Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '09

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
496
 

Sanal aşk

Sanal aşk
 

Sanal sözcüğü sanmak fiilinden türetilmiştir. Kavram olarak var olmayan fakat sanrılarla var olduğu kabul edilen şeyler için kullanılır.(Vikipedi)

İnternet ortamı için kullanılan bir terimdir. Evinizde tek başınıza otururken okuduğunuz ve gördüğünüz şeylerden farklı duygu halleri yaşayabiliyorsunuz. Bu tamamen yalan değil ama gerçek de değil.

Aşk; bir insanın başka bir insana veya bir şeye duyduğu en yüksek sevgi diye tanımlanır..

“Aşk en büyük trans halidir” demişti bir hocamız. Trans hali ise bilincimizin devreden çıktığı ya da bir yere odaklandığı haldir. Aşık olan kişinin algıları değişir ve tamamen farklı bir gerçeklikte yaşar.
Aşık olduğumuz kişi ile ilgili söylenilen hiçbir gerçeği duymak ve bilmek istemeyiz hatta inanmayız. Herkes yanlış tanıyordur, en doğrusunu biz biliyoruzdur. Eğer gerçekten bir başkası bize bu şiddetli duyguları yaşatıyor olsa, o kişiyi unutup başka birilerine aşık olmazdık. Aşk kendi başımıza yaşadığımız bir duygudur.


Sanal aşk ise, internet ortamında yaşanılan ve var olduğu zannedilen bir kişiye duyulan hislerdir. Duygular gerçektir ama muhatabı, karşıdaki kişi değildir aslında. Söylenilen sözlerden algıladığımız ve kendi hayal gücümüze veya yaşadıklarımıza göre kafamızda canlandırdığımız kişiye duyduğumuz aşktır. Edindiğimiz yarım yamalak bilgileri kafamızda birleştirip, ideal bir kişi yaratarak, ona aşık oluruz. Daha doğrusu içimizde var olan aşk duygusunu internette konuştuğumuz ve var olduğunu düşündüğümüz bir kişiye yönlendiririz.

Bu anlamda sanal aşkın gerçek dediğimiz aşktan çok da farkı yoktur.

Her ikisinde de aşık olduğumuz kişileri gerçekten tanıyıp algılamayız.. Sadece görmek istediklerimizi görüp, duymak istediklerimizi duyarak bir ideale aşık oluruz.

Her ikisinde de aslında hayalimizde kurguladığımız prens ya da prenseslere aşık oluruz.

Her ikisinde de aslolan kendi ürettiğimiz duygulardır.

Her ikisinde de aşık olunan kişi ikinci plandadır. Önemli olan bize hissettirdikleridir.

Her ikisinde de ayrılık acısı yaşarız.

Her ikisinde de, bir süre sonra gerçekleri görüp "ne kadar aptalmışım" deriz.

Aşk başlıbaşına sandığımız şeyler üzerine yaşadığımız duygulardır zaten. Bu nedenle belki de "sanal aşk" yerine "aşk sanaldır" demek daha doğru olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2356
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster