Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
322
 

Şair dostlarımın sevdiğim şiirleri (II)

Ogğuz Tümbaş Gaziantep’ in Oğuzeli ilçesinde 1946 yılında doğdu. İlk okulu aynı ilçede, orta okulu Ceyhan’ da, liseyi Urfa’ da bitirdi. Ankara’ da Gazetecilik Yüksek Okulu’ ndan 1970 yılında mezun oldu. 1974 yılında TRT Haber Merkezi’nde çalışmaya başladı. Ankara ve Diyarbakır’ dan sonra 1977 ‘ den beri TRT İzmir Haber Müdürlüğü’ nde görevini sürdürüyor. İlk Şiirleri (1965) Sanat Dünyasi, Filiz, Su, Defne, Çele dergilerinde çikti. Ilgaz, Güney, Evrim dergilerinde yazıları yayınlandı. Ankara’da Meltem dergisini 15 sayı çıkardı. Akköy, Alleben, Agora, Aykirisanat, Anadili, Bahçe, Izmir Izmir, Simge, Kavram Kargasa.. dergilerinde siir ve yazilariyla göründü. 1998 yilinda ilk siir kitabi Yürek Söylencesi yayimlandi. Ikinci siir kitabi Bellek Pazari 2002 yilinda yayinlandi.

Etki yayinlari arasinda yayinlanan Bellek Pazari 64 sayfa. Bu kitapta 33 siiri var Oguz Tümbas’in hepsi birbirinden güzel. Kitabin ilk siiri Hüznü Kumral ile sair dogdugu ilçe Oguzeli’ne Gaziantep’e, kisa ve askili pantolonla geçen çocukluk ve ilk gençlik yillarina göndermeler yapiyor. Memleket özlemini en güzel sekilde dile getirdigi siiri ise Göresim Gelir Antep’e dir.

“Sire zamani simdi Antep’e / Keserim uzakligin ipini / göresime inad edemem / Bir palmiye atina binip Karsiyaka’dan / Giderim canim Antep’e / Güz günesini sarartarak / .. / Sire zamani simdi Antep’te / Sire hanindan pestil almali çocuklara / Muska, kesme ve dilme.. / Fistik ve ceviz sucuguyla..”

Bu kitabini adima imzalarken sevgili dostum Oguz Tümbas “ Hemserime.. Dostuma.. Sevgili Ali Çapan’ima ; Izmir imbatiyla, körfez martilariyla, palmiye soluguyla sicacik içten Merhaba “ diye not düsmüs.

Bellek Pazari ‘inda en çok hosuma giden diger bir siir ise “ Antepisi” baslikli siir.

“Gergefi reyhan avlusuna kur / Patiskayi ger beyaz ve zengin bir sarkiyla / Parmak uçlarinla söyles / Emegine yorul / Sirma isiklarini geçir / Badem ignesinden günesin / .. / Sebboyu yabana atma / Yaninda güleç tut / Verevine geç kederleri / Örümcek agina ugras / Çalis kartopu akligina. / .. / Sirin nar.. gün pekmezi.. gün günesi / Saçak alti gölgesinde kumrulari dinle / Küçük minderli kürsüler diz / Itirli avluya / Oyali örtüler ser / Bakir sahanli raflara / Sehpayi görücüye çikar. / .. / Bu telasin senin / Üretken ve sevinçli / Göz isigin güleç ve sabirli / Çeyizlik hevesin ve emegin / Sevdanin bohçasinda.”

Sevgili dostum hemserim Oguz Tümbas’in birinci kitabi Yürek Söylencesi için görüs ve düsüncelerini bir mektupla bildiren simdilerde aramizda olmayan ve kendisini rahmet ve saygiyla andigim benim Maliye Okulu’ndan hocam olan Mehmet ÇINARLI “ …Kitaptaki siirlerin dili ve anlatimi hosuma gitti. Vezin ver kafiyeye itibar edilmedigi halde, siirde çok gerekli gördügüm musiki, iç ahenk büyük ölçüde saglanmis. Son yillarda yazilan sözde siirlerin çogunda oldugu gibi kelimeler birbirleriyle tepismiyor, misralar dile takilmiyor .” demis. Ayni düsünceleri bende ifade etmek isterim Oguz Tümbas’in Bellek Pazari’ndaki siirleri için.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Oğuz, Milliyet Bloğ'da buluşmak ne güzel,İzmire ve İzmir'deki sevgili dostlara kucak dolusu sevgi ve selam gönderiyorum sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Ymm Ali Çapan 
 19.06.2008 10:46
 

Sevgili Çapan,can hemşehrim; Bu akşam bütün meyhanelerini dolaşmadım İzmir'in; ama Milliyet blogda gezinirken rastladım sana. Fotoğraflarını, yazılarını,anılarını izliyorum. Ben de yeni üyesiyim bu blog'un. Bundan böyle yazılarını izleyeceğim. Sık sık buluşacağız demek ki. Belki anı defterlerini, elle yazılan mektupları da çok özleyeceğiz; ne ki teknolojinin bu olanaklarını da olumlu biçimde kullanmak zorundayız. Böylesine hızlı iletişim sağlayan bu bilgisayar , bilgisunar (internet) çağında, geride durmak olanaksız. Hadi yeniden merhaba...Görüşmek umuduyla... Oğuz Tümbaş

OĞUZ TÜMBAŞ 
 18.06.2008 23:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 477
Kayıt tarihi
: 02.03.07
 
 

Ali ÇAPAN 10.03.1948'de Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde doğdu. Ankara İTİ Akademisini bitirdi. 30 yıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster