Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '09

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
5200
 

Sanal Seks

Sanal Seks
 

Hızla yalnızlaşma çağında ilerlerken; giderek tek başına da kalıyoruz. Ancak ne kadar ilginçtir bu diğerleriyle ilişkilerimizin tamamen kesildiği anlamına gelmiyor. Çünkü artık internet var; sanal dünya var. Orası en az yaşadığımız dünya kadar gerçek; çünkü içini biz dolduruyoruz.

Sanal dünya bize açılmayacak kapılar açıyor, başka türlü hiçbir şekilde ifade edemediğimiz varlığımız onun sayesinde hiç olmadığı kadar anlam kazanıyor. Örneğiz bizler sanal dünyanın yazarları, bu satırları okuyanlar da yine sanal dünyanın okuyucuları oluyor.

Hal böyle olunca elbette ilişkinin seks boyutu da sanal dünyanın içine taşınıveriyor. Ayıp mı? Kötü mü? Yanlış mı? Anlamsız mı? Ne?

İnsanı diğerlerinden ayıran bir özellik de onun kendisini ifade etmesidir. Bir adım ötesinde de hayata anlam kazandırması ya da katmasıdır. Sanal seks her ne kadar garip bir ilişki türüymüş gibi duruyorsa da eğer iki kişi ona anlam veriyorsa bir anda farklı bir boyut kazanıyor.

Size özel bir şey anlatmak istiyorum. Askerliğimi bölük komutan vekili olarak yaptığım için askerlerin mektuplarını okumak gibi bir pozisyonum; görevim vardı. Ben askerliği biraz abarttığım için nöbette olduğum günlerde asker mektuplarını okuyordum. Bunu daha sonra askerlerle de çok tartıştık, konuştuk. O mektupların içinden çok şey öğrendim. Birçok askerin içinde bulunduğu durumdan haberdar oldum. Elbette yardım ettim. Neyse… O mektupların arasında elbette satır aralarına buram buram vuslata kavuşma arzusu sinmiş cümleler de vardı.

Peki, anlamlı mıydı? İnanın o mektup belki o an iki kişi için dünyadaki en anlamlı ilişki aracıydı; hatta şekliydi.

Kafka ile Milena’nın arasında da çok anlamlı ve güçlü bir mektuplaşma vardı. Aşklarını, arzularını oya gibi işlemişlerdi. Bu iki insan bir araya geldiklerinde çok da başarılı bir beraberlik sürdüremediklerinden de bilgi sahibiyiz.

Bugün evinde tek başına yaşayan milyonlarca insan için internet, sanal dünya bir nefes alma penceresidir. Örneğin ben bu dünyanın içinde kendime bir yer buldum ve okurumla burada buluşuyorum.

Bir başkası için bu bambaşka bir anlam olabilir.

Geçtiğimiz günlerde basında internet üzerinde Seks Show yaparak para kazanan iki kız kardeşin haberi ve röportajı çıktı. Bu haberin sunum şekli ve iki kız kardeşe yöneltilen sorular ve onların verdikleri cevaplar birbiriyle çelişkilerle doluydu.

Öncelikle bu bir iş olanağı yaratmış. Ayda 2.500 – 3.000 TL’lik ortalama bir mühendisin aldığı paraya denk düşen bir kazanç kapısı açmış. Bunun iş olduğunu kabullenmek yerine “artık erkeklerden nefret ediyorum” şeklinde duygusallaşmanın hiç anlamlı olmadığını düşünüyorum. Bütün ilişkilere taraflar anlam kazandırır. Bu bir alışveriş ise talep ile arz arasındaki dengenin de doğru kurulması gerekmektedir.


<ımg src="http://www.koreatimes.co.kr/upload/news/071213_p10_sex.jpg">

İnsanların bilinçaltlarına yerleşmiş ve bir türlü baş edemedikleri saplantıları yüzünden kapı kapı psikolog/psikiyatr aradığı çağımızda öyle ya da böyle doyumsuzluklarını gidermek için sanal dünyanın penceresinden hayata girmeye çalışan bu kişilerin talepleri sapıklık olarak değerlendirilebilir mi? Üstelik bunu o talebe cevap veren kişi yapabilir mi?

Kuşkusuz ilişkilerin alınabilir satılabilir olmasına düşünce olarak taraf değilim. Hatta bunun tam karşında yer tutuyorum. Ancak bu benim içinde bulunduğum sistemin gereklerinden ve onun yarattığı karmaşadan bihaber olmama neden olmuyor. Bu ikisi çok farklı şeyler.

Praksis, teori ile pratiğin yarattığı bir sentezdir.

Bunun ne büyük bir ahlak çöküntüsü olduğunu söylemek için de çok farklı bir yerde duruyoruz. Ahlakın çökmesi için bütün yolları açtıktan, bu süreci sadece izleyip, hiçbir tepki vermeden, üstelik bütün ilişkileri liberalizm çerçevesinde görüp bunu destekledikten sonra <ı>bakın sanal dünyanın içinde ne tür sapkınlıklar var demek inandırıcı değildir.


Üstelik sadece sanal dünya değil bütün pazar-piyasa cinselliği sömürüp, onun üzerinden nemalanırken...

<ımg src="http://bp0.blogger.com/_7Nfs9LpEexg/R4-jbxX4_KI/AAAAAAAAEJE/E1xhWnJHYPI/s400/sfq-charlize+theron.jpg">

Benim izlemekten büyük keyif aldığım ve çok da seviyeli bir oyuncu olarak gördüğüm Charlize Theron bile bir fotoğraf karesi çektirirken talebin ne olduğunu bilerek poz veriyor. Üstelik bu poz erkelerden çok da kadınları etkiliyor...

Sadece dürüst olalım.

Konu o kadar derin ve uzun ki...

Uzay Gökerman

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2022
Toplam yorum
: 2005
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 1272
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

"Keyif verici bir yalnızlık" olarak gördüğüm yazma serüvenimin en önemli merkezlerinden bir tanes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster