Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Temmuz '20

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
50
 

Saksıda çiçek ve bitki bakımı

Millet olarak çiçekleri ve bitkileri çok severiz. Bunun için de çoğu kez, özellikle devlet dairelerinde yeni işe başlayan sevdiklerimize, yakınlarımıza ya da amirlerimize saksıda canlı çiçek hediye ederiz. Bir kısmımız da evlerimizde ve balkonlarımızda çiçek ya da bitki yetiştiririz. Bunlar güzel hasletler ama çoğunlukla hediye edilen çiçekler odanın bir köşesine konur ya da yine sevdiklerimize hediye edilir. Benim gördüğüm işte bütün ilgimiz ve sevgimiz bu kadardır. Gerisi Allah’a kalmıştır, çoğumuz o çiçekle, saksıyla bir daha ilgilenmeyiz. Bir vesileyle böyle yerleri ziyarete gittiğimde saksıları, çiçekleri kaderine terk edilmiş görürüm. Mesela sulanmaları ihmal edilmiştir, toprağı eksilmiştir.

Halbuki çiçeklerimizi duruma göre, iklime göre düzenli aralıklarla sulamalıyız, eksilen toprağı yerine koymalıyız. Bunlar çok önemli, eksilen toprağı anlamak kolay ama sulama işini arada bir toprağın nemini kontrol ederek yapmalıyız. Toprak hafifçe nemli olacak şekilde bu iş ifa edilmelidir. Ev içindeki çiçekler daha seyrek sulanabilir, balkondaki çiçekler, bitkiler sıcak yaz aylarında sık sık sulanmalıdır. Ben balkondaki çiçeklerimi sıcak yaz günlerinde en geç iki günde bir suluyorum. İnsan zamanla deneyim kazanıyor.

Yalnız sulama işinde bir püf nokta var. Çeşme suyunu en az bir gün bekletmeniz gerekiyor. Klorunun uçması için, aksi takdirde topağın organik yapısı bozulur.

Saksı toprağı çeşitli olmalı, hayvan gübresi (keçi, koyun) de içermelidir. Sırf torf ile iyi sonuç alamayız.

Balkonda saksıda çiçek ve/veya bitki  yetiştirmek hem estetik/görünüş olarak çok faydalı, insanı mutlu eder hem de yazın sıcak günlerinde balkondaki sıcağı soğurmasından dolayı ortamı serinletirler. Bitişikteki oda serin olur. Tabi bunun için balkondaki saksı sayısı ve büyüklüğü buna uygun olmalıdır. Bir iki saksı ile bu sağlanamaz. Özellikle sulamadan sonra balkonumuz güzel bir sera havasına bürünür.

Bazen çiçeklerimize zararlı sinekler dadanabilir. Bunları da zirai donatımdan alacağımız ilaçlarla yok edebiliriz.

Maalesef bazılarımız içtiğimiz sigarayı saksılarda söndürüyoruz, izmaritini de içine atıyoruz. Bu son derece kötü bir davranıştır! Bundan vazgeçelim. 

*

Ben bugünkü yazımda işte böyle suya sabuna dokunmadan bir yazı yazmak istedim. Farklı bir şey olsun istedim.

Maalesef ortam çok gergin. Paylaşılan ve yazılan bazı şeyler çok üzücü! Şimdilik bu kadar diyeyim!

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

15 Tem. 20

Abdülkadir Güler, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 524
Toplam yorum
: 92
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 256
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster