Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '15

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
109
 

Sanatın fiyatı/Sanatından eminsen trilyon iste; çünkü sanatından emin değillerse aç bırakırlar

Sanatın fiyatı/Sanatından eminsen trilyon iste; çünkü sanatından emin değillerse aç bırakırlar
 

Sanatın gerçekten fiyatı yoktur. Bir filmi 1000 kişi izlediyse fiyatı 1000 liradır; 1 kişi izleseydi fiyatı 1 lira olacaktır. Film başyapıt olsa da durum değişmez. Ama elbette sinema çevrelerinden çok geniş ilgi ve olumlu eleştiri ve yarışmalarda ödüller alırsa durum değişir ki zaten böyle bir filmi de 1 kişi izlemez.

Sanatçı başarılı olmak zorundadır. Bu da yetmez başarısının anlaşılıp karşılık görmesi gerekir. Sanatçı sanatçılığından ve sanatından eminse alçakgönüllü olmasına gerek yoktur. Cem Yılmaz komedi kalitesini ispat etmiş, belirlediği rakamın altına iner mi? Yapımcı yönetmen her neyse bu sanattan para kazanmak isteyecektir. 7 milyon kişinin seyrettiği Recep İvedik’in Şahan Gökbakar’ı niye fiyatını düşürsün ki… Çünkü başarısızken bu adamlar Şahan Gökbakar’a bira parası bile vermezler.

Gerçekten acımasız dünya, tam kapitalizm… Böyle bir ortamda sanatından eminsen sen de başaramadığın zaman bira parası bile vermeyen yapımcılar gibi acımasız olacaksın. Acımasız olacaksın ki film tutmazsa yapılan onca masraftan sonra başaramadığın zaman sana bira parası bile vermeyenler bira şişeleriyle bileklerini kessinler.

Sanatçı sanatının fiyatını kendisi belirler. Ve bu fiyatı edeceğinden eminse fiyatında indirim yapmaz. Çünkü o sanatı satın alanlar acımasızdır. Sanatın da belli bir fiyatı olmadığı için 100 edecekse elli verirler. Ama “Muhteşem Yüzyıl” reytingleri altüst edince Hürrem’e bunu yapamazlar. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İyi haklısın da kardeşim,refah içinde yaşamak için illaki sanatçı,futbolcu,sunucu,dolandırıcı mı olmak lazım.? bEN BİR DEVLET MEMURUYSAM, BANKACIYSAM REFAH İÇİN DE YAŞAMAK BENİM HAKKIM DEĞİL Mİ? ADAM BİR BAKIYORSUN OTOPARK GÖREVLİSİ.bİR BAKIYORSUN ARTİST OLMUŞ VE BOĞAZDA YALI ALMIŞ nASIL BİR İŞ? Bence senin devlet politikası bunu çözer ama onu da kimse anlamıyor.Selamlar.

yılmaz çetingöz 
 27.06.2015 16:57
Cevap :
Evet, haklısınız Yılmaz Bey...  28.06.2015 14:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5709
Toplam yorum
: 14405
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster