Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '15

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
637
 

Saldırana zarar veren kendini savunma suç sayılmalı

Saldırana zarar veren kendini savunma suç sayılmalı
 

Adalet işte böyle bir şey, insana katili savundutturur. Birileri böyle düşünmeyebilir; ancak hayatımızın o birilerinin düşüncelerine göre şekillenmesinden Tanrı bizi korusun, insanlığa gerekli olan adalet budur.

Saldıranın suçu saldırmaktır. Yapılan davranışın arkasında fail hala insan olarak durmaktadır. Burada olayın kötülüğü, kişinin adiliği falan bir yana bırakılıp sadece davranışa bakılmalıdır.

Saldırıya uğrayanın hakkı kendisine ve karşısındakine mümkün olan en az zararı vererek kendini korumaktır. “Adam bana saldırdı, vurdum öldürdüm” Affedersin iyi b…yedin! Adam öldürmekten tutuklusun.

“Nefsi müdafaa…” Artık yapacak bir şey kalmadığı zaman… O da hemen öldürmek değil; sözle kandır, korkut, yarala, ahlaki hassasiyetin yoksa ve işe yarayacaksa kendini ver… Adamın sana saldırması seni haklı duruma geçirmez. Hatta karşı koymayıp ölmen bile anlaşılır bir durum. 100 yaşında ihtiyarsın. 15 yaşında çocuk saldırdı. Yapacak bir şey yoksa genç bir insan ölmektense sen kaderine razı olabilirsin! Ben zaten yaşama hakkının eşit olduğunu düşünmüyorum. Yaşaması gerekenler yaşamalı. Yeni doğmuş bir bebekle yaşlı bir adamdan birini nehre itmek zorunda kalırsam elbette yaşlıyı iterim.

Bazen saldırıya uğrayanlar saldırgandan baskın çıkıyor… Ben kanun adamı olayım (ki mutlaka benim gibi biri kanun adamı olmalı) böyle bir durumda saldırını yönünü değiştiririm. Saldıran mağdur, mağdur saldırgan. Sorun olayın nasıl başladığı değil nasıl gelişip sonuçlandığıdır. Birileri birilerini dövmeye gitti. Fakat gittikleri yerde sopayı onlar yediler. Döven yer değiştirir. Saldırıya uğrasanız bile insanları dövme, yaralama, öldürme hakkınız yok. Normal bir dövme, yaralama, öldürme gibi ceza alırsınız. Neden böyle? Çünkü saldırgan eylemini gerçekleştirinceye kadar suçlu değildir ve kafasındaki sadece bir düşüncedir. Dükkânını basmış, evine zorla girmiş, silahlıymış… Bir ölüm yaralama gerçekleşmediği sürece bu üç eylemden sadece silah taşıma suç olabilir. Eve zorla girme, dükkân basma gibi şeyler suç olamaz. Çünkü bir suç işleme amacıyla bunların yapıldığını ispat edemezsiniz. Ki etseniz bile konu kişiye zarar vermedir. Kapımı bacamı kırdı, parasını alırsınız. Beni korkuttu, korku filmleri de korkutuyor onları da dava ediniz!

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fikir yerinde. Ancak eksik kalan silahlı saldırı karşısındaki savunma refleksi. Dükkana girdi, kırdı döktü, eve girdi çaldı gitti, tamam da, zanlı ya silah çekmişse? Henüz tetiği çekmedi diyip gözümüz tetikte usluca bekleyecek miyiz? bir punduna geldiğinde silahlı saldırganı öldürme hakkı doğmuyor mu sence? Polise bile böyle durumda silah kullanma yetkisi verilmiştir. Nefsi müdafaa zaten hukukta saldırıyla orantılı güç kullanımını ifade eder. Gene de bu konudaki "saldıranı gebertirim, nefsi savunmam" olur görüşüne çıkan genel yanlış kanıyı düzeltme açısından çok aydınlatıcı buldum.

Muharrem Soyek 
 15.06.2015 10:26
Cevap :
Silah çekmişse zaten Allah rahmet eylesin...Ne yapabiliyoruz ki...  16.06.2015 19:52
 

Adalet kavramı çok incelikleri olan bir kavramdır. bu yazınızdaki hususlara pek katılamayacağım Kerim Bey. Bunun çok nedeni var hatta 4-5 blog konusu olacak kadar. İşin özü şu ki her can hayatta kalmak ister ve biliyorsunuz ki meşru müdafaa diye bir kavram vardır. Bu konuda hemen bir blog yazmayı düşünüyorum ben de. İyi akşamlar saygılar.

beyazışık 
 13.06.2015 22:58
Cevap :
Samimi yorumunuzu çok beğendim...Bu tür eleştirel cesur yorumlar almıyorum pek.Elbette gerçek düşünceniz doğrultusunda yorum yapacaksınız. Çok memnun oldum inanın.Saygılar efendim.  14.06.2015 22:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6040
Toplam yorum
: 14997
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster