Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ekim '09

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
449
 

Sakız ağacına dolunay düşmüş........

Sakız ağacına dolunay düşmüş........
 

<ı>Gece, dolunay yine (yani yine çıldırma günlerindeyim), gökyüzünde bulutlar geziniyor yağmur yağacak, önce kokusu geliyor. Bulutlar dolunayın bir önüne geçiyor kapatıyor bir altından üstünden geçip sanki dans ediyor. Uzaklardan köpeklerin havlama sesleri geliyor. Gökyüzü yeryüzüne yaklaşmış gibi sanki birbirlerini kucaklamak istiyor. İkisinin arasında kendimi küçücük hissediyorum. Bir nokta gibi. Kazı kampı geniş bir arazide, kendimi en açık, en oksijenli yere atıyorum. Yolun karşısında ki tepenin yamacında büyük, tek başına bir sakız ağacı var. Biçimi ve duruşu öyle güzel ki sanki binlerce yıldır orada akıp giden hayatı seyreder gibi. Şimdi dolunayda bir karanlığa gömülüyor bir ortaya çıkıyor. Kampın içinde dolanırken her önünden geçtiğimde bir bakış atıyorum ona. Bütün haşmetiyle sakız ağacını seyretmek içimi açıyor. Masallardaki ağaçlar gibi.

<ı>Bulutlara rağmen hava öyle durgun ki ama fırtına öncesi sessizliğin işaretleri bu belli. Arada küçük bir esinti gelip geçiyor, saçlarımda geziniyor, kokumu bana getiriyor.

<ı>Bulutlu ve dolunaylı gecede sessizliğin ortasında hüzün böcekleri ile boğuşurken hayatın getirdiklerine teşekkürlerimi yolluyorum. Kalbim böyle acırken güzelliklerini görmeye çalışıyorum. Ama herşey farklı bir renge, kokuya, şekle mi bürünmüş ne. Hüznün üzerine bir tutam pudra şekeri serper gibi sevdiğim şeyleri hatırlatıyorum kendime. Ama korkuyorum soluğumu verirsem uçup gidecek diye. Tutuyorum……..tutuyorum ve büyütüyorum içimde.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben dua ettim yazıyı okuyunca. Herkes gecenin böylesini bir kez olsun duyumsamalı. Çok duyurucu bir anlatım becerisiyle yazmışsın. Tebrikler.

Muharrem Soyek 
 07.11.2009 16:44
Cevap :
Teşekkür ederim Muharrem Bey..  07.11.2009 22:10
 

sakız kokulu bir kahve yap, çek gözlerinden hüznü. Buram buram kokarken kahven fincanında , resimler çizsin buğusu; kastanyetli kadınlar, ipek şallara bürünsün... Acı(t)madan yaşamaz ki insan, insan yaşarsada... böyle yürek yaşa(ya)maz ki; bir yerde yetişir bize, hüznün saçları dolanıverir ayaklarımıza. MEKANI YOK Kİ... Elinize sağlık.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 20.10.2009 18:07
Cevap :
Ne güzel bir yorum bu böyle, rumuzunuz gibi...nasıl iyi geldi..çok teşekkür ederim..ve biliyormusunuz nasıl da denk geldi, bugün damla sakızlı kahve almıştım Kemeraltı Kızlar ağası hanındaki kahveciden..en içten sevgilerimle...  20.10.2009 21:06
 

Sen de benim gibi dolunaya aşık kadınlardansın.. Dolunayda hislenen, şairleşen, deliren, coşan, hüzünlenen, ağlayan, karaları bağlayan, aynı anda da sevinen, mutlu olan, keyif alan.. Tüm dolunay kadınlarının şerifine kadeh kaldırabilir miyim, içimden geldi:):) Sevgilerimle..

Mor Okyanus 
 13.10.2009 15:23
Cevap :
Kaldır Mor Okayanusum kaldıralım birlikte kadehleri:)) aynen dediğin gibi bütün uç nokta duygular aynı anda...nedir bilmiyorum vallahi bu dolunayın etkileri ve ettikleri...:)selam ve sevgilerimle her zaman...  13.10.2009 20:26
 

kendi kuraklığıma rağmen, sana yağmur getirdim sevgili Ümit.. hüznü neden büyütüyoruz böyle içimizde anlamam.. ama hoşuma gidiyor:)) çok güzeldi.. eline yüreğine sağlık... sevgilerimle...

sema öztürk 
 07.10.2009 22:29
Cevap :
Canım Semacım çok sağol...sen hiç bir zaman kurak olamazsın ki... bir kere en başta zaten senin adın yağmur zamanı...:)kadınlar böyle işte pireyi deve yapıyoruz...kendimizi üzmeyi seviyoruz galiba...oysa üzüldüklerimizin umurunda bile değil çoğu zaman ya da bizi hüzünlendiren şeyler aslında belki de küçücük şeyler...en içten sevgilerimle..  07.10.2009 22:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 330
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 839
Kayıt tarihi
: 03.10.08
 
 

Yaş olarak 35 dolaylarında, bir arkeoloğum. Çoğu zaman eksileri artılarından fazla da olsa mesleğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster