Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '12

 
Kategori
Sanat Eğitimi
Okunma Sayısı
539
 

Sanat; ülke sorunları çözümünde etkin olabilir mi?

Sanat; ülke sorunları çözümünde etkin olabilir mi?
 

Müzik, gerçek anlamda insanı insan yapan en güzel sanat dalıdır, çünkü müzik insanı duygusal yönden geliştirdiği için kişiyi daima iyiye doğruya ve güzele ve çalışmaya iten büyük birgücü vardır.

Bireyleri ve toplumları biçimlendirme değiştirme ve geliştirmede eğitim en etkili süreçtir. İnsanın kültürel bütünlüğünü sağlamada müziğin eğitim aracı olarak kullanılması tüm dünyada yaygınlık kazanmış ve müzik eğitiminin önemi artmıştır.

Bir milletin gelişmişlik düzeyini belirlemede müzik önemli bir göstergedir. Tüm sanat dallarında olduğu gibi insanda güzellik duygusu oluşturmakla birlikte insanda aşk sevgi dostluk gibi düşünceler yaratır.

Genel müzik eğitimi ile müziğin geniş anlatım gücü birleştiriciliği insanlarımızın bütününe aşılanmalı insanı yücelten bu değer ile birlikte gelişmiş bir toplum olma yolundaki adımlarımız hızlandırılmalıdır diye düşünüyorum..

Tiyatro'nun da aynı şekilde insanlara kazandırdıkları bir çok yararları vardır. Bireysel ve toplumsal katkıları ve faydaları vardır.

Tiyatro, dayanışmayı öğretir. İnsanı doğru düşünmeye ynlendirir. Düşünceyi eyleme sokma yeteneğini geliştirir. Doğru ve güzel konuşmayı sağlar. Estetik algılama yeteneğini geliştirir. Diğer sanat dallarıyla ilgiyi arttırır. Yaşam için gerekli olan sorumluluk duygusunu geliştirir ve arttırır.

Siyasiler bıraksınlar kısırdöngü anlamsız anlamsız polemiklerini de sanatta Ronesansı denesinler. Bakalım ozaman memlekette çözülemeyen problem kalıyor mu?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Elinize sağlık, sanatın hangi türü olursa olsun muhatabını hafife almadığı sürece değerlidir. Aksi halde suyun sabunu erittiği gibi erir gider zaman içinde, ayakları yere basan eserler ise Mutlaka kişinin ruhsal ve sosyal gelişimine ddestek olacaktır. Tiyatro başkadır oysa; insanı insana yine insanla anlatan bir okuldur. Selamlar

Cemile Torun 
 03.11.2012 23:44
Cevap :
yorumunuza teşekkür ederim cemile hanım..selamlar  04.11.2012 17:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2212
Toplam yorum
: 1102
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 451
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster