Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '10

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
31942
 

Samimiyet ve ikiyüzlülük!!

Samimiyet ve ikiyüzlülük!!
 

Samimiyet, insanın içiyle dışının bir olmasıdır. Ve.. sadece asil insanlara mahsus bir davranıştır…

Samimiyetin en önemli özelliği, kalpte hissedildiği için taklidinin yapılamamasıdır. Samimi insanların davranışları, konuşmaları son derece doğal ve yapmacıklıktan uzaktır. Onlar için menfaat söz konusu değildir, yaptıkları tüm davranışları, sadece Allah’ın rızasını kazanmak için yaparlar.

Birde samimiyetten uzak ikiyüzlü insanlar vardır ki, bunların amacı sadece kulların rızasını kazanmaktır. Yaptıkları herhangi bir davranışı, iyiliği sadece karşısındaki insanın rızasını kazanmak için yaparlar. Üstelik menfaatlerine ters düşen bir durumla karşılaştıklarında son derece basit olurlar.

İkiyüzlü bu insanlar, herkese farklı davranırlar, işlerine gelmediği noktada insanları kolaylıkla birbirlerine düşürürler. Şahsiyet oluşturamadıklarından, her şahsiyete uyum sağlayabilirler, menfaatlerine uymayanı yüzüstü bırakırlar. Aynı zamanda herkesin aleyhinde rahatlıkla konuşup dedikodu yapabilir, kusur araştırır, alay etmekten büyük keyif alırlar.

Üstelik başkalarının ayıplarıyla uğraştıklarından kendi ayıplarını göremezler…

İşte esas olan bu insanların ne kadar itici olduklarının farkında olamamalarıdır.

Samimi insanla yapmacık insan arasında, dağlar kadar fark vardır.

Samimi insan içinden gediği gibi davranır. Davranışları kişiden kişiye değişmez. İnsanlara sosyal statüsüne göre davranmaz. Kişi ayrımı yapmaz. Her şeyden önce de güven verirler insana. Çünkü yanlış yapmamaya son derece özen gösterirler.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken çok hassas bir nokta var;

Bazı insanlar, konuşurken lafın nereye gideceğini düşünmezler. Yani patavatsızca konuşurlar, sonra da ne yapayım ben böyleyim lafımı esirgemem, içimden gediği gibi konuşurum derler. Bu samimiyet değildir. Olsa olsa, kendini bilmezliktir.

Çünkü Müslüman bir insan, söylediği her sözü tartarak konuşur, kalp kırmaz, merhamet eder. Çünkü Allah’tan korkar… kalbinde olan her şeyin Allah’ın bildiğinin bilincindedir. Gerçek samimi insan, her zaman güler yüzlü tatlı dilli olur. Karşısındaki insanı da kendisi gibi bilir.

Lakin bazı insanlar, samimiyetin gerçek manasını bilmediklerinden, komplimanlıkla ya da basitlikle karıştırabilirler. Neden? Çünkü onlar art niyetli, ikiyüzlü yani yapmacık insanlardır..

Bu insanların düşünceleri ile davranışları bir olmadığı için, güvenilir değildirler. Üstelik samimi olmayı, kendilerini beğendirmekle eşleştirirler ve bunun için de yoğun çaba sarf ederler. Oysaki bu tavırlarıyla oldukça gülünç duruma düşerler. Fakat asil insanlar, bu insanlara uymazlar, peki deyip geçerler.

En doğru yaklaşım, böyle insanlardan mümkün olduğunca uzak durmaktır.

Sözün özü; samimiyet ne kadar etkileyici ise, ikiyüzlülük de o derece iticidir…

Mevlana’nın ifade ettiği gibi; Bir insan ya olduğu gibi görünmeli, ya da göründüğü gibi olmalı..

Sevgi ve ışıkla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili öğretmenim, siz tam olarak adını koyamadınız ama ben söylim: ikiyüzlü kişiye MÜNAFIK deni. Bir de şuna yanılıyorsunuz; onlar yanlış yapmamak için kendilerini zorlamazlar çünkü onların programında (ruhunda) yanlışlık yoktur ki! Onlar doğaldırlar. O yüzden samimidirler. O yüzden güzeldirler. İçlerindeki güzellik olduğu biri dışa yansır. Onlar istese de, bir başkasına yanlış yapamazlar… bendeniz derki: “kötüler olmasa, iyilerin değeri bilinmezdi” sevgi ve selamlar…

FİKİRCİ 
 21.01.2010 12:21
Cevap :
:) Sn Fikirci, çok teşekkür ederim katkınız için.. ayrıca ne güzel ifade etmişsiniz '' kötüler olmasa iyilerin değeri anlaşılmazdı '' Saygılarımla efendim.  22.01.2010 8:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 506
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12512
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster