Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mart '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1456
 

Sanal aşklar ihanet sayılıyor mu?

Sanal aşklar ihanet sayılıyor mu?
 

Bilgisayar ve dolayısı ile internet hayatımıza girdikten sonra dünya ayağımızın altına serildi. Bütün işlerimizi internet üzerinden yaptığımız gibi arkadaşlarımızı da sanal ortamlardan seçer olduk uzun süredir. Sosyal medya dediğimiz bu ortamlarda kurulan dostluklar birçoğumuzu tatmin ediyor ki mesajlar, yorumlar üzerinden sohbetleri koyultuyoruz.

Hatta doğum günlerimizi bile sosyal medya hatırlatıyor da arkadaşımız dediğimiz insana bir gülücük işaretiyle doğum günü kutlaması mesajları yazıyoruz ve bitiyor.  Ona keza bayramlar, seyranlar, kutlamalar vs. özel günleri hep bu sosyal medya üzerinden takip edip kutluyoruz ve bir telefon bile açmayı, sesini duymayı düşünmüyoruz her nedense.  

Paylaşımlarımızı ve görüşmelerimizi internet üzerinden yapıyor, görüşmediğimiz ve yüzünü görsek selam bile vermeyeceğimiz, görüşmeyeceğimiz eski arkadaşlarımızı buluyor, sadece listeye kaydediyoruz. Arkadaş listemizin kabarık olmasını yeterli buluyoruz.

Hatta tersine yüzünü bir kere bile görmediğimiz insanlar can ciğer arkadaşlarımız bile olabiliyor bazen. Sanal mı, yalan mı olduğunu bilmediğimiz, profilindeki resmin kendine ait olup olmadığını bile bilmediğimiz insanları da kendimize pek bir yakın hissediyoruz bazen.  

TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) nin yaptığı araştırmaların sonucunda, Türkiye dünyada Facebook kullanımında 4. sırada imiş, Twitter kullanımında ise ilk 10 un içinde şimdilik. Gittikçe de daha üst sıralara yükseliyormuşuz. Google sitesinden daha çok facebook sayfasını ziyaret ediyormuşuz biz Türkler. Bu sosyal medya denen ortamları ne kadar sevdiğimiz, gece gündüz içinde kaybolduğumuz buradan belli.

Bazen sanal ortamlardan bulunan arkadaşların arasından aşk hikayeleri de çıkmıyor değil. Hem de pek sıklıkla oluyor bu, çünkü insanlar yüz yüze söyleyemedikleri her şeyi on line ilişkilerde rahatçasöyleyebiliyorlar. Eşleri ya da yaşamı ile ilgili sorunları, iş hayatları, aile sorunları, hayalleri,beklentileri vs. ve bir bakmışsınız özel konulara da girmişler ve birbirlerine sevgi sözcükleri söylerkenbuluyorlar kendilerini.  Adını, yaşını, mesleğini, evli olup olmadığını vs. gizleyenler olduğu gibi, isminive kimliğini açık ederek de bunu yaşayanlar var.

Bazen sadece sohbet ve arkadaşlık belki biraz romantik arkadaşlık yani platonik aşk durumu yeterli olabiliyorken bazen işin içine seks de katılıyor. Yani, hayatımıza giren yeni kavramlardan sanal aşk.

Bütün gün bilgisayar başında olan, satın alacağı her şeyi internet üzerinden alan, bilet rezervasyonuna varıncaya kadar, yemek siparişini, market alışverişini bile bilgisayar başından yapan bir insan niye aşkını sanaldan bulmasın değil mi?

Hemen her şey cinsellik bile sanal dünyada yaşanır hale geldi günümüzde.

Aşk, ortam ve mekandan, zamandan bağımsızdır evet,  her ortamda yaşanabilir evet ama kişi, gelen mesajları mı yoksa bir canlıyı mı sevdiğini kendisinin bile karar vermede zorlanacağı biraz karışık bir durum bu.

Aşk her ortamda yaşanabilir, her yerde karşısına çıkabilir insanın diyoruz. Sanal alemde de yaşanıyor zaten.  Ancak gerçek yaşamında evli barklı ise ya da gerçek bir ilişkisi varsa durum farklı biraz. İhanet beyinde gerçekleştiği için ki bana göre de öyle, bu durum gerçek anlamıyla ihanetken, bazısı buna aldatma bile demiyor. Çünkü yan yana gelmiyor sesini bile duymuyor,  karşısındaki sadece internet üzerinden temas kurduğu biri. Cinsel tatmini internette arıyor ve fiziksel bir ilişki olmadığı için internette yaptığı seksi aldatma olarak görmüyor. Eşini aldatmış olmuyor böylelikle kendine göre.

Peki, yaşanan bu sanal birliktelik gerçek hayata taşınmasa bile aldatma sayılır mı sizce? Sanal seks bağımlısı olan biri gerçek hayata geri döndüğünde eşiyle ya da sevgilisiyle hiçbir şey olmamış gibi yaşamını devam ettiriyor. Daha da ilginci bazen duyuyorum bir sanal birlikteliği olan kişi öğreniyor ki sanal aşkının başka bir sanal ilişkisi varmış. Nasıl da üzülüyor, kahroluyor. Belki de onlarca var, sadece isim olarak var değil mi bu kişiler. Bu hangi kavrama giriyor şimdi?

Herkes aşkı istiyor, ama günümüzde her şey o kadar çabuk eskiyor ki bulduğu aşka bile emek vermiyor.  İnsanlar eskiden bu kadar kolay ulaşılabilir değildi. İletişim cağında ilişkiler internet aracılığıyla çok çabuk yaşanıyor ve aynı hızla da bitiyor.

Sonuç olarak, sanal alemde, tanışıp, görmeden, dokunmadan yaşanılan ilişkiler ne kadar gerçek olabilir ki? Karşısındakinin gözlerine bakmadan,  teninin kokusunu almadan, sıcaklığını hissetmeden aşık olabilirim diyen varsa buyursun.

Sevgilerle…

 

Şükran Demirtaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sizi sürükler yanlış bir yola asla harika biri değildir o sizde aynı şeyi yazıyorsunuzdur mutlaka olmak istediğiniz kişiyi yansıyıtırsınız çünki az çok hatalarımızı biliriz ve onuyapmamız gerektiğini bilerek yazarız lütfen beyler bayanlar kendinizi kandırmayın sanalda aşk diye bişey yok görmediğiniz hayatını bilmediğiniz kişileri yaşantınıza sokmayınız 24 yıldrı tanıdığınızı sandığınız insanı bakıyorsunuz tanıyamamışsınız artık açın gözünüzü gerçekleri görün evinizdekilerin değerini bilip onlara sahip çıkalım

aynur ergun 
 15.07.2012 18:44
Cevap :
Teşekkür ederim yorum ve katkınız için Aynur Hanım. Selamlar...  15.07.2012 19:52
 

merhaba yazdığınız konuda bende yorumda bulunmak istiyorum kişiler oturduğu yerden yazarak hiç bir şekilde aldatma yapmıyorum diyerek kendilerini aldatıyorlar bence çünki mutlaka görmediğiniz merak edersiniz ve görürsünüz sonuçta insanız ve nefsimiz vardır her enkadar yapmıcağım sadece bakacağım dediğiniz kaç gıdayı yediniz:) tıpkı bunun gibi yapmıcam dediğiniz şeyi içinde bulursunuzgeri dönmesi zor bir yolda bulursunuz kendinizi sanaldan hiç tanımadığınız insanla başınıza gelicekelrde cabası tabiki üstelik her türlü ahlak sınırların dışında bir sohbet de ederseniz tamamen hata yapamış oluyorsunuz bu tıpkı bir kahvehane düşünün ordaki erkekleri veya bayanları tek tek seçmeye ebnziyor üstelik bunu evli insanlar yapıyor hayır bu kabul edilir gibi değil evli bir kadının sohbet sitelerine girmesini hatta beylerinde sakıncalı görüyorum çünki evliliğinizi bozduğu gibi kafanızı karıştıryor diyorsunuzki sanaldaki bu insan çok iyi tam benim ruh ikizim zaten yolunda gitmiyen bişiler varsa ,

aynur ergun 
 15.07.2012 18:39
Cevap :
Haklısınız, sanal dünya bir bilinmezlikler ülkesi. Ve çok cazip. Tanıdığını sandığınız bir insan başka biri çıkabiliyor her zaman. Teşekkürler yorum ve katkınız için. Selamlar...  16.07.2012 21:07
 

sanal aşklar arkadaşlıklar gerçek aşkları yıktı.tek değil çoğul aşklar başladı.mutluluk yok.

MUSA tarhan 
 04.04.2012 9:39
Cevap :
Haklısınız Musa Bey. Hem de tek değil çoğul aşklar başladı. Ama bir de bunun bedensel olmadığı için ihanet sayılmayacağı tezleri var. Ne yardan ne serden vazgeçiyorlar. Teşekkürler.  04.04.2012 12:08
 

Evli bir insan bunu yapıyorsazaten mevcut evliliğine artık saygısı yoktur. Beden olayı olmadığından bedensel bir aldatma yoktur fakat öncelikle evlilik kurumunu artık yok saymak gerek. Öncelikle evlilik saygı, sadakat temelindedir. Bu temel artık çökmüştür. Bu evlilikteki sırat köprüsüdür. Kişiler nefislerini terbiye etmek durumundadır.Saygılar

hssensoz 
 04.04.2012 6:48
Cevap :
İçinde bulunduğumuz bu bilgisayar dünyasında internet vasıtası ile birçok kişi ile türlü vesilelerle tanışıyor insanlar günümüzde. Karşı cins ile tanışıklık ötesine gidp başka arzular besliyorsa insan, gerçek ilişkisine saygısı yok demektir. Bedensel olmasa bile beyinde başlayıp bittiği için aşk duygusu eşine ihanet içindedir. Eşler nefisleri terbiye etmek durumundadır dediğiniz gibi. Teşekkür ederim. Saygılar...  04.04.2012 12:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2906
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster