı çok beğendim, eminim gereken dersler çıkmıştır... Bilirsiniz şiir biraz da su gibidir, saydam bir gönül ezgisidir yansıyanlar... Bilirsiniz şiir biraz da insan gibidir, ölçülü ve uyaklıdır anlatılanlar... Bilirsiniz insan birazda su gibidir, akar ve paylaştıkça çoğalırlar...

petek sinem 
 11.02.2008 17:35
Cevap :
Ağzınıza sağlık. Ne güzel söylemişsiniz. Bu arada şiirlerini ze biraz okuma fırsatı buldum. iyi ki bu blogu yazdım da tanımış oldum sizi. Şiirleriniz çok güzel. İzleyeceğim. Sevgilerimle  11.02.2008 18:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1089
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1092
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1956 Sarıkamış Kars doğumluyum. 6 şiir kitabım ve 2 deneme kitabım var. son kitaplarımı B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster