Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
458
 

Şaka sınırları zorlarsa!

Şaka sınırları zorlarsa!
 

Görsel internetten alınmıştır.


Şaka, sevdiğimiz bir arkadaşımızı güldürmek için söylediğimiz söz ya da davranışlar bütünü dersek yanlış olmaz sanırım.

Elbette şakanın bu kadar masum ve iyi niyetli yanı olmasına rağmen, hiç arzu edilmeyen ve halk arasında “Eşek şakası” olarak da adlandırılan şakalar da vardır.

Bu eşek şakaları muhatabı güldürmekten ziyade korkutur, üzer ve zarar verebilir.

Eşek şakası yapmaktan neden hoşlanır bir insan?

Mutlaka bir açıklaması vardır ama bunu benim bilmem mümkün değil. Olsa olsa psikiyatrlar sağlıklı cevap verebilir bu soruya sanırım. Ben oldum olası bunu anlayamadım. Bu tarz şaka yapan, ya da yapmaya çalışan insanlardan hiç hoşlanmam. Bu duygumu paylaşacak çok kişi olduğunu da düşünüyorum.

Geçtiğimiz günlerde üç kafadar gencimiz aralarında düşünüp, taşınıp, bir eşek şakası yapmak için harekete geçmişlerdi.

İstanbul’da; Kadıköy-Kartal Metro hattında “Bomba şakası” yaparak paniğe neden olan ve yaşları 18’den de küçük olan üç lise öğrencisi hakkında yapılan soruşturma tamamlanmış.Bu üç gencimiz hakkında"Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" ve "Ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması" suçlarından toplamda 2'şer yıldan 4'er yıl 8'er aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmış. (Kaynak:milliyet.com.tr.)

Ne olacak şimdi bu üç kafadarın hali?

Yapılacak mahkeme sonunda bu cezayı aldıkları takdirde geleceklerinin kararacağı kesin. Tamam, heyecandan hoşlanıyorlar ama özellikle ülkemizde hatta dünyada insanların sokağa çıkmaya korkar hale geldiği, böylesine bir ortamda, böyle bir şaka yapmak nasıl bir aklın ürünüdür anlaşılır gibi değil.

Çocuklarımızı uyarmak, bilgilendirmek ebeveynlerin öncelikli görevi olmalıdır. İnsanların korkusunun ve paniğinin eğlenilecek bir durum olmadığı işlenmeli beyinlerine. Özellikle içinden geçtiğimiz bu hassas günlerde, dozu kaçmış şakalar yüzünden hapis cezası dahi alabilecekleri konusunda uyarılmalı. Okullarda da bu tehlikelere dikkat çeken konuşmalar yaparak çocuklarımızı bilinçlendirmek eğitimcilerimizin de görevi olmalıdır.   

Son günlerde uçak yolculuklarında da sorun yaşandığı yansıyor haberlere. Uçaklarda da dikkat edilmesi ve kullanılmaması gereken bazı özel kelimeler var. Mutlu, mesut bir yolculuk yapmak istiyorsak formülü aşağıdaki paragrafta.

“Yasaklı kelimeler olarak da adlandırılan ve Federal Havacılık İdaresi’nin belirlediği bazı kelimeleri uçak içinde yüksek sesle söylerseniz, kabin ekibinin sizi uçaktan indirmesine hatta gözaltına alınmanıza neden olabilirsiniz. Kullanılması yasak kelimelerden bazıları genellikle terörist, bomba, füze, silah, patlama, cinayet, intihar gibi suç veya tehlike çağrışımı yapabilecek sözcükler. Özellikle yakın zamanda büyük bir terör saldırısı yaşanmışsa ve dünya genelinde hassas bir ortam varsa, uçak içinde bu kelimeleri kullanmaktan kaçınılması gerekiyor.(Kaynak:milliyet.com.tr.)”

Çocuklarımızın şaka dozunu iyi ayarlamaları için onları uyaralım ve destek olalım.

Yaptığımız şakalarımız muhatabı güldürsün ve mutlu etsin, ağlatıp korkutmasın hiç bir zaman…

06 Nisan 2016

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok önemli bir konu bu ayşegül hanım, "ŞAKA" şak şaktan geliyor olmalı yani eğelence çağrıştırıyor. eğlenceyi unutmaya başladığımız şu dönemlerde dozunda gülmeceye evet, Amacını aşan eylemleri ve yapanları ben de sevemiyorum. Elinize sağlık selamlar esenlikler

Cemile Torun 
 15.04.2016 20:52
Cevap :
Ne güzel bir benzetme Cemile Hanım. Şak şak eğlence olmalı. Elbette dozunu ayarlamak şartıyla. Maalesef bazen dozunu aşan eylemler olarak karşımıza çıkabiliyor. Sonrası da çok üzücü olabiliyor... Selamlar, mutlu kalın...  16.04.2016 13:29
 

Ben de yıllar önce korku hikayesi anlattığım için karakola düşmüştüm. Oysa ne kadar keyifle dinliyorlardı. Sonra okul yurdunda yatarken bir baktım başımda polisler. Karakolda sabahladım. Komiser olaya güldü ama yine de bana bir daha yapma dedi.Bir daha hiç hikaye anlatmadım.

Kerim Korkut 
 11.04.2016 9:26
Cevap :
Sizin hikaye de sanırım sınırları zorlamış biraz polis haberdar edildiğine göre. Dersinizi de almış olmalısınız bir daha hikaye anlatmadığınıza göre...Selamlar, mutlu kalın.  12.04.2016 10:58
 

Merhaba, bu durum 'şaka' kavramının dışında aile ve eğitim sistemine dayana yanlıştır. DAVA açmaktan öteye psikolojik eğitim ve tedavi gerektirdiğini düşünüyorum. Selamlar.

Kadri KANPAK 
 07.04.2016 20:41
Cevap :
Eğitimin önemi her geçen gün daha da fazla hissedilmeye başladı. Dava sürecinde gerekliliği kanıtlanırsa, eminim tedavi süreci de başlayacaktır. Selamlar, mutlu kalın.  10.04.2016 11:02
 

Ayşegül Hanımcım her şeyin fazlası zarar.Hele ki yaşamaya çalıştığımız bu ortamda.SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 07.04.2016 19:40
Cevap :
Kesinlikle öyle. Fazla abartmaya gerek yok. Tadını kaçırmadan yapmak lazım her şeyi...Selamlar, mutlu kalın...  07.04.2016 20:56
 
 
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 3988
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1409
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

Bir Kamu Kurumundan emekliyim. Bloğumda; yaşadıklarımı, çevremde gözlemlediğim olaylar ile kendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster