Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '18

 
Kategori
Yetenekler
Okunma Sayısı
356
 

Şair Nedim Uçar'ın Ardından...

Şair Nedim Uçar'ın Ardından...
 

 

“Adını andıkça sızlıyor başım
Yüreğim yaralı dinmez gözyaşım
Yolunu gözlüyor eşin, yoldaşım
Sen gittin gideli yastadır hanem!”

                      EU


Selam saygı hepinize
Gelmez yola gidiyorum
Ne şehire ne de köye
Gelmez yola gidiyorum."

         Âşık Veysel

 

İnternet medyasında oğul Mehmet Erhan Uçar, babası şair Nedim Uçar’ın acı haberini duyurduğunda inanamadım! Beynim çalışmaz oldu ve sarsıldım!

Birlikte olduğumuz etkinlikler ve fotoğrafları, birer birer iki gözümde canlanmaya dönüştü. Ayşe Paslanmaz organizesinde Azerbaycan’a mı gitmedik! Kapadokya Şiir Etkinliklerine katılarak aynı odayı mı paylaşmadık! Geçirdiği onulmaz operasyon sonrası sık sık telefonla mı konuşmadık! ?

Nedim Uçar’ın ölümü gerisinde büyük acı bıraktı! Edebiyat dünyası sanat için, şiir için ve insanlık için yeri doldurulmayacak bir değerini yitirdi! Acı ama gerçek! Acının tanımı anlatılamaz!

Her ölüm erken ölümdür, ölüm adın kalleş olsun.” tümceleri beynimden inerek dilimi dolaştırdı!

                                                                                 ***

Özgeçmişi

(1945-26.11.2018)

1945 Yılında Nevşehir ili Hacıbektaş ilçesi Köşektaş Köyü’nde doğdu. Ankara Polis Koleji ve Polis Akademisi’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne devam etti. Anadolu Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi’nden mineraller, kıymetli ve yarı kıymetli taşlar ve tarihi eserler konusunda uzmanlık belgeleri aldı.

Değişik illerde görev yaptı. 1991 yılından itibaren 1.Sınıf Emniyet Müdürü olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nde görevine devam etti, 2005 yılında Polis Başmüfettişi olarak görev yaparken emekliye ayrıldı.

ilk şiirlerini çocukluk yıllarında yazdı. İlahi aşkı, doğa ve insan sevgisini, gökyüzünün güzelliklerini ve güncel olayları konu aldı. Hece ölçüsünün pek çok çeşidini kullandı. Şair, şiirin evrensel bir dil ve bütün insanlığın, hatta kâinatın ortak yapıtı olduğunu savundu.

Şair Nedim Uçar’ın şiirleri, yurt içinde ve yurt dışında basılan birçok gazete, dergi, antoloji, ansiklopedi ve kültür kitaplarında, ayrıca televizyon ve radyo programlarında yer aldı.”Yedi iklim dört mevsim beş kıtayı dolaştım, pınardan okyanusa damla damla ulaştım.” Diyen Şair, düzenlenen uluslararası, ulusal, kurumsal ve bölgesel nitelikli şiir, destan, hikâye, slogan, marş, güfte ve TSM dalındaki yarışmalarda 150’nin üzerinde derece ve ödül kazandı.

1993 yılında Dünya Sanat ve Kültür Akademisi’nin daveti üzerine Meksika, Amerika ve Kanada’da 14. Dünya Şairler Şölenine katıldı. 1994 yılında Şair Nedim Uçar’a Kaliforniya Üniversitesi WCP Akademi’since Çin Cumhuriyeti Taipei kentinde Dünya Edebiyat Doktora diploması ve unvanı verildi.

Uçar, 2009 yılı Aralık ayı ile 2010 Ocak ayı içerisinde, Kapadokya Kültür Derneği ve Nevşehirliler Platformunun desteğinde Almanya'nın Duisburg kentinde düzenlenen 8.Avrupa Kitap fuarına katılmış ve Almaya'nın değişik kentlerinde kongre, şölen, televizyon, radyo ve kültür programlarında 23 ayrı yerde okuyucularıyla buluşmuştur.

T.C. Milli eğitim Bakanlığının 1999 yılında komisyona hazırlattığı İlköğretim 8.Sınıf Türkçe kitabına Türkiye'm isimli şiiri ders konusu olarak girdi.

Nedim Uçar’ın şiirlerinden 200 tanesi Türk Sanat Müziği dalında,1 tanesi Türk Halk Müziği dalında, 2 tanesi Hafif Müzik dalında, 12 tanesi Çocuk Şarkıları dalında bestekârlarca bestelenmiş, ayrıca 5 şiiri de resmi marş olarak kabul edilmiştir. Ulusal ve uluslar arası düzenlenen şairler kongresi, seminer, sempozyum (bilgi şöleni), bildiri ve şiir şölenlerine, radyo ve televizyon programlarına eserleriyle katılan şairin, 168 şiiri yabancı dile çevrildi.

Şairin hayatı, kişiliği ve eserleri ile ilgili değişik Üniversitelerce yirmi iki ayrı alanda Akademik tez hazırlandı.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nda okullara tavsiyeli kitabı olan ve T.C. Kültür Bakanlığı’na bağlı kütüphanelerde kitapları bulunan Dr. Nedim Uçar’ın elinde kendisine ait 2000’in üzerinde şiir ve belgesel nitelikli kitap olabilecek dokümanlar mevcuttur. Şair evli üç çocuğu ve iki torunu vardır.


Basılı eserleri

Şiir Kitapları

Öksüz (1974), Yağmurla Geliyorum (1991), Yıldızlar Düşer Avuçlarıma (1992), Gül Kurusu Akşamlar (1992), Göz Kırpan Yıldızlar (1992), Gün Işığında Zaman (Türkçe, İngilizce 1993), Dünya Bir Dostluk Bahçesi (Türkçe, İngilizce 1993), Titreyen Sular (Türkçe, İngilizce 1993), Yeşil Vadilerde Akşam (2000), Gönlümün Irmakları (2009), Sılaya Özlem (2010)


Romanı

Onlar Niçin Üşümediler (1992)


Öykü Kitabı

Dizelerle Nasrettin Hoca Hikâyeleri (1992)


Tiyatro Yapıtları

Gecenin Kartalları (1992), Huzur Polis Karakolu (1993), Huzur Çıkmazı (1994), Bir Gün 24 Saattir (1995)

Üye Olduğu Sanat, Kültür ve Edebiyat Kuruluşları

• İLESAM: Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Meslek Birliği, Asıl üye, Bölge Başkanı. 
• MESAM: Türkiye Musiki Eserleri Sahipleri Meslek Birliği, Asıl üye 
• WCP: World Academy Of Art And Culture (Dünya Sanat ve Kültür Akademisi), Asıl Üye 
• Türkiye Yazarlar Birliği: Asıl Üye 
• İnternational Poetry Review: (Dünya Şairler Konseyi), Konsey Yönetim Kurulu Üyesi 
• Eskişehir Şairler Birliği: Asıl üye…

                                                                        ***

Nedim Uçar, geleneksel Türk hece şiirinin usta kalemi, yürek insanı, mısra kuyumcusu, sevdaların, sevgilerin, arı-duru-lirik söylemin şairidir. Karacaoğlan türkülerimizin susmaz ve tükenmez kaynağıdır. Şarkılarımızın, Türk sanat müziğinin de tükenmez, bitmez kaynaklarından birisi…

Uyakları kendi seyrine bırakıp, kökten ve tam-tunç kâfilerle manzumesini nakışladı.  300’den fazla şiiri Türk sanat müziği formatında bestelendi, 168 şiiri de çeşitli yabancı dillerle çevrilmiş olan önemli bir şairimiz… 

İlâhî aşk, doğa ve insan sevgisiyle gökyüzünün sınırsız güzelliklerinin şairidir Nedim Uçar. Yoğunlaşmış duygu ikliminde ıslanmak isterseniz, şimdilerde öksüz kalan Nedim Uçar’ın şiirleri arasında dolaşmalısınız!

                                                                         ***

(Belirtmeden geçemeyeceğim bir gizemi de açıklayayım: Nüfus Kimlik Belgesinde doğum yerinin “Hacıbektaş” yazması peşin hükmüyle hak ettiği makamlardan yoksun bırakıldı! - Aynı mahrumiyeti ben de yaşadım, diyebilirim!-)

                                                                         ***
Kapadokya yıldızları arasından bir parlak yıldız daha söndü! Hemşerim Dr. Nedim Uçar, onurlu yaşamını bezeyen şiirsel yolculuğundan sonsuzluk yolculuğuna göçerken; eşi Emsal Hanıma ve evlatlarına dayanma gücü ve baş sağlığı diliyorum. Yerin aydınlık olsun güzel insan!

                                                                          *

Şair Nedim Uçar’ın dizeleriyle kendi seslenişi yanı sıra evlatları ve eşinin seslenişini olan dörtlükler:

Gökyüzünde kanat açan bulutlar

Yavaş gidin peşinizden geleyim

Vatanımın üzerinden geçerken

Yağmur olup toprağıma çileyim…

 

Geceler uykusuz, gündüz hastayım

Gözlerim görmüyor sanki pustayım

Sen gittin gideli kara yastayım

Yokluğun içime sinmiyor baba,

Gözümün yaşları dinmiyor yârim...

                           *

NOT: İlgili fotoğrafları aşağıda sılayt görünümünde izleyebilirsiniz!

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Nedim Uçar'ı saygıyla ve rahmetle anıyorum. Türk sanat ve edebiyatında unutulmayan derin izler bıraktı. Onu her her zaman saygıyla ve rahmetle anacağız. Tanıtmanıza teşekkürler. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 13.10.2019 5:31
Cevap :
Evet Abdülkadir. Gerçek bir değerdi Nedim Uçar! Teşekkür ve esenlik dileklerimle.  13.10.2019 12:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 701
Toplam yorum
: 484
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1352
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster