Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '09

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1862
 

Salvador Dali'nin Resimleri Market Gibi

Salvador Dali'nin Resimleri Market Gibi
 

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) ev sahipliğinde 20 Eylül 2008 tarihinden bu yana sergilenmekte olan , "İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dali" sergisinin süresi, yoğun ilgi üzerine sömestr tatilini içine alacak şekilde uzatılması yönünde telefon ve e-posta ile gelen talepleri ve günlük ziyaretçi sayıları göz önüne alınarak 1 Şubat 2009 tarihine kadar uzatıldı.

Dali'nin 33 resim, 113 çizim, 111 gravür ve 12 litografisinden oluşan ana koleksiyon dışında mektupları, notları ve fotoğraflarıyla birlikte toplam 385 parça eserinin bulunduğu sergiyi bugüne kadar 160 binin üzerinde kişi ziyaret etti. Ve bu 160 bin kişinin 92,661 i kadın,bu kadınların içerisinde de, İstanbul'un varoş semtlerinden birindeki bir halk eğitim merkezinin resim kursuna giden çoğu ilk okul mezunu bile olmayan ev hanımları da vardı.

Ve bu ev hanımları ile sergiden sonra, bir televizyon kanalında yapılan bir söyleşide resim öğretmenlerinin "Nasıl budunuz Salvador Dali'nn resimlerini?" sorusuna, oldukça güler yüzlü , neşeli , tombalak suratlı bir hanımın verdiği cevap bu bloğumun esinlemesi oldu." Market gibi. İçinde her şey var.Renkli ve hareketli."

Hakikaten de bundan daha kısa ve öz anlatılamazdı Salvador Dali'nin resimlerinin tasviri.

Gerçeküstü eserleri çoğu eleştirmen için her ne kadar tuhaf ve çarpıcı imgelerle dolu diye eleştirilsede bana göre hem beyne,hem göze hem de ruha hitap edebilen eserler. Dali ressamlığın yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık filmcilik ve tiyatro dekorasyonculuğu gibi uğraşlarla da ilgilenmesine rağmen "Çılgın Ressam" olarak anılmaktan kurtulamamıştır. Dalí hayatı boyunca, sanatıyla olduğu kadar eksantrik giyimi, davranışları ve sözleriyle de dikkat çekmiş, bu durum kimi zaman, onun sanatını takdir edenleri de etmeyenler kadar usandırmıştır.Bu davranışların getirdiği kötü şöhret, Dalí'nin DELİ olarak algılanmasının yanı sıra geniş kesimlerce tanınmasını sağlamış ve eserlerine duyulan ilgiyi artırmıştır. Hatta öyle ki 1936'da Londra Uluslararası Sürrealist Sergisi'nde bir konuşma yapması istenince, sahneye belinde mücevher işlemeli bir kama , bir elinde bilardo ıstakası diğer elinde de çekiştirdiği birçift kurt köpeği ile eski tip hantal bir dalgıç tulumu içinde çıkmıştır.

Dali'nin bu çılgınlığını 1965'te New York'taki Rikers Island Hapishanesi'ne bağışladığı çarmıha gerilmiş İsa resmi haricindeki hemen,hemen bütün resimlerinde görmek mümkün.

Ondaki hayal gücü ve yaratıcılığa erişemeyenlerin , meyve veren ağacı taşlamasına benzetiyorum Dali hakkında yapılan olumsuz eleştirileri. İstatiktiklere bakılınca sergiyi erkeklerden çok kadnların ziyaret ettiği görülüyor. Ve Dali'nin resimlerinde ne bulunduğunu en iyi niteleyen de bir kadın oluyor. "Market gibi.İçinde her şey var!" Bu kadar kısa ve öz ve zekice bir yaklaşımı benim diyen en iyi eleştirmenlerin bile yapamayacağı kanaatindeyim.Böyle güzel bir benzetme için ismini bilmediğim o şen şakrak resim kursiyeri hanıma kendi adıma teşekkürü bir borç biliyorum.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 167
Toplam yorum
: 320
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 1842
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

01/06/1967 Rize/fındıklı doğumlu olmama rağmen doğum yerimi hiç görmedim. Türkiye'nin hemen her ilin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster