Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '16

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
118
 

Salih Dursun ve kırmızı kart!

Salih Dursun ve kırmızı kart!
 

 

 

Galatasaray’ın Kayserispordan transfer ettiği ve Trabzon spor’a kiraladığı, 1991 Sakarya doğumlu Salih Dursun, günlerdir manşetlerde! Sadece bizim manşetlerde olsa iyi. Dünya gündemine de ‘’skandal haber’’ olarak yerleşti.

‘’Skandal mı, değil mi? ‘’

Konuya tek taraflı değil, objektif bir gözle bakılmalı ve öyle irdelenmeli.

Futbolcu kolay yetişmiyor ve her bir erkek çocuğu da futbol oynayabilecek yeteneğe sahip olmuyor. Spor kulüplerinin alt yapılarında, ailelerin de teşviki ile birçoğu futbola başlamış olsalar dahi; minik, yıldız, genç takımlar derken, pek azı elene elene eleğin üstünde kalıyor. Bu arada ailelerin olağanüstü çabaları, ettikleri masraflar da cabası.

Anadolu kulüplerinin de maddi güçleri ortada iken, alt yapıdaki birçok deplasman maçlarına, turnuvalara da ailelerin de katkısı ile gidiliyor.

Bir de bu yolda ilerlemeyi akıllarına koyan gençlerin, gösterdikleri olağanüstü çaba da göz ardı edilmemeli. Bizler sabahın en erken saatlerinde, uykumuz ile vedalaşmakta zorlanırken, ‘’onlar’’ yaz, kış, yağmur çamur demeden antrenmanlara gitmek için yollara düşüyor. Yeri geliyor Güneş’in kızgın sıcaklığının, yeri geliyor lâpa lâpa yağan karın ya da sağanak yağmurun altında top koşturuyorlar.

Elbette futbolda ya da sporun herhangi bir dalında öncelikle disiplin gerekli amma işte görüldüğü gibi zaman zaman da kişiler ‘öfke kontrolü’’ dışına çıkabiliyorlar. Salih Dursun’da görüldüğü gibi!

Üstelik ‘’ 7 kişiye karşı 12 kişi ile oynamak çok adaletsizdi. Rakibin 11 kişi kalması için kırmızı kartı hakeme gösterdim!’’ diye kurulan bir cümle, etkiye tepki ya da öz savunma değil midir?

Ast olan, yapılan davranışın nedenlerinin araştırılması ve bu tür olaylara sebebiyet verilmemesi değil midir?

Galatasaray, Trabzon spor arasındaki maçın, verdiği kararlar doğrultusunda çığırından çıkmasına neden olan hakem Deniz Ateş Bitnel’in ceza almasının söz konusu olmadığı, sadece bu tür hatalı kararlar alan hakemlerin ‘’Bir süre dinlendirileceği’’ hususu bizzat MHK( Merkez Hakem Kurulu) başkanı Kuddusi Müftüoğlu tarafından açıklandı.

Hatta ve hatta ‘’FİFA kokartı takan yeni hakemlerin, ilk etapta bu ağırlığı taşıyamayıp, bocalama geçirip, hatalı kararlara imza attıklarını da’’ itiraf etti.

Salih Dursun’un hakeme ‘’Kırmızı kart’’ göstermiş olması Trabzon’da her ne kadar destek görmüş olsa dahi, ne ceza alacağı belli değil! Örneğin ilk cezası lisansının olduğu Galatasaray tarafından kesildi bile! Galatasaray’a dönüş kapıları hem yönetim hem de teknik heyet tarafından kapatıldı. Şimdi sıra Türkiye Futbol Federasyonu’nun alacağı kararda!

Genç ve istikbal vaat eden bir futbolcunun, geleceğinin karartılmaması ve de futbol hayatının nihayete erdirilmemesi yönünde karar alınması tabii ki önemli… Üstelik söz konusu hakeme herhangi bir ceza uygulamasının yapılmayacağı düşünülürse!

Ayrıca!

MHK tarafından bundan sonraki derbi maçlarına atanacak olan hakemler de sorgulanacağı gibi, yine hakem hataları olursa ve bu hatalardan dolayı oynayan takımlardan biri ya da diğeri mağdur olur ise, ne olacak?

Kırmızı karttansa sarı kart daha mı iyi?

Ne dersiniz?

 

Ayşen Arslangiray

23.2.2016

 

NAHİDE ÇELEBİ, Ohannes bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Ay Şen ne yazık ki futbol hiç ilgimi çekmiyor.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 24.02.2016 21:42
Cevap :
Ben yıllardır, futbolla ilgileniyorum ve takip ediyorum, sevgili öğretmenim. Yine de yorum yazma zahmetiniz için çok teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.  26.02.2016 0:10
 

Benimde oğlum futbol oynuyor , o yüzden futbolculara karşı ayrı bir sempatim vardır. Oğlum aklıma gelir onları izlerken, ne zor şartlarda çalıştıklarını biliyorum.. Oğlumda çok isyan eder bazen, hakem haksız dı, hakem taraf tuttu gibi..Burası Türkiye her türlü haksızlıklar olabilir, Salih Dursun'u takdir ettim, haksızlık yapıldığını düşündüğü için tepkisini bu şekilde gösterdi..

Selda Çakmak 
 24.02.2016 14:22
Cevap :
Her evlat ve her meslek gibi futbolcular da çok zor yetişiyorlar arkadaşım. Ben biliyorum ki niceleri o yollarda heder oldular, öğrenimleri de yarım kaldı. Futbol çok özveri isteyen bir iş. Başarılı olabilmek de çok zor. Ha Salih Dursun'a aferin demiyorum. Yaptığı hareket hatalı ama ellerine giyotini alanların da Salih Dursun'un geleceğini öldürmemelerini diliyorum. Yorumunuza teşekkür ediyor, sevgilerimi sunuyorum. Sevgiyle kalın...   24.02.2016 18:12
 

...kesinlikle hakem o kartı en az 3-5 kere hak etti...:)))..dikkatle okudum,güzeldi...devamını beklerim :))...eyvallah...

nedim üstün 
 24.02.2016 7:41
Cevap :
Değerli ustam, Günlerdir bu konuyu gözlemliyor ve de irdeliyorum. Sabah açıklandığı üzere Trabzon Başkanı ve 4 futbolcu ceza kuruluna sevk edilmiş. Şimdi giyotin ellerinde! Bakalım ne olacak netice? İnsan harcamak çok kolay, kazanmaksa zor. Bak, MHK, hakemi hatalarına karşın harcamadı ve ardında durdular. Sadece ''yaptırım uygulayacağız'' dediler. Yaptırım ne? Bir kaç maça çıkartmamak, dinlenmeye almak zaten sezonun bitmesine ne kaldı ki? Ayrıca, hakemlik ünvanını taşıyan bir kişinin ''Hakem'' olarak davranması gerekmez mi? Üstelik TFF maaşlarını düzenlemiş, ayda 15 bin lira maaş ve maç başına 5750 lira ücret alıyorlar iken, kararlarının daha adaletli, isabetli ve sağduyulu olması gerekmez mi? Teşekkürler, sevgiler...  24.02.2016 11:16
 

Ayşen Hanım, ele aldığınız konuyu dün biraz da küresel politik noktada değerlendirdiğim “Kırmızı kart” başlıklı bir yazı yazdım. Doğrusu yazınızın girişinde paylaştığınız Salih’in doğum tarihi de dâhil olmak üzere, Sakaryalı olması, Kayserispor’dan Galatasaray’a transfer oluşu, yetmedi bir de Galatasaray’dan Trabzonspor’a kiralanması, yazımdaki bakış açısını güçlendirdi. Günden ne olursa olsun, ister futbol, ister ekonomi, isten din, aile, siyaset vs. Zamanın akışına dair çok şey söylüyor, Salih’in hakeme gösterdiği bir kırmızı karta karşılık, Trabzonspor dört kırmızı kart görüyor. Bilmiyorum Salih’in bu tavrı, pekte düşünmediği istem dışı bir hakikati dile getirmek olabilir mi? “Kırmızı kart” başlıklı yazımı öneririm, yazınızdaki detay bilgiler oldukça ilginç geldi bana. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 23.02.2016 21:00
Cevap :
Hocam önce çocuklar futbol okullarında başlarlar. Velilerin maddi katkıları da gırla gider. Daha sonraki dönemlerde, yıllar içerisinde, eğer yetenekleri var ise arkadaşlarının arasından sıyrılarak bir kulüpte oynamaya başlarlar ki tabii şans faktörü, teknik adamların bakışı da önemli. Nitekim Salih Dursun 7 yıl süreyle Sakarya sporda futbol oynamış ve hatta 18 yaşından önce de profesyonelliğe geçmiş. İnsanları kolay harcamak gibi özelliklerimiz var! Şahsen hatalı olsa dahi verilecek cezanın, Salih Dursun'u futboldan koparacak derecede olmaması amma diğer futbolcuların da bu tür hareketlere tevessül etmeyecekleri bir oranda olması kanaatindeyim. Sevgi ve saygılarımla...  24.02.2016 11:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 532
Toplam yorum
: 2840
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1316
Kayıt tarihi
: 14.11.10
 
 

Aydoğdu; kızgın güneşinde Ağustos'un, sararmıştı altın sarısı başaklar. Kırlangıçların göç dansın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster