Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
393
 

Şair dostlarımın sevdiğim şiirleri (III)

Bu yazida size Ali Şentürk (*) ve siirinden söz edecegim. Ancak bu yazinin kurgusunda birkaç yumak ani ve birkaç dize siir olacak.

Dil, insanlarin kendilerini ifade etme aracidir. Dili en güzel biçimde kullananlar ise bence o ülkenin sairleri olmalidir. Çünkü sairler siir yazdiklari dilin sözcükleri ile duygu ve düsüncelerini okuyana aktaran sözcük isçileridirler. Bu nedenle sair dostlarimin sevdigim siirlerini bana sevdiren en basta gelen etken dili kullanis biçimleri ve sözcük isçiligine verdikleri emek olmustur.

Ali Sentürk’ün siirlerinde beni etkileyen dili güzel kullanisi ve sözcükleri seçip kullanirken gösterdigi özendir.

Ali Sentürk’le ilk tanisikligimiz Atatürk Bulvarinda simdiki Gap Otel’in bulundugu yerde eski bir Antep evinin girisindeki Ali Nadi Ünler’in Ünler Kitabevi’nde oldu. Cemal Süreyya’nin Üvercinka isimli siir kitabi yeni yayinlanmisti vitrinde gördügüm bu kitabi aldim ve her aybasi maasimi aldiktan sonra Ali Sentürk’ün yanina ugrayip yeni çikan kitaplardan almak ve söylesmek firsati buldum. Sonraki yillarda Keyvanbey pasajinin zemin katindaki Çira kitabevi’nde kitap kokusunu içimizde duya duya demli çay yudumladigimiz ve güncel konularda sicak sohbetlerimiz oldu. Sonra çok uzun süren ayrilik günleri aylari yillari çünkü o Isveç’te idi. 1987 yilinda görev geregi bulundugum Mardin’e “Acilar Çinar Agaci” isimli Isveç’te basilan siir kitabini ulastirdi, kitabi okudugumda kendisiyle kucaklasmis gibi oldum.

Bu yazida daha çok “Aydinligin Rengi Gülden” (**) isimli siir kitabindaki siirlerden söz etmek istiyorum.

Ali Sentürk bu kitabinda “ Babamla Aramizda” baslikli siirinde ;

“Babamla aramizda/bir sessizlik vardi hep/sevginin çöreklendigi/duyar gibiyim hala/o beraberlik günlerimizin/biriktirilmis yan yanaligini.

Ne ben babamla/cami avlularinda oturdum/ne babam benimle/akvaryum tezgahli meyhanelerde/ama gönlümüz iki yapiskandi.”

Diyor. Ve ne güzel anlatiyor babasina duydugu sevgiyi.

Altini çizdigi daha çok dizeler var bu kitabinda

“Pinar sularim kurak topraklara dönük/tohumlar tasir bereket kiyilarinda geçerek/gündüzü kilitlerim gecelerin sessizligine/dinlenmeyi dokuyan uykular için.”

“Ben ne ekledimse gövdesine yasamin/çagdaslik yumagi büyüsün diyedir./Bir tükenmez yanim var sevdalar barinagi/mevsimlerinde çiçekler hiç eksilmez ülkemin”

Gömüldüm Bu Sabah Çay Içtigimiz Odalara baslikli siirini bana adamis ;

“Gömüldüm bu sabah çay içtigimiz odalara/geride biraktigimiz yorgun sancilar/kusatmis dostlugun kulelerini gizlice/özlemin heybesinde bulusmalar yüklü./Hangi adalardasin sularin çevirdigi/sessizligi ürküten görünmez kalabaliginla./Eylül öncesi o amberler tasiyan/tanidik yüzler azalmis Antep sokaklarinda.

Bende kaldi tapulari tüm ölümlerin/ama yirttim onlari Isveç’e girince/sevincin kopyasi gibi bir sey/düsler körfezinde gülümseyen anilar.

Günesin ayak izlerinden süzülü/bir yolculuga koyulalim yokusa aldirmadan/nice sirlar tünemis gönüllere bil/binlerce renk açarak takintisiz..”

Bu kitapta yer alan diger siirler de birbirinden güzel.Arayin, bulun, okuyun derim.

(*) Ali SENTÜRK 1947 Gaziantep dogumlu
(**) Aydinligin Rengi Gülden Ali Sentürk’ün 3.ncü siir kitabi Ilke Kitabevi Yayinlarindan Aralik/1998 basimli, Karanfil Sokak 5/15 Kizilay-Ankara

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 477
Kayıt tarihi
: 02.03.07
 
 

Ali ÇAPAN 10.03.1948'de Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde doğdu. Ankara İTİ Akademisini bitirdi. 30 yıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster