Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mayıs '09

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
254
 

Sanat ve anlayış

Sanat ve anlayış
 

Sanatçılar öyledir böyledir ama ne söylenmesi gerektiğini en derinlemesine hissedebilen, en iyi şekilde ifade edebilen, insanların aklına ve duygularına en iyi hitap ettiklerinden olsa gerek toplumdaki tüm meseleler hakkında sanatın tüm imkanlarıyla öyle bir işleme yaparlar ki bir zaman sonra insanların aklında tek kalan belki de bu olur, bunu ürettiği şeylerle öyle bir yedirirler ki söyledikleri çok marjinal dahi olsa sırıtmaz, arada giyinir gider.

Bu bakımdan bir şairin, bir yazarın düşünce suçlusu olarak yargılanması, hapse atılması kadar abes; işgüzar daha bilmem neler var ki bunlar kesinlikle insanları pes ettiren durumlar değildir ki, bu insanlar başka bir şeyden anlamaz ki. Sporcular ve sanatçılar başka bir iş yapamaz, anlamaz çünkü onun için hayatının anlamı bu olsa gerektir. İnsanların hayatlarını karartmaya onları bu saçma sapan vehimlerle duraklar verdirtmeye nahoş zamanlarda boş hikayelerin içinde tutmak onlar kadar esasında toplumun kültürel evrimine atılmış bir kazıktır.

Benim gibi sanatın alfabesinden dahi haberi olmayan bir yetenek fakirinin bile özde duyabileceği bir empatidir ancak bunlar...

"Bilmelisin ki...

Karşındakini kırmamak ve inançlarını savunmak arasında çizginin nerden geçtiğini bulmak zor"

İşte normal insanlarında sosyal hayattaki kırk türlü derdinden biri de budur ve Can yücel de ne güzel aktarmış bunu... Üstelik arada düşüncelerinizle çıkıntı sayılabilecek ama aynı zamanda esnek ve anlayışlı olabilecek düzeyde erişkin bir insansanız bu çizgiyi yakalamaya çok uğraşırsınız.

Çünkü anlatamamak veya da anlaşılmamak başınıza sürekli vuran bir diş ağrısı gibi sizi sürekli zorlar veya da hayattan, insanlardan soğutur.

İşte bu yüzden birbirinden kopuk gibi görünen ama bir bütünsellik içerisinde sayılabilecek yazımızı şu dört satırlık kafiyeli yazıyla (kesinlikle şiir ayağa düşmemeli, çünkü benim kanım sekiz on satırlık bir şiiri yazmak bir roman, denemeler yazmak kadar bir birikime ve emeğe bedeldir) bitirelim...

Şimdi teselliyi arıyorum

Geç kalmış bir zamanın

Çaresizliği içinde

Ne yapsam bulamıyorum…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 330
Kayıt tarihi
: 03.05.08
 
 

Sosyal bilimlerin her alanı ile ilgili, Çalışma hayatında birisi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster