Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '09

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
711
 

Sanal alemin hedonistleri

Sanal alemin hedonistleri
 

ELLER ELLER ELLER


Bakmayın siz onun masum hallerine. Aldanmayın bir elinde sigarası bir elinde içki kadehi dünyaya aldırmaz duruşuna…

Yazışmalarınızda bazen korunmasız bir bebek gibi sevgiye ilgiye, muhtaç bir görüntü çizer. Çok acımasız davranmıştır hayat ona. Ezik ve çaresizdir. Merhametimiz kabarır. Yazık ya deriz çok yazık. Ne kadar zor bir yaşam sürmüş. Hala da aynı zor yaşamı sürüklüyor zavallı. Farkında bile değil. Ya da hayatın acımasızlığı karşısında dimdik durabiliyor. Anaç yanınızı harekete geçirir onun bu duruşu. Yaralarını saramasanız da elinizden geldiğince yardımcı olmak istersiniz. Hani yanınızda olsa bütün iyi niyetinizle başını okşayıp, üzerini örtesiniz gelir.

Bazen de bir sorununuz karşısında güçlü bir erkek gibi sarıp sarmalar sizi. İyi bir dinleyici olur. Çözüm üretir. Ben sizin büyüğünüzüm der, hafifçe bir baskı kurar üzerinizde. Şimdi roller değişmiştir. O güçlü, siz korunmasız kız çocuğusunuzdur. Tıpkı babanızın küçük kızı, tatlı prensesi olduğunuz gibi. Sözleriyle koruma altına alır sizi. Hem yakın hem uzak, hem samimi hem resmidir. Artık farkına bile olmadan onun telinde oynamaya başlarsınız. Onunla yaptığınız sanal sohbetler kısa zamanda bağımlılık yapar.

Laf arasında, tam da yumuşadığınız noktada konuşmanın akışını aniden geri alamayacağınız bir yöne de çekebilir. Geri çekilseniz sanki bir beklentiniz varmışta o nedenle sözleri yanlış anlamış durumuna düşeceksinizdir. Ya kurnaz davranıp, bir bahane bularak konuşmayı sonlandırırsınız ya da oluruna bırakırsınız. O anki ruh haliniz, akıl tutulmanız, ne çıkarsa bahtınıza…

Sık sık sizden önce pek çok kişiyle konuştuğunu bu durumdan sıkıldığı için hepsini sildiğini, şimdi sizden başka hiç kimseyle görüşmediğini söyler. Düşüncelerime, bana değer veriyor ne kadar önemliyim duygusu yaratır.

Duygusal tahriktir bu. Nereye çeksen oraya gidecek konuşmaların ardında sürüklenirken bu sürüklenişin sonuçlarını göremeyebilirsiniz. Dikkat edin bu yazışmalarınızı size şantaj olarak dahi kullanabilir. Efendilikte ve efelikte mangalda kül bırakmayan muhterem şahsiyetin dalına basıldığında ne kadar alçalabildiğini şaşkınla izlersiniz.

Bunca yıl iyi bir dinleyici olarak edindiğim naçizane bilgi, bir erkeğin gerçek dostluğunu arayan kadınların pek çoğunun, esasında baba eksikliğini doldurmak isteyen kadınlar olduğudur. Altta yatan neden ne olursa olsun üstteki esas neden baba eksikliğidir.

Kadın tarafından cazip hale gelmenin bir başka yolu da, felsefi yaklaşımlardır. Bu yaklaşım daha çok, akıllı toplumda belli bir duruşu ve yeri olan kadınlara yöneliktir. Tartışmayı, bilgiyi, öğrenmeyi sever bu kadınlar. Üç buçuk kitap okumayla kandırılamazlar. Derinliği olan konuları severler. Bilgi açı oldukları için kolay av değildirler. Onlara yaklaşanlar da kolay av peşinde değillerdir. Yaklaşım gene kurnazcadır. Okuyan, düşünen, sorgulayan kadınları seçtiklerini satır aralarında özellikle belirtirler. Bu bilge adamın sizi beğenmesi gurur vericidir. Onun hayatına aldığı bütün kadınlar akıllı kadınlardır. Evliyse buna karısı da dâhildir. Vurgu gene tahrik edicidir. Siz onun hayatına giremezsiniz. Ancak o sizi hayatına alır. O kaliteli bir adam olduğu için ilişkilerinde yanılmaz. Seçkin bir kişi olarak yalnız seçkinlerle iletişim kurar. İstediği gibi, istediği şekilde, istediği kadar…

Sorunlu kişilik yapısındaki erkek bu durumdan hedonistçe zevk alır.

Bu kişilerle sanal arkadaşlıklarda üzülen taraf genelde kadınlar olsalar da, zaman zaman erkeklerin de buna benzer tuzaklara düştüğünü, olayın yargıya ve hatta basına yansımasından öğreniyoruz. Aradaki fark; kadınlar genelde para sızdırmak için bu yola sapıyorlar. Yakın tarihte bir üniversite öğretim üyesinin elli milyar kadar bir parayı, yüzünü hiç görmediği sanal sevgilisine gönderdiği ve kadının erkeğe kendi fotoğrafı diye fotomontajla elde ettiği bir görüntüyü ilettiği gazetelerde yayımlandı.

İnsanların tümü sorunlu olmadıklarına göre, son derece uygar ve kişileri üzmeyen dostluklar da kurulamaz mı? Neden kurulmasın? Elbette kurulur. Kuruluyor da. Yeter ki ayrık otlarını tanıyabilelim. Ayrık otları olmadan temiz ve dürüst dostlukların kurulacağına olan inancımızı yitirmeyelim…


narçiçeğiÖnerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çevremi gözlemleyince sizin bu yazınızı daha da iyi anlamaya başladım. Bu tipler hep yardımcı olmak için yaklaşıyorlar ama amaçları farklı, beklentileri farklı. Bazı durumlarda ast-üst ilişkisinde görülüyor. Amir pozisyonundaki sevecen anlayışlı erkek yardıma muhtaç kadına yardım elini uzatıyor. Çok iğrenç insanlar, kadınların gözünü açmaları lazım. Saygılar.

Eşit Ağırlık 
 10.11.2009 15:45
Cevap :
Maalesef, ast üst ilişkilerinde çok sık gözlemlediğim bir sömürü bu. Ama o sömürüde kadın dişiliğini kullanarak iş yerinde basamak atlamayı, işten kaytarmayı hedefleyebiliyor. Benim üzerinde durduğum, sanal alemdeki sömürüler. Kadının da erkeğin de gözünü dört açması lazım. Teşekkürler, selamlar, sevgiler...  10.11.2009 16:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 1164
Toplam mesaj
: 290
Ort. okunma sayısı
: 1645
Kayıt tarihi
: 17.06.07
 
 

Emekliyim ama, yaşamdan değil; işimden. Eşim ve iki kızımla birlikte İzmir’de yaşıyoruz. Yazmak, oku..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster