Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '08

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
3022
 

SANATSAL PSİKODRAMA VE SOSYAL HİZMET

SANATSAL PSİKODRAMA VE SOSYAL HİZMET
 

Sanatsal Psikodrama Alanyada


<ı>

<ı>

Sanatsal Psikodrama-Sahnesel Etkileşim ve Sosyal Hizmet Uzmanlığı :
<ı>Psikodrama tiyatrodan beslenerek doğmuştur ve tiyatrodan aldıklarıyla gelişmiştir. Psikodrama şimdi tiyatrodan aldıklarını daha estetik bir anlayışla insanlığın yararına sunarak geri verecektir. Vermelidir de..

Bireyin çevreyle ilişkilerinde ve yaşantısında psikososyal adaptasyonunun sağlanmasında, koruyucu, önleyici, rehabilite edici ve onarıcı işlevler üstlenen Sosyal Hizmet Uzmanları; Bu fonksiyonlarını yerine getirirken kullandığı yöntem, teknik ve yaklaşımlarında sanat ögelerini devreye sokmasını ya da doğrudan sahnesel ortamda gözlemleyerek mesleki saptamalarını ortaya koymasını ve böylece uzmanlığı ile ilgili gerekli mesleki müdahalesini yapmasını sanatla sosyal çalışma tekniği olarak tanımlayabiliriz.

<ı>

<ı>Sözü edilen işlevleri gerçekleştirmek amacıyla, kullanacağı teknik ve seçeceği araçları kullanmakta özgür olan sosyal hizmet uzmanları, hedefleri planlanan sonuca en sağlıklı ve en istekli biçimde ulaştıracak yolu seçmek durumundadırlar. Bu mesleki ilişki ve iletişimin sürekliliği açısından önem taşır. Bana göre bu yolların en sağlıklı ve eğlenceli yollarından biri de sanat ögelerinin kullanımıdır.

<ı>

<ı>Bireyin çevreyle ilişkilerinde ve yaşantısında psikososyal uyumunun sağlanmasında, koruyucu, önleyici, rehabilite edici ve onarıcı işlevleri yerine getirirken Sosyal Hizmet Uzmanı olarak benim en çok tercih ettiğim sanat ögesi öncelikle psikodrama temelli spontanite tiyatrodur. Sahnesel etkileşime yol açması bakımından tercih ettiğim bu yaklaşım doğaçlama oyunlar eşliğinde desteklenmektedir.

<ı>

<ı>Böyle bir yaklaşımın sonucu olarak;

<ı>1. <ı>Kendini Tanıma,

<ı>2. <ı>Kendi Kendine Yardım Becerisi Kazanma,

<ı>3. <ı>Spontan Kişilik Yapısı (en uygun zamanda, en uygun tepkiyi verebilme becerisi) Kazanma,

<ı>4. <ı>Rol Repertuar Zenginliği Oluşturarak, Sosyal Yaşamda Etkin Olabilme Becerisi Kazanma,

<ı>5. <ı>Farkındalık ve Bütünlük,

<ı>6. <ı>Güçlüklerle Baş Edebilmek İçin Hazırlı Olma,

<ı>7. <ı>Yaratıcı Düşünme Becerisi Kazanma Gibi ve daha önemlisi,

<ı>8. <ı>Sorun Çözme Becerisi Kazanma gibi bir çok olumlu yansımaları bulunan amaçlar için son derece etkili bir sanatsal mesleki bir teknik yaklaşım olarak ele alınmaktadır.

<ı>

<ı>Hem, çocuk ve gençlerin sosyal gelişimlerinin desteklenmesi, hem de yetişkinlerin duygusal ve sosyal çatışmalarını çözme fırsatı sunması açısından yararlı sonuçlar içeren atölye çalışmaları bir taraftan da bireylerin bağımsız sanat yapabilme gereksinimlerini karşılamaktadır. Bu süreçte, kaybolmaya yüz tutmuş kişisel yetenekler, bu güne değin ortam bulamamış ve gelişememiş olumlu potansiyel yapı yeni bir zemin bularak keşfedilebilmektedir.

Yaşamınızda yeni ve farklı şeylere ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız, bunun için yeni ve farklı bir şeyler yapmak durumundasınız. Bunu sağlayacak araçlardan biri ve bana göre en önemlisi, sahnesel etkileşimi doğuran spontanite tiyatro ile doğaçlama oyunlarla ve yaşantısal öykülerin bir kez de sahnede dramatize edilerek yeniden yaşanmasıdır. İkinci aşamada ise, grubu oluşturan bireylerin duygu ve düşüncelerinin alınması ve değerlendirme söz konusudur. Böylece, Sahnesel etkileşimin ne denli aydınlatıcı, kişisel gelişimi destekleyici ve yol gösterici bir yapısı olduğu grup üyeleri tarafından da algılanmış olacaktır.

<ı>

<ı>Diğer taraftan, kişinin ortam bulmamış olması nedeniyle saklı kalmış potansiyel yeteneklerini yeniden keşfetmesiyle birlikte üretilecek sanat, ilave bir katma değer oluşturabilir ve böylece insana özgü olan sanatı üretme ve sanatı yaşama ihtiyacı karşılanmış olarak sosyal yaşam zenginliğine ulaşması ile birlikte, bireyin psikososyal işlevselliği de güçlenmiş olacaktır. Bu nedenle sanatla sosyal çalışma etkinliklerine katılmak ve bu etkinlikleri donanımlı sosyal hizmet uzmanları eşliğinde alabilme çabalarını önemsiyor ve öneriyorum.
<ı>a<ı>lisongül

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2227
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

1997 Hacettepe Üniversitesi mezunu sosyal hizmet uzmanıyım. Pozitif Psikoterapi, Aile ve Evlilik ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster