Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
3652
 

Samsun İlkadım 19 Mayıs Lisesi’nden “Ata’ya Güzelleme”

Samsun İlkadım 19 Mayıs Lisesi’nden “Ata’ya Güzelleme”
 

"Ata'ya Güzelleme"den


Kurtuluş Savaşı’nın “Çılgın Türkler”inden sonuncusu Gazi Emekli Albay Mustafa Şekip Birgöl’ü dün sonsuzluğa uğurladık.. Hepimize ders verircesine. “Çılgın Türkler”in önderi Atatürk’ü anlamadığımızı haykırırcasına ayrıldı aramızdan. Mustafa Şekip Birgöl’de Kasım’da son yolculuğuna çıktı.
Komutanı Mustafa Kemal gibi…
10 Kasım’lar Ata’yı anmak, onu anlamak, daha da önemlisi O’nu yeni nesillere doğru anlatabilmek için birer fırsattır. Hele hele Atatürk’le ilgili yazılıp çizilenler, yapılan filmler arasında gerçek dışılıkların ön plana çıkartılması, 70. anmayı daha da önemli hale getirmiştir. Atatürk, Atatürk’ün şehri Samsun’da da anıldı. O’nu sonsuzluğa uğurlayışımızın 70. yıl dönümünde Ondokuz Mayıs Lisesi’nin öğretmen ve öğrencilerinin hazırlayıp sahneye koyduğu “Ata’ya Güzelleme” oratoryosuyla andık.
Farklıydı ve zordu. Çünkü sahne de dramanın tüm yönlerini ortaya koymak gerekiyordu. Şiirsel bir anlatım için mükemmel bir uyum olmalıydı. Dans ve figürler bütünleşmeliydi. Sahne doğru kullanılmalıydı. Işık, o atmosferi yansıtmalıydı.
Bu zorlu görevi İlkadım Ondokuz Mayıs Lisesi üstlendi O’nun “doğduğum yer” dediği şehir de…
Amatörler; profesyonellerin bile üstesinden güçlükle gelebileceği bir başarıya imza attılar.
Oyunu sahneye koyanlardan Edebiyat öğretmeni arkadaşım Gökhan Kurtoğlu’yla ders arasında sohbetimiz sırasında “ne büyük bir işe giriştiğimizi” şimdi daha iyi anlıyorum demesi hazırlık evresini özetler gibi… 10 Kasım’da Atatürk Kültür Merkezi’nde sahneye konan “Ata’ya Güzelleme”nin ilk gösterimini izleyenlerden biri olma şansını yakaladım. Mutluluğumu tarif edemem. Sahnede bizim çocuklarımız vardı. Harikaydılar. Her biri sahnede devleşti. Üstelik çoğunluğunun ilk sahne deneyimiydi.
Atatürk Kültür Merkezi’ndeki 70. anma törenine, Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu ve eşi, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım ve eşi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Yavuz Yılmaz ve eşi, Cumhuriyet Başsavcısı Canip Yetişir, Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, askeri ve mülki erkan da aralarında bulunduğu, yer kalmadığı için ayakta izlemek zorunda kalan büyük topluluğun onları çılgınca alkışlaması başarının en anlamlı ödülüydü.
Savaşı’nın zorlu günlerini bize yeniden yaşattılar. Tek tek… Hep birlikte…
Yorgun bir milletin yeniden düşman karşısına nasıl dikildiğini gösterdiler. Ve bir Önder’in mücadelesini canlandırdılar. Sonra O’na teşekkür ettiler.
Bizde onlara teşekkür ediyoruz.
Senaryoyu yazan ve oyunu sahneye koyan Edebiyat Öğretmeni Zekeriya Çavuşoğlu’na, mesai arkadaşlarım Edebiyat öğretmenleri Meral Cihan, Nermin Tüysüz’e müzik seçimini yerinde yapan Gökhan Kurtoğlu'na (müzisyenliğiyle değil Edebiyat Öğretmenliği yönüyle bilinir), bale sanatçısı Ömür Uyanık'a ve oyunun koreografisini düzenleyen Erhan Başoğlu'na, dekor, makyaj, kostüm afiş ve broşür düzenlemelerini yapan Resim öğretmenleri Nurver Yüksel, Ferzan Kanık ve Bilgisayar Öğretmeni Hakan Baybure’ye ve bu ekibi en umutsuz anlarda bile yalnız bırakmayıp yüreklendiren Okul Müdürümüz Ahmet Yağ’a, içinde yer almaktan onur duyduğum İlkadım Ondokuz Mayıs Lisesi çalışanlarına, her biri sahnede devleşen sevgili öğrencilerimiz Cansu Erdoğan, Emre Belovacıklı, Tamay Akbaş, Mustafa Kabul, Tutku Karabulut, Ece Aker, Yunus Emre Bilgin, Funda Cemre Elverdi, Ömer Faruk Gör, Türkan Kırımlı, Şevket Erer, Ceren Öner, Ali Can Kibiroğlu, Fatma Nur Mırık, Burak Akkanca, Gülşen Karabulut, Kamil Köse, Pınar Diyarbekirligil, Senil Öksüzler, Ecem Çolak, Tuncer Sezgin, Hale Uysal, Oguzhan Sancılı, Samet Toraman, Gizemnur Deniz, Soykan Yıldırım, Mert Mahmut Çelik, Ömer Faruk Terzioğlu, Derya Kapusuz, Fatmanur Kılıç, Caner Şeker Ve Burak Günaydın’a teşekkür ediyoruz.

“Mustafa”yı anlattıkları için…

Musa Özcan
Öğretmen

http://www.samsunoml.com/basinda-okulumuz.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hocam ben 10 tm-d öğrencilerinizden ceren öner bu yazı için bütün arkadaşlarım adına çok teşekkür edioyorum bizi we bizi çalıştıran bizde emeği geçen hocalarımızı çok güzel övmüşsünüz bu yazı için tekrar çok çok teşekkürler çok uğraştık ama okulumuza we en önemlisi ATAMIZA layık bir gösteri sunduk umarım herkes beğenmiştir. saygılarımla :)

ceren öner 
 18.12.2008 19:24
Cevap :
:))  19.12.2008 11:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 3866
Kayıt tarihi
: 25.08.07
 
 

Samsun Terme Şuvayip Köyü'nde doğmuşum. İlk ve ortaokulu Terme'de, lise öğrenimimi Ünye'de tamala..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster