Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '13

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
130
 

Salihinho....

Salihinho....
 

Fenerbahçe sezon başında bonservis bedeli olarak Bucaspora 1.5 milyon Euro ödediğinde  bu rakam 18 yaşındaki bir oyuncu için Türkiye rekoru olmuştu.

19 yaşına gireli henüz 19 gün geçen Marmaris doğumlu bu genç oyuncu son bir aydır oynadığı maçlar ve gösterdiği performans ile futbol gündeminde en çok konuşulan oyunculardan biri oldu.

Dün akşam oynanan Fenerbahçe -  Bursaspor Ziraat Türkiye Kupası maçı ile popülaritesini artırırken dikkatleri de daha çok üzerinde topladı. Bonservisi için ödenen paranın  şimdi ve ilerideki performansı için çokta yüksek olmadığını ispatladı. Bu açıdan örnek bile oldu. Artık Salih yaşındaki genç oyuncular özellikle üç büyüklerde oynanamanın ve başarılı olmanın yolunun çalılşmaktan ve yeteneklerini geliştirmekten geçtiğini anlayabiliyorlar. Yaşları ne olursa olsun bu şansları kendileri yaratmak için bir örnek bile oluşturdu SALİH UÇAN.

Aykut Kocaman sezon başında yüksek maliyet ile transfer ettiği oyuncusunu bir çok yabancı Teknik Sorumlu gibi kendisini değil oyuncusunu ve Klübünün geleceğini düşünerek takıma kazandırmak adına sabırlı ve isabetli tercihlerle yoluna devam ediyor. Oyuncusuna güven aşılıyor. Ona sabırlı ve çalışkan olmayı öğretiyor. Var olan yeteneğini geliştirme şansını tanıyor. 

Salih bir çok özelliği itibari ile bir Brezilya stili oyuna sahip.Top ile çok yumuşak. Futbol sezgileri oldukça iyi. Bu özelliği ile oldukça fazla top kazanıyor. Çünkü futbolda bir önceki pozisyonun nasıl gelişebileceğini rakibin topu nereye ve nasıl gönderebileceğini hissetmek çok önemli bir sezgisel yetenek. Rakip çalım mı atacak pas mı verecek yoksa şut mu atacak. Bu sezgiyi hissetiğinizde müdahalelerinizde ve posizyon almada çok daha başarılı olabiliyorsunuz. Salih bu özellikleri ile yaşınında verdiği heyecan ile şu anda başarılı maçlar çıkarmakta.

Ortalamanın üzeri sayılabilecek boy ve ayak uzunluğu ile çok kısa mesafelerde seri çalım özellikleri olsada bu konuda çok top kaybı yaşıyor. Bir Stoch veya Messi gibi kısa ayaklı ve kısa boylu oyuncular 3 metrekarede en az iki üç seri çalım atabilirken Salih gibi çalım özelliği olsa da boyu uzun oyuncuların çalım mesafesi daha geniş olabiliyor. Bu nedenle kısa ve dar alanlarda tek pas ile topu daha boş alanlara taşıması hem az top kaybı yapmasına neden olacak hem de başarılı olmasına neden olacak.

Egoist olmadığı görülüyor. Bir ofansa dönük orta saha oyuncusu için önemli bir özellik. Üst üste breysel oynayarak kendisini göstermek ve ispat etmek yerine takımın önemli bir parçası olduğunun bilinci ile  diğer arkadaşlarını da kullanarak yükseğe çıkarıyor.

Top ayağına yakışıyor. Pas alış verişlerinde nispeten ölçülü ve isabetli. Ancak biraz daha  topun şiddeti ile ilgili süre alarak aşabileceği eksiklikleri var. Örneğin  Alex top ile oynarken topu her an kaybedecek hissine kapılmazsınız. Keyifle ne yapacağını izlersiniz. Eğer en iyi şekilde kullanamıyorsa en güvenli şekilde kulanacağını bilirsiniz. Ancak bazı oyuncular vardır top ile çok dağınıktır. Mehmet Topuz da ya da lUğur Boral da olan top ile olan dağınıklık Salihte görülmüyor. Mehmet Topaldan bile daha fazla kendine olan özgüveni olduğunu söyleyebilirim.

Top kaybedebilirim endişesi yok. Kaybedersem kazanırım özgüveni var. Bu çok önemli. Ancak henüzz seyirci ve taraftar baskısını hissetmiyor. Ne kadar çok  top kaybı yapsa da taraftarın ona kredisi var. Ancak kendisi de şu andaki top kayıplarının çok olduğunu bilmeli. İki üç yıl sonra artık bu konuda  kendisine kredi verilmeyeceğini anlamalı. Oynayarak, süre alarak  ve özellikle de antrenmanlarda kendisini geliştirerek tam anlamıyla vaz geçilmez oyuncu pozisyonuna gelmeli. Salih'te bu birikim var. Ve bunu  en fazla 2 yıl içerisinde yapabilecek kıvamda.

Şu anda takımda olan uluslararası tecrübeli oyunculardan çok şey öğrenebilecek ortamı var. Bedava öğretmen ve eğitim fırsatını kaçırmamalı. Kuyt'tan profesyonelliği ve ağırbaşlılığı Meireles'ten mücadeleyi ve isabetli pasları Sow'dan soğukkanlılığı öğrenmeli.

Rakiplerine saygı duyan bir karakterde olması, agresif bir yapısı olmaması özgüveni serinkanlılığı ve takım oyununun bir parçası olma yönündeki gayreti ile  önündeki 2-3 yılı çok iyi şekilde değerlendirebilir. Özellikle Ülkemizde düzenlenecek 20 yaş Dünya Kupası kendisi için çok önemli bir avantaj ve fırsat. Hem kendi seyircisi önünde oynayacak olması hem de bu Şampiyonanın kendi futbolunun gelişme ve yükselme dönemine denk gelmesi nedeniyle bu fırsatı bir zenginliğe dönüştürmeli.

Sadece Fenerbahçe için değil Türk futbolu içinde çok önemli bir kazanç olan Salih'in son maçlarda ortaya koyduğu başarılı fotbolu nedeniyle öncelikle kendisini yetiştirenlere teşekkür etmek gerekiyor. Daha sonrada bonservis ücretine bakmaksızın ondaki yeteneğin körelip gitmesi yerine daha büyük bir arenada sergilenmesi ve Türk Futbolunun bundan kazançlı çıkmasına neden olabilecek düşünceyi gösterip bu adımı atanlara.

Fenerbahçe transfer ederken 5 yıllık bir sözleşme ile renklerine katmasıda Salih'e olan güvenleri ve ondaki yeteneğin farkedilmesi anlamına gelir. Bugün Fas'tan ( her ne kadar Fransa da büyümüş olsa da)  22 yaşındaki bir oyuncunun geldiği noktaya neden Salih gelmesin. Belhanda 22 yaşında İnterin veya diğer büyük klüplerin transfer listesinde olabiliyor ve Şampiyonlar liginde kendi takımını önemli oyuncusu olabiliyorken Türkiye'de de Salih ve Salih gibi oyuncular bunu başarabilir.

Yeterki onlara şans verilsin yeterki onlara güvenilsin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 96
Toplam yorum
: 43
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 633
Kayıt tarihi
: 12.08.08
 
 

Karadenizliyim. İzmir' de yaşıyorum.  Dünyanın tek bir ülke  olduğuna inanarak  bütün insanların ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster