Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '16

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
119
 

Sanat Güneşimiz Zeki Müren'in 85.doğum gününde şarkılarıyla andık

Sanat Güneşimiz Zeki Müren'in 85.doğum gününde şarkılarıyla andık
 

Sanat Güneşimiz Zeki Müren ( 1931 - 1996 )


Ünlü sanat Güneşimiz Zeki Müren ( D.6 Aralık 1931  – Ö: 24 Eylül 1996 ) yaşasaydı şimdi 85 yaşında olurdu. Onu anmak bir vefa borcudur.Ne yazık ki erken ayrıldı aramızdan. Doğumunun 85. Yılında müzisyen ve doktor sanatçımız Öztekin YÜCE onun şarkılarıyla 06.12.2016 akşamı Söke Belediyesi Çok Amaçlı Kültür Salonunda izlenmeğe değer bir gece yaşattılar.

Program saat akşam 20.00 de başladı. Salon bir hayli kalabalıktı. Gelenlerin çoğu tanıdığım, bildiğin insanlardı. Aralarında benim gibi emekli öğretmenler de vardı. Bu kutlu ve mutlu gecede Belediye Başkanımız Sayın Süleyman TOYRAN Başkan Yardımcısı Ahmet KARAKAŞ, Söke İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı Aziz BOSTAN, Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk KUTLAY ve muhterem Eczacı Eşi Ayşe KUTLAY, Dr. Sevim ŞAHİN, İşadamı Kasım ÜZÜM ve salonu dolduran 300 ‘e yakın müzikseverler vardı.

Şef Dr. Öztekin YÜCE’nin programında Zeki MÜREN’i n ünlü şarkılarını sergilediler. Zevkle dinlediğimiz ve izlediğimiz şarkılar: Nihavent Peşrev’den sonra, Seni Sevmek Sana, Bir Demet Yasemen, Geçti Artık, SOLO: Cafer SEZGİN, ( dolgun sesiyle bol alkış aldı), Bülbül Aşıkmış Güle, Gözlerinin İçine, Solo: Selahattin ÖZDEMİR, ( Nefis sesiyle geceye ayrı bir renk kattı ),Gece Kirpikli Kadın, SOLO: Yusuf ASAR,( Gerçekten Yusuf  ASAR  Harika idi, benim için  güzel bir sürpriz oldu ), Tekrar Bana Dönsen, SOLO: Cemal ÖZKESİCİ ( Gerçekten    nefis bir tablo sergiledi, candan kutluyorum ), Tekrar Bana Dönsen,Yine SOLO: Cemal ÖZKESİCİ ( Gecenin yıldızı idi ),Yaşamak Zevki Verir, SOLO ; Gürgün KODRUK ( Bir içim kahve tadında bir  sese  sahipti,yürekten kutluyorum, Hayat Bazan Tatlıdır  gibi ZEKİ MÜREN’e  ait  23  şarkı ile  programı  bitirdiler. Harika bir gece yaşattılar ve bol bol alkış aldılar. Şarkıları Seslendirenlerden de  bir kaçını yazıyorum: Abdullah Uzun BEYCAN,Ali ÖZBAŞLI, Ayten ALP, Çafer SEZGİN, Feriha SEZGİEN, Hanife BATUR, Nuray AKÇAY, Saime ERSOY, Yusuf GÜNAL, Yusuf ESAR,  Selahattin ÖZDEMİR  gibi   güzel sesli sanatçılarvardı. Saz ekibinde ise: Ali MURAT / UT, Serdar HALAVUT / KEMAN, K-Tunay ŞENOL / UT,  Murat ARIKAN / RİTİM SAZ, ;Muammer ALTINKAYNAK /  KILARNEK ve Ayhan KISA  / KANUN ‘u ile geceye ayrı bir renk katıyordu.Hele KILARNET, KEMAN   UT ustaları  tebrike değerdi.  Aslında tüm  koro  tebrike değerdi.  

Programın bitiminde geceyi hazırlayan Şef Dr. Öztekin YÜCE ve tüm katılımcı ekibi bir hayli alkış aldılar. Ünlü sanatçı ve Sanat Güneşimiz ZEKİ MÜREN’i sevdiği şarkılarıyla bir kez daha ruhunu şad ettiler. Biz de Sevgili ZEKİ MÜREN’İE rahmetle anıyoruz.

Programın sonunda Belediye Başkanımız Sayın Süleyman TOYRAN ve İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı Sayın Aziz BOSTAN Konserdekiler adına Şef Dr. Öztekin YÜCE’ye birer demet çiçek verdiler ve tebrik ettiler.

Ben de böyle bir geceye gittiğim ve izlediğim için çok mutlu oldum. Başta değerli sanatçımız Şef Dr. ÖZTEKİN YÜCE ve cümle konserde görev alanları ayrı ayrı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Ünlü Sanat Güneşimiz ZEKİ MÜREN’i de bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyorum. Mekânı gül gülistan olsun. Ve şarkı olabilecek ufak bir dörtlüğü bir demetkaranfil niyetine armağan ediyorum:

O GÖZLER 

Geceme ahenk veren, mehtaptır o gözler

Ruhuma neşe katan kitaptır o gözler

Yaktı beni kül etti,  Âşık Kerem misali

Kara sevdama vuslat mihraptır o gözler…

Abdülkadir GÜLER

1-    Dicle Köprüsü ( Şiirler ) Çaba yayınlaürı - Ankara 1970

2-    Eylül Sonrası / Şiirler- Cumhuriyet Matbaası Söke-2016

Abdülkadir GÜLER

06 Aralık 2016-  SÖKE

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Abdülkadir Hocam, Zeki Müren benim çok takdir ettiğim,dinlemeye doyamadığım, Türk Sanat Müziğimizin unutulmazlarındandır. Onu Üniversite yıllarımda İzmir Fuarında defalarca canlı olarak dinlemişimdir. O günler hala gözümün önündedir. Söke'de böyle bir etkinlik düzenlenmesi çok güzel... Onun anmak, hatırlamak, bu gün eserlerini dinlemek onun ruhunu gönderilen dualar olur. Böyle bir gecede olmak, onunun eserlerini dinlemek isterdim. Geceye düzenleyenlere, ruhuna fatiha okuyanlara teşekkürler. Zeki Müren'in 85. yıl doğum gününde, Allah rahmet eylesin, ruhu şad olsun. Saygı ve selamlar. Abdurrahman Balcılar

abdurrahman balcilar 
 07.12.2016 10:39
Cevap :
Merhaba Abdurrahman Bey,önce sayfama bir kez daha hoş geldiniz,onur verdiniz.Sağ olunuz. Ünlü Sanat Güneşimiz Türk Sanat müziğinin saygın duayeni Zeki MÜREN'i bizzat görmenize çok sevindim. onu görmek ne yazık ki bana kısmet olmadı. Keşke ben de onu görseydim. 2004- 2006 yılları arasında bir kaç kez BODRUM'a gittim. Bodrum'da onunla ilgili bir müze vardır. Elbiselerine baktım, anılarına baktım inanın hayret ettim. Ne yazık ki orada kendimi hep yalnız gördüm, yalnız hissettim. Biz millet olarak çok unutkanız. Vefadan da uzağız... Buna üzülüyorum. Ama çok şükür onu sevenler de vardır. Sökeli bir sanatçımız Şef Dr. Öztekin YÜCE onun adına doğumunun 85 . Gününde tam 6 Aralık'ta büyük bir konser verdi. Ben de üşenmeden tarihe bir not olsun diye yazdım. Ve de sevgili Zeki MÜREN'i rahmetle andık. Ruhlarına fatihalar gönderdik. Değerli yorumunuza teşekkürler. Yüreğinize sağlık diyorum. vefalı dostum...  07.12.2016 17:56
 

Sayın Hocam! Vefa buna denir ananlar sağ olsunlar.Zeki Müren gerçekten bir sanat güneşiydi nur içinde yatsın Allah rahmet eylesin.Selam ve saygılar sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 07.12.2016 7:38
Cevap :
Günaydınlar Nahide Hanım Hocam, sabahın bu erken saatlerinde sizlerden gelen bir yorumu okumak bana mutluluk verdi. Sağ olunuz. Yüreğinize sağlık.. Siz de vefalısınız. Evet geçen akşam Söke Belediyesinin yaptığı Çok Amaçlı Kültür Salonunda Şef Dr. Öztekin YÜCE harika bir tablo sergilediler. Sanatımızın Güneşi ZEKİ MÜREN'İ sevdiği şarkılarıyla rahmetle ve saygıyla andılar...Bizlere de güzel ve unutulmayan bir gece yaşattılar. Evet bu bir vefadır.. Değerli yorumunuza teşekkürler...   07.12.2016 9:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2208
Toplam yorum
: 4820
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 818
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster