Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '08

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
432
 

Şaka değil gerçekmiş!..

Hani şaka gibi isimli blog yazım vardı ya işte ilk uygulamalarından biri. Adam sigara tiryakisi, sen ona kısıtlama getiriyorsun. Sabah bir, öğleden sonra bir sigara içeceksin diyorsun. Yani tiryakinin kulağına kar suyu kaçırıyorsun. Bizim tiryakininde devamlı sigara içesi geliyor. O zaman maaş havaya gitti. Ayrca bir de içtiği sigaranın maliyetini eklersen. Yandı gülüm keten helva.

İşte size bir örnek;

Sigara yasağı, çalışanların gün içinde sık sık bina dışına çıkmasına neden olunca, işverenin imdadına kartlı giriş sistemleri yetişti. Personelin mesai başlangıçları ve bitişlerini kayıt altına alan sistemleri, Türkiye'de ilk kez Türk Hava Yolları (THY) teknik personelleri için geliştirdikleri sistemle, çalışanların sigara içmek için kullandığı kapıdaki boy turnikesine birer adet kart okuyucu monte etti ve giriş çıkışları öğleye kadar 1 ve öğleden sonra da 1 olmak üzere iki kereyle sınırladı. Çalışanlar ayrıca kapıdan her geçişlerinde maksimum 10 dakika dışarıda kalabiliyor, bu süre aşılırsa kart kapıyı açmıyor. İşlerine girebilmek için yeniden güvenliğe gidip insan kaynakları müdürüne haber verilmesi gerekiyor. İşveren, bu durumun haftada bir kezden fazla tekrarlanması durumunda bu süreleri çalışanın aylık puantajından kesiyor ve bu da ücrete yansıyor.

Zaman ve güvenlik kontrol sistemleri donanım ve yazılımlarının işyerlerinde sandığımızdan daha yaygın kullanılıyor. Hani Şaka gibi isimli blog yazımda söz etmiştim ya"Günde 3 kereden fazla tuvalete gidenin maaşından kesilecek" işte uygulamaya başlanıyor haydi gözümüz aydın. Bu sistemlerin kullanım alanlarının nasıl genişlediğine bir örnekte.

Sakın ha dışarıda 10 dakikadan fazla kalmayın. Yoksa işyerine giremez ve bu da sizin işten çıkarılmanıza neden olur. Sizi işten çıkartıp, hemen yandaş birisini işe alırlar. Siz bir anlık zevkin ceremesini işsiz kalarak ödersiniz. Bu sistemlerin hepsi çalışan adına birer tuzak. Eğer tuzağa düşerseniz, hemen işten çıkartılır, yerinize askeri ücretle birisi veya birkaçı alınır. Sizden sonra tecrübeli birileri de aynı tuzağa düşüp, nasıl olsa işten çıkartılacağı için, aldıkları diğer işçi, o zamana kadar işin detaylarını öğrenmiş olur.

Bir kişiyi işten çıkart, sonra ona verdiğin paranın yarısına iki tane işçi al. İşçileri bir taraftan yetiştirirken, diğer taraftan da eski personeline tuvalete gitmeme(bir günde üç kez) sigara içmeme(bir günde iki kere, bir sabah, bir öğleden sonra) gibi yasakları, teknoloji ile kontrol et. Ve uymayanları işten çıkart. Her halükarda bu işten işveren karlı. Ya gariban işçi! Tuvalete gitmeyecek, sigara içmeyecek, dedikodu yapmayacak, arkadaşına selam bile vermeyip, beşeri ilişkkilerini askıya alacak ve ben bir işte çalışıyorum diyecek. Ya o işçinin verimi? Onu düşünen yok. Beşeri ilişkisi olmayan birisi, işyerinde verimli olabilir mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yasakların vs nin insanların sağlığı düşünülürek alındığına inanmak güç. AB de olan onca medeni uygulama yok sayılırken neden sigara yasağı? Sigara neyin yoldaşı? En çok hangi sosyal yapıdaki insanlar içiyor? Sağlık düşünülüyor denirse gülmek gerek. Zayıflatılan ve yok edilmeye çalışılan sosyal güvenlik ve sağlık haklarını düşününce evet sadece gülmek gerek yasağa. Devir halkalı değil ama artık ÇİPLİ KÖLELER devri olmaya başlamış desek yanlış olmaz sanırım değil mi?

Ezgi Umut 
 17.07.2008 18:28
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. İnsanlar gittikçe kpitalizmin köyesi haline getiriliyor. İnsani değerler gittikçe maddiyatla ölçülüyor. İnsanlığın sonu hayır olur inşallah(!) Selamlar, saygılar...  17.07.2008 20:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3010
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster