Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
10544
 

SAMSUN ONDOKUZ MAYIS LİSESİ’NDE BİRŞEYLER OLUYOR

SAMSUN ONDOKUZ MAYIS LİSESİ’NDE BİRŞEYLER OLUYOR
 

Bahçede mahşeri kalabalık.

Kızlı-erkekli gruplar... Özene bezene, rengarenk giyinmişler...

Kapıda içten bir tebessümle karşılanıyorsunuz. Bahçenin sağında solunda çeşitli kurum ve kuruluşların tanıtım standları... Daha ilerde yeme-içme reyonları... Binanın tam dibinde okul öğrenci klüplerinin ürün ve çalışmalarının sergilendiği standlar...

Bu bir şölen...

Adı Ondokuz Mayıs Lisesi Geleneksel Pilav Günü...

Atatürk’ün doğum tarihim dediği 19 mayıs için, 19 mayısın şehri Samsun’da Ondokuz Mayıs Lisesi’nin şöleni...

Bu şölen mezunlarını, öğretmenlerini, öğrencilerini, velilerini Samsun halkıyla buluşturur. İlginçtir, davetlilerin yüzlerine bakınca Ondokuz Mayıs Lisesi mezunu olduğunu anlıyorsunuz. “Ben de Ondokuz Mayıslıyım” ifadesinin oluşturduğu gurur kolayca anlaşılıyor. Ayaküstü sohbetlerde hangi meslekten olursa olsun “Ondokuz Mayıslı” olmanın yaşamlara kattıkları dökülüyor dudaklardan... “Ondokuz Mayıslı”lığın oluşmasında Ondokuz Mayıs Lisesi Mezunları Derneği’nin, Okul Müdürü Ahmet Yağ ve yardımcıları ile öğretmenlerinin özverili çalışmalarınının önemi büyük...

Gizliden gizliye böyle köklü bir kurumda öğretmen olmanın onurunu yaşadığımı da itiraf etmeliyim.

Pilav günü derken sadece yenilip, içilme anlaşılmasın. Bol eğlence de var. Okulumuzun öğrencilerinden oluşan çeşitli grup ve yeteneklerin yanında, yerel ve ulusal düzeyde müzik yapan sanatçılar gençleri coşturuyor. Her türden müzik sınav stresinden yorgun düşmüş gençlerin imdadına yetişir.

Ondokuz Mayıs Lisesi’nin köklü bir eğitim kurumu olduğunu kısa tarihçesi daha iyi anlatmaktadır.

1913 yılında Sultani olarak eğitim öğretim hizmeti vermeye başlayan okulumuz 1914 yılında I. Dünya Savası’nın başlamasıyla, savaş yıllarında bir müddet askeri hastane olarak hizmet vermiş, savasın sona erdiği yıllardan sonra da savaş nedeniyle yetim kalan şehit çocuklarının barındırıldığı bir Yetimler Yurdu (Dar'ül Eytam) olarak hizmetini sürdürmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulmasından sonra da bu hizmetini, eğitim öğretim çalışmalarıyla birlikte yürüten okulumuz 24 Eylül 1924 tarihinde büyük önderimiz Atatürk tarafından ziyaret edilmiş olup çalışmaları yerinde izlenmiştir.

1927 yılından itibaren T.C. MEB’in eğitimde gerçekleştirdiği yeni yapılanma sonucunda Samsun Lisesi olarak eğitim öğretim hizmeti vermeye devam etmiş, 26 Kasım 1930'da İlk Cumhurbaşkanımız M.Kemal Atatürk tarafından ikinci kez ziyaret edilmiştir. Ulu önder bu ziyaretleri sırasında okulumuzdaki bir tarih dersine katılarak öğrencilerle sohbet etmiş ve tarih dersi vermiştir.
Atatürk, bu ziyaretlerinde okulumuzun öğretmenlerinin yanında Samsun'da görev yapan diğer öğretmenlerin de katıldığı bir sohbet toplantısı düzenlemiş ait olmakla onur duyduğun öğretmenlere " Öğretmenler, Cumhuriyeti biz kurduk, O'nu yükseltecek ve yaşatacak olan Sizlersiniz. Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdani hür, irfanı hür yüksek seciyeli nesiller ister. Hayatta en Hakiki mürşit ilimdir, fendir." özdeyişini bu toplantıda dile getirmiştir. Ondokuz Mayıs Lisesi 1944 yılında da 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü tarafından ziyaret edilmiştir.
Okulumuz, tarihi misyonundan aldığı güçle kaliteli eğitim öğretim hizmetleri sunma çalışmalarıyla ülkemizin çağdaşlaşma ve kalkınma çabalarına önemli katkılar sağlayan şahsiyetlerin yetiştirilmesine devam etmektedir.

19 Mayıs 1919...

Kurtuluş Savaşı’nın başladığı tarih...

Samsun...

Kurtuluş Savaşı’nın başladığı şehir.

Samsun...

Atatürk’ün doğduğu yer...

Samsun...

Atatürk’ün şehri...

Önündeki engeller kaldırılmalı...

Çünkü Karadeniz’in kalkınmasının anahtarı Samsun’dur...

Bayramınız Kutlu Olsun...

Musa Özcan

OML geniş bilgi için: http://www.samsunoml.com/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

19 MAYIS LİSESİ 1970-71 MEZUNUYUM. ORTAOKULU DA AYNI LİSE DE BİTİRDİM..İNŞAAT MÜHENDİSİYİM. TÜRK MÜHENDİSLER BİRLİĞİ GENEL BAŞKANLIĞI YAPTIM. İMO GENEL SEKRETERLİĞİNDE BULUNDUM. KÖY HİZMETLERİ DİYARBAKIR BÖLGE MÜDÜRLLÜĞÜ YAPTIM. HALEN TEKNOPOLİTİKALAR PLATFORMU SÖZCÜSÜYÜM.. ÇOCUKLUĞUM VE DELİKANLILIĞIM SAMSUN'DA GEÇTİ.. 19 MAYIS LİSELİLER DERNEĞİNE ÜYE OLMAK İSTİYORUM..YAZINIZI HEM BEĞENDİM HEM DE NOSTALJİ KAYNAĞI OLDU..KUTLUYORUM.. evesbere@mynet.com SELAMLAR HOCAM..

ŞEVKET ÇORBACIOĞLU 
 21.05.2008 0:24
Cevap :
Şevket Bey, Okulumuzun yetiştirip, memleketin aydınlık yarınlara yürümesinde önemli katkıları olan siz ve sizin gibi sahsiyetlerin mezun olduğu bir eğitim kurumunda çalışmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Pilav günü 60'lı, 70'li, 80'li yılların mezunları ve daha yeniler buluşup kendi sınıflarında toplandılar. Biraz saçlar ağarmıştı ama bu o günlere dönmelerine engel olamadı. Eminim aralarında sırf bu gün için İstanbul'dan, Antalya'dan memleketin dört bir yanından gelmiş bir çok arkadaşınız, dostunuz vardı. Okul sıralarında yaşanan espriler, muziplikler 21. yüzyıla taşındı. Hem de bu sefer olayın içinde torunlar da vardı. 19 Mayıs 2009 Tarihindeki o büyük günde sizle şahsen tanışmaktan mutluluk duyacağımı ifade temek isterim. Üyeliğiniz mezunlar derneğimizi daha da güçlendirecektir. Bu konu için bilgi toplayıp size ulaştıracağım. Selam ve sevgilerimle...  22.05.2008 11:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 3867
Kayıt tarihi
: 25.08.07
 
 

Samsun Terme Şuvayip Köyü'nde doğmuşum. İlk ve ortaokulu Terme'de, lise öğrenimimi Ünye'de tamala..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster