Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
617
 

Sakin olun Sn Başbakan! Sarkozy bir dogma doğurdu.

Sakin olun Sn Başbakan! Sarkozy bir dogma doğurdu.
 

başbakan


Hukles derki: ‘hayatta başinıza gelenler değil, başinıza gelenlerle ne yaptığınız önemlidir‘. 

Fransa’daki bu giyotin yasasına karşi sakin olmak gerekir. Fransız siyasetçiler kendi tarihlerine ters düşmüş, kilise doğmalarına geri dönmüşlerdir. Bu papaz kafalar yakında ‘dünya dönüyor’ diyenleri de hapse atarlarsa şaşirmamak gerekir. Bundan dolayı, öyle ağır yaptırımlara falan gerek yok. Bu kararla zaten kendilerine yeterince yaptırım uygulamış, geleceklerini ipotek altına almışlardır. Ben şahsen Sarkozy’i gözlemlediğim zaman onun kişilik problemlerinin olduğunu görebiliyorum. Çagin gerek ve gerçeklerine zamanın ruhuna ters düşüne böyle bir karar ancak çarpik, bir kişilikten çikabilir. Önemli olan konuyu bir kimyager gibi analiz edebilmek, bir matematikçi gibi mantık yürütebilmek, bir fizikçi gibi etki tepki yasası içinde konuyu yönetebilmek ve bir tarihçi gibi hükmünü verebilmektir.

Biri, bam telimize bastı diye onların istedikleri ses çikarmak zorunda değiliz. En aşırı, en çatlak, en zehirli, en yaralayıcı sesler bile sessizliğin sesi içinde ait oldukları karanlığa gönderilebilirler. Unutmayalım ki, güçlü bir konuşma: karşi tarafı bastıran değil, onu içine alan, onun etrafını saran onu kapsayıp potasında eriten konuşmadır. Bundan dolayı böyle bir dogmatik karar karşisında bir anda neyiniz var neyiniz yok ortaya döküp karşi tarafa göstermek zorunda değiliz. Sn Başbakan!

Ne demişti Galileo ‘ben öyle desem de dünya yine de dönüyor’ demişti. O yüzden kendi içinde tutarlılığı olmayan bir düşünce zaten uzun süre tutunacak bir alan bulamaz. Çünkü bu dediğimiz gibi bir konunun doğru ya da yanlış olmasından çok (soykırım tartışmalarının ötesinde ) onun doğru yada yanlışlığını tartışmayı engelleyen dogmatik bir karardır. Bu anlamda SARKOZY BİR DOĞMA DOĞURDU desek tam damarına basmış olacağız. Bir doğma gerçekte donuk bir düşünceyi ifade ettiği için onun bir saldırı yada hareket kabiliyeti yoktur. Bundan dolayı savunma pozisyonunu geçmek yada saldırıya hazırlanmaksa onu kemdi donuk vaziyetine tek etmek en akli ve en güçlü seçimdir. Fransız ruhunu, Fransız enerjisini donduracak olan böyle bir dogmaya karşi Fransız özgürlük refleksi mutlaka kendini koruyacak ve bu dogmanın kökünü kurutacaktır. Sn Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün de savunmaktan ziyade niyeti sorgulayan tespitleri çok yerindeydi. Sn Başbakana gelince: Sn Başbakanın hitabet, lafa vurma, niyeti bağlama, tarihi sorgulama yeteneğini biliyoruz lakin bunların bu konu için gereğinden fazla kullanılmasına gerek olmadığını düşünüyorum çünkü bu Türkiye’den çok Fransa’yı ve Fransız halkının geleceğini, dogmalara karşi düşünsel dünyasını ilgilendiren bir konudur. Bu anlamda ağır yaptırımlar, politik kararlar, fiziksel önlemlerden ziyade,bu dogmaya düşünsel olarak yüklenelim düşünsel olarak yüksek bir düzeyde yüklenirsek SARKOZY’İ bu doğmayı doğurduğuna pişman ederiz. (m.ali şirin tarih ögrt)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 125
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 692
Kayıt tarihi
: 28.06.08
 
 

Kelebek için kanat neyse insan için kelime odur. (m.ali şirin) 1969 senesinde  Tunceli/ pülümürde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster