Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '21

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
29
 

Şampiyon Beşiktaş

Eğitimin dayak yoluyla yapıldığına inanılan dönemde büyüyenlerdenim. Dayaktan korktuğum için değil dayak yiyenin yok sayıldığına inandığım için dolayı yaramazlık yapmamaya çalışırdım hem okulda hem evde.

Kuzen fanatik Fenerbahçeli olduğu için ilgi duymamaya rağmen TS-FB maçına mutlaka gitmemiz gerekiyordu, birbirimizi kırmamaya çalışırdık. 'Gitmeyelim Ali amcadan dayak yeriz' dediğimde kuzen, 'iki dayak yer sonra unuturuz ama FB geliyor Trabzon'a' diyerek ikna etmişti 70'li yılların başlarında. Hatırladığım kadarıyla 2-1 TS yenilmişti o maçta ama ikinci ligden birinci lige çıkmıştı.

Kuzen FB'li olduğundan ben de FB'yi tutmaya başladım, hala sorulduğunda FB'liyim diyorum hepsi bu kadar. Anlamam futboldan.

Bugün Beşiktaş'lı oldum, eşlik ettim kutlamaya 'Şampiyon Beşiktaş' diye. Fanatik Fenerbahçeliler fanatik Galatasaraylılar centilmence eşlik edebilmeli diye düşünüyorum Beşiktaş kutlamalarına.

Eskilerin deyimiyle iğne atsan yere düşmezdi bugün Beşiktaş'ta. Gençlerin düzeyli şampiyonluk kutlamalarına hayran kaldım.

Son kırk yıldan beri uygulanmakta olan serbest piyasa ekonomisi modelinin oluşturmuş olduğu değişimlerden payını alan İstanbul'da bize göre (1978 yılı itibariyle) eski değerlerinden eser kalmadığını görmekteyiz. Adeta her değer ters-yüz olmuş İstanbul'da..

Ama bugün İstanbul'un hiç değişmediği ve değişmeyeceğine inandığım bir değer ile karşılaştım.

Beşiktaş'ın şampiyonluk kutlamalarında hiç değişmediğini gördüm. Her şampiyonluk kutlamalarında aynı heyecan aynı birliktelik coşkusu ve aynı duygular içinde dayanışma fotoğrafı beni mutlu etti. Futbol ile ilgilenmediğim halde Beşiktaş severlerin sürekli olarak yıllarca değişmeden aynı kültürü yaşatmaları İstanbul adına sevindirici bir durum.

Fenerbahçe şampiyonluk kutlamalarında da Galatasaray şampiyonluk kutlamalarında da durum aynıdır değişmez. İstanbul kültüründe değimeyen sadece sanki futbol severlerin sönmeyen coşkularıdır diye düşünüyorum.

İsterdim ki İstanbul'un o eski özellikle Tiyatro Resim Sinema Müzik kültürüne  geri dönülsün isterdim ama bunun mümkün olamayacağını görmekteyim zira kapitaizm kültürünün buna izin vereceğine inanmıyorum.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2313
Toplam yorum
: 1109
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 445
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster