Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '11

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
827
 

Samanlık seyran olur!

Samanlık seyran olur!
 

İki gönül bir olsa, samanlık seyran olur. 

Ne kadar mantıksız bir geleneksel söz. Geleneksel söz diyorum, Zira ne atasözü, ne de vecize demeye, elim ve gönlüm varmıyor. 

Bu söz ne zaman söylenmiş, ne zamandır toplumumuzu etkiliyor, bilmiyorum ama nedense bir türlü unutulmamış ve yanlışlığı anlaşılmamış. 

Çevremize baktığımızda geçimsizliklerin başında " maddi sorunlar " yer alıyor. Ondan sonra sevgi saygı azlığı, şiddet, aldatma, alkolizm, kaynana, görümce vs gibi nedenler sırayla geliyor. 

Maddi sorunlar dağları aşmış, geçim sıkıntısı had safhada, hacizler geldi gelecek , bu tip bir ailede huzur olabilir mi? 

Bir yanda samanlık diğer yanda saraylar. Bu görüntü içinde, samanlıktaki insanlar, mutlu olurlar ve samanlık seyran olur. 

Bir kere insanın temel özelliği " azgın bir menfaat duygusuna sahip " olmasıdır. 

" Ben zengin olmak ve rahat yaşamak istemiyorum" diyen birine rastladınız mı? Böyle birine rastlamak imkansızdır.Bu da gayet normaldir.Zira " İnsan ekonomik varlıktır " ( homo ekonomikus) tabiri sosyolojide kabul edilmiş bir savdır. 

İnsan egosu çok yüksektir. Hayır benim egom zayıftır diyen , ya hastadır, ya kendin tanımıyordur, ya da " katıksız yalan " söylüyordur. 

Bu özellik insanı aşağılayan bir özellik değildir. Bu özellik olmasa medeniyetlerin oluşması, toplumların gelişmesi imkansız hale gelir. 

Para mutluluk getirmez sözü de çok kullanılır. 

Fakirliğin mutluluk getirdiğini hiç görmedim. 

Bütün savaşlar, bugünkü ortadağu sorunu, petrol savaşlarının temel nedeni insanların ve toplumların " homo ekonomikus "olmalarındandır. 

Yüzbinlerce kişi bu dürtü nedeniyle hayatlarını kaybetmişlerdir. 

Hiroşima ve Nagazaki 'ye atılan atom bombalarının temelinde ne vardır? Homo ekonomikus olmak.Yani ekonomik menfaat. 

Lütfen gençlerimizi " iki gönül bir olsa, samanlık seyran olur " savsatasıyla kandırmayalım. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yıllarca samanlık seyran olur dedim bende , ama çocuklarımı büyütürken bu fikrim tamamen olmasa da kısmen değişti ve samanlık seyran olmaz o kocaman bir aldatmaca diyebildim çocuklarıma. Yine güzel bir konuya değindiniz sevgiler.

Şennur Köseli 
 06.04.2011 11:30
Cevap :
Evet Sennur hanım, gerçekçi olmak lazım.Kendimizi kandırmanın şoku daha şiddetli oluyor. Saygılarımla.  06.04.2011 14:29
 

"Para, mutluluğa açılan kapının anahtarıdır." Bankada çalışırken düşün sistemimde oluşturduğum ve söylemeye başladığım bu sözü, hala daha söylerim.Çünkü onsuz olmuyor...Saygılar...

Yurdagül Alkan 
 05.04.2011 21:20
Cevap :
Değerli meslektaşım, Çalışmak yerine hep tevekkül etmeye toplumu zorlamışlar tarih boyunca. Bu durum hala devam ediyor. Onun için Yunanistan'dan pamuk ithal ediyoruz. Saygılarımla.  05.04.2011 23:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 446
Toplam yorum
: 2176
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 987
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster