Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
263
 

Sanal provokasyonlar...

Sanal provokasyonlar...
 

Yasaklanmaya alışık olan bir site:"Youtube"


Genelde provokasyonlar sokaklarda, miting meydanlarında, grevlerde ya da kutlamalarda yapılır. Bir miting düzenlenir. Bu mitinge 20-30 kişilik grup, kimsenin haberi olmadan katılır. Ortalığı birbirine katar. Sonra diyeceğini der. O gün tutuklanır ve sabaha serbest bırakılır. Ancak sistem biraz değişti ve gelişti.

Artık provokasyonlar için mitinglere olan ilgi eskisi kadar çok değil. Gerek Atatürk, gerek Hz. Muhammed, gerek din alimi, gerekse politikacı karşıtları-düşmanları artık sanal ortamda provokasyon yapıyorlar.

Bunun en çok niye Türkiye’ de yapıldığı fikri, düşüncesi, sorusu bu makalenin konusu değil.

Asıl mesele yapılan provokasyonlar yüzünden mağdur olan hem kullanıcı hem site sahibi. Örnek vererek açıklamak zorundayım. En büyük örnek: Youtube. Youtube.Com, aç kapa oldu diyebiliriz. Yani bir açılıyor bir kapanıyor. Abartmak gibi olmasın artık kullanıcılar:”acaba açık mıdır?” diyerek yazıyorlar adresi. Bu sitenin şimdiye kadar ki kapatılma sebebi: Ulu Önder M.Kemal ATATÜRK’ e hakaret içeren videoların yayınlanması. Açıkçası ben hiç bu videoları izlemedim. Aslına bakarsanız izlemek de istemem. Çünkü bu tür videolar provokasyon, yayınlayanlar ise provokasyoncu kokmayı aşmış. Direkt Sanal Suikast sayılır, bunlar. Ulu Önder’ e saygısızlık, cezasız kalmamalı. Bu ayrı konu. Ancak Youtube un bu olayla ilgisinin olduğunu sanmıyorum. Site yetkililerine 3 gün süre verilse, videoların silinmesi istense, sorun kalmaz. Suç ekleyenindir, site sahibinin değil.

Aynı sorun Facebook’da da var. Bana bir gün bir Facebook kullanıcısından mail geldi:”Atamız Mustafa Kemal ATATÜRK’ e hakaret içeren grup u şikayet edelim.” yazıyordu. Şikayet etmem içinde link gönderilmiş. Tıkladığımda ana sayfaya yönleniyordu(Facebook’ un). Demek ki grup şikayetlerden dolayı iptal edilmiş. Ki muhtemelen de öyledir. Eğer öyleyse gerçekten çok iyi. Site yönetimi, bu kadar hızlı davranabiliyorsa, kapatılmasına gerek yok tabi. Zaten kapatılmasını isteyen de yok. Ancak Atatürk sadece ilk diyebileceğimiz provokasyon meselesi. Politikacılara karşı da yüzlerce, binlerce grup kurulmuş, facebook’ da. İstediğiniz görüşü savunabilirsiniz. Ancak hakaret etmek, küfürler içeren gruplar açmak ve bunlara katılmak oldukça yanlış.

Bir diğer sorun da, iş adamlarına karşı yapılan sanal provokasyonlar. Geçen gün Sn. Aydın DOĞAN’ a karşı yapılmış hakaret içeren bir grup gördüm. Grup yetkililerini bugün mesajla uyardım. Siz Aydın DOĞAN’ ı sevmeyebilirsiniz. Kendisinin dostu olduğu kadar hasmı da olabilir. Bu kendi sorunu. Ancak çıkıp küfür içeren gruplar açmak, hiç doğru değil.

Bir de şu Amerikan düşmanlığını tüm dünyaya duyurmaya çalışan birkaç grup var, facebook’ da. Amerika’ yı, George W. Bush’ u ya da Rice’ ı sevmeyebilirsiniz. O, kendi seçiminizdir. Ancak hakaret yanlış. Benim içimde Amerikan düşmanlığı, bu grupları açanların onda biri kadar anca vardır. Ona da düşmanlık diyemeyiz. Ancak bu da benim kendi düşüncemdir. Benim isteğim, provokasyonların sanal alemi kirletmemesi…

Bir diğer sorun ise: İftiralar. Gerçek bir örnek vereceğim. Koç Holding’ i tanımayanımız yok; faaliyetlerini, iştiraklerini, sahiplerini, yönetimini… Koç Holding Yöneticileri için şöyle bir iddia ortaya atılmıştı, yıllar önce: “Onlar Masonlar.” Halâ çevremde bunu iddia edebilenler var. Onlara şu açıklamayı yaptım:”Benim Koç Holding’ de çalışmaya başladığımı düşünün. Birden yukarılara tırmanmışım. Yönetim Kurulu Üyesi olmuşum. Bana karşı halkın en büyük tepkisi ne olur? En büyük tepki:’Bu adam Mason derler.’” Ben burada Masonlara karşı bir tutum içerisinde değilim. Belki Mason da olabilirler. Ancak en azından ben zannetmiyorum. Kendilerini sever ve sayarım. Ancak Türkiye’ de yükselen her nesile, iftira atılmıştır. Aydın DOĞAN ile ilgili de buna benzer düşünceler var. Hatta “Doğan Holding, kolay kurulmadı. O şirketlerin kurulması için gereken parayı devletten çalmak için çok uğraşıldı” gibi söylentiler de duydum. Bu, yükselen insanlara atılan ve artık normal gibi gelen iftiradan başka bir şey değildir.

Aslına bakarsanız Youtube, korsanın barınağı olmuş. Her Cuma olduğu gibi bir Cuma da Beyaz Show’ u izliyordum. Gülben Ergen’ in yeni albümü çıkmış. Gülben Ergen:”Henüz bugün çıktı.” dedi. Hemen izlerken, youtube a girdim(bilgisayarımı pek kapatmam). Ve son albümünden “sürpriz” isimli şarkıyı buldum ve dinledim. İşte farklı bir korsan anlayışı. Bunun gibi binlerce video klip var. Eğer site kapatılacaksa, bunlar yüzünden de site kapatılmalı.

Her makalemde olduğu gibi; kimseyi kırmak, gücendirmek istemedim. Zaten kıracak bir şey yazdığımı da düşünmüyorum.

Başka bir makalemde görüşmek üzere…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3286
Kayıt tarihi
: 10.11.07
 
 

Tesekkurler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster