Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
496
 

Samimiyetinizin Göstergesi Barış İstemektir

Samimiyetinizin Göstergesi Barış İstemektir
 

Son günlerin yoğunluğu neler getirecek götürecek göreceğiz… Bunca karmaşaya rağmen iki arada bi derede İzmir’e gidip o güzel kalabalığa karıştım, girdiğim bir kitapçıdan kitapsız çıkamadım.. Kitaplardan birisi Stephan A. Mitchell’in “Aşk Sürebilir mi? Zamana Karşı Romantik Aşkın Kaderi” isimli kitabı. İstanbul Bilgi Üniversitesi yayını..

Kitabın yanından balkona süzülürken hala vazgeçmedim diye düşündüm.. vazgeçmedim sanırım.. Bazen yılgınlığa düşsem de yorgunluktan gebersem de, kendimi bi yerlerden atayım yetti desem de vazgeçmeyeceğim diye düşündüm; bu tür bir kitabı yine elimde tutuyor olmam ya da ona sığınmış olmam böyle düşündürdü..

Bu arada memlekette aynı kötü film yeniden sahnelenmeye çalışıyor.. Gündeme yönelik ilçede bayrakların dağıtılacağı bir mitingin çalışması var.. Siyasetin şiddet üzerinden yeniden inşası çabası hala devam ediyor.. Sevgi yerine şiddet.. İkisi de yaptıkça birbirini doğuran hisler.. Tercih insanın..

Dikili’nin en tepesinde denize karşı yazıyorum. Burayı sevip sevmediğimi bilmiyorum artık küçük hesaplar ve bencillik beni boğuyor. Yarın bir miting olacak oysa şu an yan tarafta çümbüşle eğlence var, oradan bazıları yarın o mitingde nefret kusacaklar..

Bu hayat, böyle ikiyüzlülükle sürebilir mi? Mitinglerde nefret kusturarak nereye varılabilir? Sorun çözmek için aklı devreye sokmanın zamanı ne zaman gelecek? Hayatın her alanında umutsuzluğun hükmü ne zaman yenilecek?

Bu hamaset ortamları bu mitingler insanları ölümden kurtardı mı? Samimi olmak gerekmez mi?
Kan üzerinden siyaset yapmak nasıl bir histir?

İnsanların ölmesine karşı iseniz samimiyetinizin göstergesi Barış istemektir. Barış için gerekenin hemen yapılmasını istemek; her iki taraftan da..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Puslu havalar kurdun sevdiği havalardır. Ortalık iyice karışsın, insanlar birbirleriyle didişsin. Etrafta olanların farkına varamasınlar. Sonra bakmışlar ki bambaşka yerdeler. Sonunda "Ben neyle mücadele ediyordum; nereye geldim?" diyecekler ama vakit geçmiş olacak. Sağduyu ve sabır; bütün acıların üstesinden gelecektir.

Hakkı Uysal 
 16.07.2011 13:14
Cevap :
şiddet hep besledi tarafları.. mağdur olan hep çoğaldı karşılıklı.. selamlar..  17.07.2011 1:03
 

Toronto'da buyuk bir grup insan Amerika'nin ve Bush rejiminin Irak'ta savasa baslamasini engellemek icin toplanmis yuruyus yapmisti, aralarinda bende vardim, simdi yanimda olmayan ailemle. O zaman soylenenlerin yalan oldugu, Irak'ta "weapons of mass destruction" (toplu olum silahlari) olmadigi cok sonra aciklandi, ama savas isteyenler her zaman bir bahane bulabiliyorlar, bulamazlarsa yalan soyliyebiliyorlar, cunku bir sekilde bu savastan yararlananlar var. Eninde sonunda savaslar bir cikar olayi. Onlar milyonlarina milyarlar katarken, askere para icin giden 19 yasindaki fakir cocuklar oluyor, kimin umurunda. Kimin umurunda bir ulkenin milyonlarca insaninin olmesi. Turkiye'de ise milyonlarca insan bir sey istiyorsa bunun tek cikar yolu var, demokrasi denen sistemi harekete gecirip cogunlugun istedigi yapilmali bence o bolgelerde. Baris ancak boyle gelir, oldurmekle, sindirmeyle, korkutmakla degil.

Lisa 
 26.06.2010 16:12
Cevap :
anayasa toptan değişmeli birlikte yaşamı ve barşı gerçekleştirmeye yönelik. oynamanın denge gözetmenin anlamı yok bu üle insanına güvenmek gerek  26.06.2010 21:06
 

Elde bayrak teröre lanet okumak samimiyet değildir, gündüz elde bayrak lanet okunur, sonra da akşam eller havaya şinanay da şinanay...samimiyet, Türk ve Kürt gençlerinin silahla değil barış yoluyla anlaşmasını, birlikte halay çekmesini istemek ve bunun için uğraşmakla gösterilir, gözlerinden ateşler çıkmadan, hem dağda ne olduğunu bile anlamadan, bilmeden ölen Kürt gencine en az Türk genci kadar üzülmek, dağdakine de çözüm bulabilmekle gösterilir...önce vicdan sonra akılla, önce her iki tarafta kendi içinde açılımını yaparak, ağlayan anaların Türk, Kürt olduğunu düşünmeden sadece "ana" olarak ağladığını düşünürsek samimi oluruz...eğer samimi olsaydık 30 yıldır akan kan ve göz yaşına bir çare bulunabilirdi...silahın çözüm olmadığını kabullenebilmek bu kadar zor mu?Barış diliyle anlaşmak bu kadar zor mu? Gençlerimizi bu ırkçılık belasın kurtarmak için herkesin "samimi" düşünmesini istemek vatanı satmak mıdır?!!!...bu kadar mı basiretsiziz biz?...haydi eller havaya, ama barış için, kardeş

ÇokEskidendi 
 26.06.2010 11:42
Cevap :
yok olmaz iktidarı indirip mevzileri geri alalım da kim ölürse ölsün!!!!!!!  26.06.2010 21:04
 

Her iki taraf dediğinizin biri PKK ise diğeri TSK oluyor.TSK nasıl silah bırakır söyler misiniz?Zaten istihbarat paylaşımı adı altında sınır ötesine adım atamıyor.Karakollarda baskın yemeyi bekliyor.PKK silah bırakır mı?Bence hayır.Dünyanın en büyük silah ve uyuşturucu taşıyıcısı bu pastadaki dilimini kime verir?Barış istemek romantik olduğu kadar gerçekçidir de.Afganistan'a,Irak'a,Pakistan'a ne zaman barış gelirse bize o zaman gelir.Ama bu barış sizin,bizim gibi iyi niyetli romantiklerinden daha çok Washington ve Brüksel'dekilerin istediği tarzda bir barış olur.Saygılarımla.

Ahmet AYDIN 
 26.06.2010 11:24
Cevap :
merhaba, devletin silah bırakması istemi değil sözkonusu ettiğim, zihniyet değişimi. PKK silah bırakmak zorunda. pkk devletin içindeki çatışmacı güçleri beslemeye devam ediyor, ancak bu sürecinde sonu yakın.. siyasetin barış için yapılması zorunlu. şehitler üzerinden siyasi kavganın yükseltilmesi zavallılık.. barış,, biz hepimiz istersek gelir. selamlar  26.06.2010 11:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 444
Toplam yorum
: 1131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1267
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

MB zengin kültürel bir eksen; düşüncelerimizin buluştuğu, tartıştığımız, birbirimizi etkilediğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster