Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2410
 

Sanayileşme geleceği kurtaracak mı?

Sanayileşme geleceği kurtaracak mı?
 

Sanayileşme geleceği kurtarmaz.

Bu gün için sanayileşme kalkınmaya eşdeğer görülebilir, ancak en çok elli yıl sonra tüm dünyada insanların önceliği kesinlikle sanayileşme olmayacak.

Çünkü; tüm dünyada nüfus artışı devam ediyor ve gidiş 15 milyardan önce nüfus artışının durmayacağını gösteriyor. Oysa mevcut enerji kaynakları böyle bir nüfus için süreklilik vaad etmiyor, Üstelik teknolojideki başdöndürücü gelişmeler ise daha çok üretimi daha az işgücü ile yapabilmeyi olanaklı kılıyor. İşte burada aşılması çok zor bir paradoks ortaya çıkıyor, nüfus arttıkça daha çok insan iş aramaya başlıyor, ancak teknoloji daha az insana ihtiyaç gösteriyor böylece kaçınılmaz olarak hem sayıca hemde toplam nüfusa oranı bakımından işsiz insan sayısı giderek artış gösteriyor.

Bu durumda dünya çapında milyarlarca işsiz ve para kazanamayan insan ne olacak?

Nasıl geçinecekler?

Bir sosyal güvenlik garantisine nasıl kavuşacaklar?

En önemlisi nasıl beslenecekler?

Sanayi ve teknoloji bu aşamada ne işe yarayacak?

Ortalıkta milyarlarca işsiz ve parasız insan varken üreticiler ürettikleri ürünleri nasıl ve kime satabilecek? Ortaya çıkabilecek olan, hatta iyimserliğe yer yok, kesinlikle çıkacak olan kaos, karmaşa, anarşi, yağmalama olaylarının boyutu ne olacak ve nasıl önlenebilecek.

Kendinize bir soru sorun, hani şu gençlerin sorduğu romantik sorulardan.

Issız bir adaya düşseniz yanınıza hangi üç şeyi alırsınız?

Evet ne alırsınız, Cep telefonu, bilgisayar ve plazma tv'mi, yoksa hayatta kalmanızı sağlayacak, yaşamınızı sürdürmenizi olanaklı kılacak şeyler mi?

İşte 50 yıl sonra karşımıza çıkacak olan tablo böyle bir ıssız adadır.

Bu günden nüfus artışını kontrol altına alacak politikalar izlemeyen, bu günden mevcut nüfusundan daha fazla insanı doyurmaya yetecek ziraat ve hayvancılık ile ilgili planlamaları yapmayan ülkelerin başı dertte demektir.

Küresel ısınma sebebi ile içme ve kullanma suyu konusunda çok büyük sıkıntılar insan oğlunu giderek daha fazla tehdit etmektedir. Erezyona ve susuzluğa bağlı zirai ekim alanı kayıpları kaygı verici boyutlardadır. Çevre kirliliğine bağlı bitkisel ve hayvansal tür kayıpları (biyoçeşitlilikteki azalma) bu gün için insanlık tarafından algılanamamış en ciddi sorunlardan biridir. Bazı canlı türlerinin kayıpları beslenme zincirinde telafi edilemez sorunlara yol açar ve zincirleme olarak doğal yaşamı ortadan kaldırmaya başlar. İklim değişikliğinden kaynaklanan ortalama ısı artışındaki yükselme mevcut zirai tohum çeşitlerini verimsiz kılacak çok ciddi bir sorundur. Zirai ürün artışını ve verimliliği artırmaya yönelik genetiği ile oynanmış ürün çalışmaları uzun vadede doğal yaşamı tehdit eden faydalı sanılan çok zararlı bir eğilimdir. Orman alanlarındaki hızlı yok oluş en ciddi çevre sorunlarından biridir ve atmosferin bileşik yapısını ve canlı yaşamını olumsuz etkileyecek çok ciddi bir sorundur.

Eğer çalışacak bir işiniz yoksa ve para kazanamıyor iseniz, sanayi ve teknolojideki ilerlemeler ne işinize yarayabilir. Eğer bir işiniz yok ise teknolojideki ilerlemeler sayesinde mesela bir plazma televizyon bu günkü para ile 100 YTL bile olsa bunun size ne yararı olabilir.İhtiyacınız bir plazma televizyonmudur? yoksa akşam çoluk çocuğunuza bir ekmek alabilmek midir?

Üstelik hadi diyelim bir işiniz var, tarımsal üretim ve hayvancılık gelecekte toplam insan nüfusuna yetecek üretimi sağlayamayacak ise, karnınızı doyuracak yiyecekleri nereden bulacaksınız?,

Az olan her şeyin fiyatı yükselir, ürün eksikliğinden kaynaklanan gıda fiyatlarındaki enflasyonun düzeyi ne olacak? Gün gelipte bir plazma tv 100 ytl, bir yumurta 100 ytl olabilir mi?

Yiyecek yoksa olur.. Her şeyden vazgeçebilirsiniz...

Havuzlu villanızdan, 4x4 aracınızdan, teknolojik eşyalarınızdan, kaliteli giysilerinizden, hobilerinizden eğlencenizden, ancak bir tek şeyden isteseniz de vazgeçemezsiniz.

Beslenmekten vazgeçemezsiniz, çünkü aksi takdirde yaşamınızı sürdüremezsiniz

Demek ki neymiş, sanayileşme ve teknoloji kalkınma demek değildir,

Ziraat ve hayvancılık ihmal edilmemeli ve nüfus konusu çok ciddiye alınmalıdır.

Köylü efendinizdir, unutmayınız.

Yoksa elli yıl sonra size sorulacak şey şudur;

Yanınıza hangi üç şeyi almak istersiniz?

Teknolojiyi seçerim diyenler bir adım öne çıksın..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Teknolojinin baş döndüren serüveni hızla ilerliyor. Bu olurken az gelişmiş ülkelerdeki halk ta savurgan bir toplum olmayı benimsemiş durumda. Üreten de üretmeyen de teknolojiden eşit şekilde yararlanmak istiyor. Hızla köyler boşalıyor; buğday ambarı ovalar, ayçiçek tarlaları bozkır olmaya bırakılıyor. Yani efendilerimiz de bey olmak için şehre akın ediyorlar. Bu gerçek Dünya'nın bir başka ülkesinde de benzer parelelde....Üretmeyen toplum yakın gelecekte aç ve susuz kalacak, bu doğru. Yüz yıl sonra da işi olan da aynı akibeti paylaşacak...Geleceği görenler tarım ve hayvancılıkta ileri giderek, eğitimin üretim için olduğu gerçeğini de görerek kalkınma planlarını yapıyorlar. Vay bizim halimize diyorum, sevgilerimle....

Yalnıztürk 
 20.01.2008 16:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 63
Toplam yorum
: 117
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 4269
Kayıt tarihi
: 28.09.07
 
 

Fotoğraf sanatı, çevre ve siyaset, özel uğraşlarımdır. Manifestom'da sadece iki madde vardır, bir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster