Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Haziran '14

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
90
 

Sanatta genç yetenekler

Sanatta genç yetenekler
 

gençlik


Her şeyi erken yaşlara bağlama alışkanlığımız, acaba sanat için de geçerli mi? Sporcunun, futbolcunun genç olmasını anların. Performans otuz yaşından sonra zayıflar, verim düşer. Çünkü, aşırı fiziki  güç gerekli.
   
Sanatın uzun bir yol olduğunu vurgulamak amacı ile, genç yaşa ve gençliğe vurgu yapılmasını anlarım. Her uğraşının başına "GENÇ" sözcüğünün konmasını ise yadırgarım.


"Gençlik", bir çiçeğe benzer. Her çiçek meyveye dönüşemez. dönüşse de kalitesi tartışılır. Çiçekten meyveye kadar geçecek uzun yolun risklerini düşünmeden, çiçeği meyve gibi görme hayalimiz, hayal kırıklığı da yaratabilir. Evet ,uzun bir,  güzeli arama yolculuğuna erken çıkmanın yararlı olacağına inanalım fakat, üretilmekte olan eserlerin de yaş faktörüne bakmaksızın değerlendirilmesini bilelim. Unutmayalım ki;  olgunluk denen şey( şarap gibi) ömrünüzden uzun yılları sökerek alır.

Ömrünü sanatı için harcayıp, sanatı ile yaşlanmış, halen nefis eserler üreten ustalara selam olsun. Sanatı iyi algılamış, sürekli üreten, kişiliğini yansıtabilen bir kişi iseniz. Siz birer öndersiniz. Arkadan gelecek gençler de sizin gittiğiniz yolları takip ederek farklı sonuçlara ulaşacaklardır. Birinizin diğerine üstünlüğünü çağrıştıran söylemlerden  kaçınılmasını vurgulamaya çalışıyorum.

Genç sanatçılarımız umutlarımız, yaşlılar , yaşayan varlıklarımızdır. Aramızdan ayrılanlar ise gönlümüzde yaşayan değerlerimizdir.  Bu güzel duygularla hepimize sanat dolu nice yıllar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 91
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 1206
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1941 yılında Trabzon'da doğdum. 1961 Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okulunu bitirdim. 1965 A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster