Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '09

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
1828
 

Sana saygıyla...

Sana saygıyla...
 

saygımla...


Aldatan gözlere her baktığımda, aldananlar geliyor aklıma.

Hangi bakış daha gerçek, ayırt edemiyorum. Aldananların gözlerindeki inanç ve o inanca inanma azmi, beni hayrete düşürüyor.

Gözler arasında ayrım yapmaya çalışırken, aldanan insanların, bir an gözlerinde gördüğüm, inanmazsam mutsuz olurum ifadesi, onları, aldatanlardan daha masum kılıyor aslında.

Oysa mutsuz olma pahasına, aldatanlara direnen insanlar var. Direnişçiler...

Aldanmak onursuzluktur diyemem ama aldanmamak, direnmek ONURDUR diyebilirim.

Bilen, gören, anlayan ve aldanmayan onurlu insanlar...

SEN!

Senin sesin ve hayatın pahasına vazgeçmediğin davan; Özgürlük...

***


Sınırsızca, kardeşçe paylaşan, el veren, seven, sevilen adam.

Tapulanmamış bir ağacın gölgesinin, güvenli serinliğini duyumsayan.

Ve sen...

Özgürlüğün sesi, varoluşunu anlayan, anlamlandıran,

Ele düşmeyen, haine yenilmeyen, yiğitliği yüreğinde yaşayan, bağıran, haykıran, ses veren ve sesi duyulmayınca onuruyla giden, yürekli insan.

Aldatanlara kızgın, aldananlara kırgın, sevdiklerine küskün giden...

Acımasız olma diye haykıran, sonunda acımasızlığın en kahpe haliyle yorgun düşen demokrat.

Yüreğimizin hala direnen kısmı, insanlık davasının paslanmayan yanı.

Türküleri ile can veren, sesi ile tüm isyanımızı harekete geçiren, vazgeçirmeyen...

Adam gibi adam

Sen...

Ahmet Kaya

Karanlık yollardan geçtik
Zehir gibi sular içtik
Bir yanımızda ölüm
Bir yanımızda yar sevdik
Bir değil bin bir kere
Sırat köprüsünden geçtik
Cehennem denen illetin
Ta göğsünü deldik geçtik

Sen her cehennemden çıkmayı bildin. Hain damgası yedin, tıpkı ülkede sesiyle, diliyle, sanatıyla, şiirleriyle bıkmadan usanmadan haksız yere damgalananlar gibi. Senin hainliğin insanlığa hizmetti. Hainliğin özgürlüktü. Hainliğin kardeşlikti. Hainliğin aldatanlara isyanındı.

Oysa sen, zulme hain, kana hain, kan emicilere hain, döneklere hain...

Belki yoksun artık ama yüreğindeki sızı dinmez, bilirim. Ölüler başka bedenlerde can bulup, içten içe kanarlar bilirim. Sen benim kanayan yanım, sen içten içe sızlayan yaramsın. Bende varsın, bende kanıyorsun.

Aşkım insana, sevdam canlıya...

Sen gittin ya... Ben kaldım sanma. Hep ilerledim ama bir türlü anlatamadım ardakalanlara, aldananlara...

Sana saygıyla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ahmet Kaya ve Yımaz Güney ülkemizin yetiştirdiği değerlerdir.Gerçekten kaleminize sağlık. "Şivan Perver Ağıtları" adlı yazım ilginizi çekebilir.

Kerim Korkut 
 15.01.2011 3:35
Cevap :
Merhaba. Beğenmenize sevindim. Yazınızı en kısa sürede okuyacağım. Sevgi ve saygılarımla.  15.01.2011 17:23
 

"Aldanmak onursuzluktur diyemem ancak aldanmamak direnmektir, onurdur " Ahmet Kaya'yı inanılmaz güzel anlatmışsın, yazını okurken işte dedim inandığı bir değeri bir sanatçıyı seven biri ancak bu kadar duygulu ve güzel anlatabilir, sevgi taşmış satırlarından...Söylenecek o kadar çok şey var ki dillerine "biz kardeşiz, bugüne kadar kardeş kardeş yaşadık , kimse kimsenin dilini, dinini aşağılamadı, yok saymadı "yı plesenk edenlere , aynı lafları dönüp-drup söyleyenlere Ahmet Kaya 'yı birkez daha hatırlatıp, Dersimleri, Çorumları, Maraşları, boşaltılan köyleri, yerlerinden sürüleen onbinleri, ellerine silah verilip silahlandırılan köy korucularını ve insanı insana kırdırma politikalarınının sonuçlarının altını çize çize öğretmek gerekiyor ki gerçek anlamda kardeşliğin , insanca eşit hak ve özgürlüklere sahip olup yaşamanın ne demek olduğunu öğrenmelerine vesile olunsun...Ahmet Kaya tüm bunların altını çizdiği için sürüldü, yıllar sonra ise Devlet sanatçım deyip bağrına bastı...neden?

Aynur AKKAYA 
 21.11.2009 11:30
Cevap :
Ne güzel özetlemişsin durumu. Ahmet Kaya biraz erken konuştu, onun linç sebebi, şimdilerde gündelik konuşmalara döndü. Hala aynı söylemleri verenler var. Eşitmişiz, hiç ayrım olmamışız, Dersim bir isyandı, bastırıldı, ne yapsaydık yani, bırakalım da devleti mi bölselerdi, diyorlar. Yok, bırakmadılar,çoluk çocuk devleti bölüyordu ya...Ahmet Kaya her zaman kardeşliği savunmuştu.Kötü birşey mi söylüyordu, ya da kardeş gibi yaşamak kötü birşey mi, ben anlamıyorum Aynur.Sağol arkadaşım,yine sözü tam odağına getirmişsin. Sevgilerimle.  21.11.2009 16:37
 

başıma neler geldi sana diyemedim, beni kaç kere dövdüler adını söylemedim oooof of of.... Bu şarkı aklıma geldi bak şimdi...... eline sağlık Meldoşum.

Sokrates 
 21.11.2009 7:56
Cevap :
Ya, ne güzel şarkıydı o değil mi? Sağol arkadaşım, düşüncelerini paylaşman önemliydi,seni bekliyordum. Konu Ahmet Kaya olunca, bekliyorum işte:)) Sevgilerim seninle.  21.11.2009 16:31
 

Söylenecek herşey söylenmiş. Yorumlarda öyle. Birbirinden duygulu, birbirinden anlamlı, özlem dolu, çok özlüyoruz onu. Yusuf Hayaloğlu da öyle. Aklıma hep o meşhur ödül töreni gelir. Çatal kaşık fırlatanlar, protsto edenler, linç girişimi ve sanatçıyım diye geçinen mafya parlatmaları. Çok anşamlı bir yazı Melda B, ben de öneriyorum.

DurmuşGüler 
 20.11.2009 20:06
Cevap :
Sizin sözlerinizde bir o kadar anlamlı olmuş, teşekkür ederim.O gün benim hiç aklımdan çıkmıyor.Kara listeme o kadar çok insan girdi ki o gün, gittikleri çöplükten hiç çıkamayacaklar...Duyarlılığınıza teşekkürler. Sevgi ve saygılarımla.  20.11.2009 21:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 44
Toplam yorum
: 724
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2078
Kayıt tarihi
: 15.09.08
 
 

Burdayım ya, gerisi teferruat ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster