Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Rumikorman (Korman Türkmen)

http://blog.milliyet.com.tr/rumi

13 Aralık '06

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
8093
 

Şaman inancı ve alemler

Şaman inancı ve alemler
 

Orta Asya ve Sibirya Şamanlarının ve aynı zamanda birçok Amerika Kızılderili Şamanlarının inançları birbirinin benzeridir ve temel inançları aynıdır: Gök Tanrı, Yüce Ruh, güneş, yer, su, ateş, insan neslinin sonsuza kadar devam edeceği düşüncesi vb.

Türk tarihi ve kültürüyle ilgili araştırmalarıyla tanınmış bilim adamlarına göre Gök Tanrı inancı, bütün Türklerin ana kültüdür. Bu kültür; Kunlar, Tabgaçlar, Gök Türkler, Uygurlar gibi eski Türk boylarında inanç sisteminin başında yer almaktadır. Şamanlığın ne zaman ortaya çıktığı ve ne gibi değişiklikler geçirdiği kesin olarak bilinmemektedir. Fakat buna rağmen, Şamanlığın başta Orta Asya ve Kuzey Asya halkları olmak üzere çok geniş bir inanç kitlesine sahip olduğu ve dünyanın en eski Asya ve Kızılderili inancı olduğu bilinmektedir. Kızılderilirinde zaten Türklerin akrabaları oldukları göz önünde bulundurulursa; Şaman kültürü ve inancının ilk Orta Asya’dan yayılmaya başladığı ve tüm dünya kültürlerinde büyük etkisi olduğu söylenebilir.

Şaman dininin ayin ve törenlerini yapan, ruhlarla insanlar arasında bağlantı kuran veya aracılık eden kişiye Şaman veya şifacı (medicine man) adı verilir. Yani, Şaman ruhlarla insanlar arasında aracılık yapma gücüne sahip olan kişidir ve insanları ruhen iyileştirme gücüne sahip olup, insanların en büyük düşmanı olan kötü ruhları ise kovarlar. Şamanizmde tanrılar “iyilik” ve “kötülük” tanrıları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır ve ruhlar da tanrılar gibi iyi ve kötü ruhlar olarak vasıflandırılırlar. Şamanlar, orta dünyada (yeryüzü) yaşayıp, alt ve üst dünyaya yolculuk yapabilirler. Şamanizmin bütün çeşitlerinde, tanrı-doğa-insan arasında sürüp giden ve asla kopmayan bir bağlantının bulunduğu inancı esastır.

Şamanlara göre alt alem (orta dünya) genelde dünyamıza benzerdir, ancak tek ruh inancı hakimdir. Alt alemin aynı dünyamız gibi orman, dağ ve yerleşimleri vardır, hatta sakinlerinin Şamanları da vardır.

Şamanizmde evren inancı ise, üstü üste üç ayrı alemin varolduğu inancına dayanmaktadır ve üst ve alt alemlerin (dünya, gök, yeryüzü ve yer altı) varoluşu görüşüne inanılır. Yani, paralel evren ve dünyaların iç içe varoldukları düşüncesi.

Şamanlar, gökyüzünün sonsuz bir derinliğe sahip olduğuna inanırlar, fakat yine de semaların ötesine geçebilmek için bir kapı (geçiş kapıları) olması gerektiğini söylerler. Aynı şekilde, dünyanın derin ve katı olduğuna inanılırken, ruhların ve Şamanların alt dünyanın ötesine geçebilecekleri birçok geçit vardır. Diğer dünya konusunda başka bir fikir de onlarında dünyamıza benzer yönlerinin olmasıdır, yani onlarda da güneş, ay, orman veya beşeri sakinleri vardır. Üst ve alt alemlerin sakinleri bizim orta alemimizce görünmezdir ve oraya seyahat edenler de görünmezdir. Bu tür varlıkların gelişi ateşte bir çıtırdı, tilkilerin havlaması veya Şaman tarafından görülmesi ile belli olur.

Üst alem aynı alt alem gibi dünyaya büyük bir benzerlik arz etmektedir. Ancak üst alem, normal olarak insan ruhlarını barındırmaz, yine de Şamanlar tarafından ziyaret edilebilir. Dünyamızdan daha aydınlıktır ve bazı efsanelere göre yedi güneşi vardır. Üst alemi anlatanlar, dünyaya benzediğini, ama doğasının halen bozulmadığını söylerler.

Üst aleme seyahat etmek için uçuş (astral seyahat) gereklidir ve Şamanlar bu yolculuğu yapabilmek için sıkça kuş veya kartal şekline dönüşmektedirler. Yolculuklarını gerçekleştirmek için bir geyik veya ata da binebilirler. Şaman rüya yoluyla bilgi almak üzere uykusunda gökkuşağın üstünden üst aleme yolculuk yapabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Kısa bir süre önce "içimizde ki güç hayvanını bulma" konulu bir çalışmaya katılmıştım. Burada Şaman atalarımızdan aldığımız ortak bilinç altınında etkisiyle yapılan bazı çalışmalarla sonucunda herbirimizin içinde var olduğu söylenen, güç haynanının ne olduğunu bulma ve sonrasında bundan ruhsal olarak yararlanabilme denenmekteydi. Akabinde bu yazıyı okumak faydalı oldu. Paylaşımınız için teşekkür ederim. Sevgi ve ışıkla Ayna

Ayna 
 14.12.2006 15:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 80
Toplam yorum
: 84
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 8811
Kayıt tarihi
: 01.12.06
 
 

1968 Ankara doğumluyum. Selçuk Üniversitesi, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı Bilim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster