Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '07

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
3985
 

Sanatçı kime denir?

Sanatçı kime denir?
 

Yıllardır merak ederim ama daha beni tatmin edecek tanımını bulamadım sanatçının.

Bazıları kendi dünya görüşüne uymayan sinema sanatçılarını, şair ve yazarları, müzisyenleri bunlar gerçek sanatçı değil diye eleştiriyor. Örneğin bu sanatçılar toplumun geleneklerine bağlı değilse veya aşırı derecede bağlıysa, zıt görüşe sahip olanlar bunları gerçek sanatçı olarak kabul etmiyor.

Bir sinema sanatçısının sıra dışı bir görüntüsü varsa gerçek sanatçı kabul edilirken sıradan bir görüntüsü varsa kabul edilmiyor.

Çok merak ediyorum:

Az tanınmış bir tarzda müzik yapmak gerçek sanatçı olmak için yeterli görülebilirken, az bulunan bir sese sahip olmak da gerçekten yeterli bir kriter midir?

Yetenekli ama akademik eğitim almamış bir manken sanatçı mı, değil mi?

Gerçek sanatçı parasız kaldığı için içine sinmeyen rolleri kabul eder mi?

Anlaşılmak veya anlaşılmamak, hangisi makbul?

Sanatçı nasıl olmalı, özellikleri nedir?

Yoksa herkes kendine ve dünya görüşüne göre bir tanım mı geliştiriyor.

Birisini beni aydınlatmasına çok ihtiyacım var:

Sanatçı kime denir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sanatçı olanı anlamak için "okumanızı tavsiye ederim" alıklar birligi (a confederacy of dunces-John Kennedy Toole)kitabının açılış cümlesi Jonathan Swift'in bir sözünden:"Dünyada gerçek bir dahi varsa, bunu anlamak kolaydır, çünkü bütün alıklar ona karşı bir birlik oluştururlar. Bu önermeyle ibrahim tatlıses bir sanatcı olmaktan epey uzak ki argoda uzaklık birimi olarak da kullanılan "taaa . . . ali sami" canlı yayında halka kullanılması uzere sunulmuştur da" yeterli bir birimdir durumu açıklamak için Akademik veyahut değil elindeki beceriyi vibratör gibi kullanmayan varsa bilin ki sanatçıdır yaşamış ve nihayetleri gelmiş ve anlaşılmakta olabildigine sıkıntı çekmiş kişilerdir özetle ibrahim tatlıses i anlamakta güçlük çekecek insan sayısı ne kadarsa"mustafa topaloğlu'nun dışında bi isim daha aklıma gelmedi" o kadar sanatçıdır

Madrugador 
 11.10.2007 1:40
 

sanatçı:söyledikleri, oynadıkları, yönettikleri, çizdikleri, söyledikleriyle birlikte "çağına tanıklık edendir." sistemi sorgulayan, muhalif olabilendir. yaşadığı ülke ve dünya için haksızlıklara karşı tavır koyabilendir. bunun için sting bir sanatçıdır, ibrahim tatlıses ise bir türkücüdür. bunun için sean penn sanatçıdır, r. gere ise sadece oyuncu. bunun için yılmaz güneney sanatçıdır, atıf yılmaz ise yönetmen. sevgi ve dostlukla...

Doğan Durgun 
 10.10.2007 14:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1421
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

Öğretim üyesiyim. Algımın -zaman zaman- diğer insanlardan farklı işlemesinin nedenini araştırıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster