Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
72
 

Sanat Zevktir, Mutluluk Verme Dışında Görevi Yoktur

Sanat Zevktir, Mutluluk Verme Dışında Görevi Yoktur
 

İnsanlığa hizmet, hayatı kolaylaştırma, bireyleri geliştirme… Afrodit heykeli hangi sorunumuzu çözüyor anlamıyorum, hoşuma giderse bakarım hepsi bu.

Ben sanatın insanlara bir şeyler öğretmesini kabul etmiyorum, o zaman diğer bilimlere ne gerek var; bu, kâinat güzelini inşaatta çalıştırmaya benzer.

Sanat öğretmez hissettirir, ben bir kitabı hoşuma gittiği için okurum ki sadece hoşuma giden kitabı okurum. Bana zevk(keyif) vermiyorsa bilgi vermesin.

Sanat öğretir, ne öğretir, cebir problemleri mi?

Geçende bir şairle bu konu yüzünden papaz oldum, “Ben şiirlerimle toplumu daha iyiye ve doğruya yönlendiriyorum” diyor, herhalde bakanlar icraat yerine şiir okuyorlar.

Sanat kendiliğinden ışık yayan bir güzellik, sanatın amacı olmaz, sanatı işte şunu da sağlasın bunu da sağlasın diye belli amaçlara yönlendirmek cennetteki Adn ırmaklarıyla tarla sulamaktır.

Sanat deyince hoplayıp zıplamaya başlarım keyif dışında hiçbir şey aklıma gelmez. Benim anlamadığım şey bu sağladığı yeterli değil mi?

Sanat sanat içindir yerine sanat toplum içindir diyenler yüzünden ülkemizde doğru dürüst sanat yok; çünkü bu anlayışta sanat gelişmez, sanat zevkle gelişir.

Matilla bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ressamın renklere ve bestecinin de seslere sevdasını unutmadan bir şairin de kendine özgü dizelerle toprağa ve suya ışık saldığını ve o ince sanatıyla nice dünyaları yanyana getirdiğini hatırlamakta yarar vardır.Yeryüzünün enginliğini kavrayan zihnimizi,okuyup öğrenme ve düşünme sanatıyla evrenin sınırsız enginliğini de kavramaya seferber etmeliyiz.Sanat ve edebiyattan yoksun bir ruh,insanlık lapası harcına bir öğeden öteye gidemez yoksa...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 07.10.2018 15:55
Cevap :
Öyle güzel yorumlamışsın ki neredeyse beni ikna ettin, ama sanki söylediklerin de mutluluk  12.10.2018 8:47
 

Bu taraftan bakmamıştım hiç,sanat zevk verir evet, öğretir de bazen toplumsal bilincin gelişmesine ve ortak düşüncede buluşabilmeye yardım eder. "İnsanlar el ele tutuşsa hayat bayram olsa" "ünzile" "Kuzgun Acar eseri vardır. Bir fabrikanın iretim aşamalarını,emeğin hammaddeyi nerden nereye getirdiğini anlatır.Gönen Kemal Türkler tesisleri duvarını süsler" saatlerce bakarım aklıma gelenler bunlar teşekkürler anımsattıklarınıza

Cemile Torun 
 06.10.2018 23:20
Cevap :
Ben bir halk çocuğuyum ama ilginçtir sanat sanat için diyorum  07.10.2018 11:08
 

Türkiye'nin en büyük yanılgılarından biri "sanat ve edebiyat" ın insanı ve de toplumu geliştirdiği varsayımıdır. Bu palavraya inandığımız içinde Türkiye maalesef geri kalmış bir ülkedir. Ne sanatçı ne de edebiyatçı (siyasetçileri de bunlara ekleyebilirsin) halkı için parmağını bile kıpırdatmaz. Bunların hepside kendilerine Müslümandır. Ama gel bunu halka anlat. Selamlar

Matilla 
 05.10.2018 17:23
Cevap :
Gururla okudum gerçekten eline yüreğine sağlık  07.10.2018 11:06
 

Sayın, Zevkli Kerim Korkut; İster hola, ister zıpla gerçek lakin size aykırı sanat vardır. Ne çare ki ülkemizde sanatla ilgisi olmayanları dahi iki günde TV ekranlarında sanatçı diye ilan ediyorlar.Yıllardır hasretle bekledim bizim zevki yazar Kerim Korkut'u TV ekranlarında göremedim.Demek ki TV dekilerde biliyorlar siz bir aykırı-azar insanısınız sizi yazar diye ilan etmediler.Bence sizin yaradılışınız dahi bu dünyaya aykırıdır. Hangi zevkli kitapları okuduğunuzu biliyorum.Bunca elem, keder, hüzün dururken lütfen bize zevkini tarif etme.))))) Bakırköy'ü hiç unutma. Bu aykırılarına rağmen saygılar gönderiyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 05.10.2018 16:12
Cevap :
Benim gibi bir değeri TV'ye çıkarmıyorlar doğrusu ben de şaşırıyorum. Aslında benim tipimdeki insanlara sazan gibi atlar bunlar, reytingler patlar çünkü bunların derdi de o değil mi. Olay şu etiketçi bunlar. Bir acayip hareket yapsan ertesi gün TV'desin. TV'ye çıkmak için deli manyak mı olmak lazım ki aslında biraz da öyleyim. Ama çıkarmak istedikleri zaman da çıkmayacağım.  07.10.2018 11:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5508
Toplam yorum
: 14085
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 649
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster