Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
121
 

Sandıklı Belediyesi’nin örnek ‘ekmek’ uygulaması

Sandıklı Belediyesi’nin örnek ‘ekmek’ uygulaması
 

facebook'tan...


Bütün Türkiye'yi, hatta dünyayı ilgilendirdiği için burada yayımlıyorum.

Ülkede akıl almaz israf var… Bir yandan fukaralıktan, işsizlikten, hatta “açlık”tan, hatta ve hatta “kıtlık”tan şikâyet ediyoruz, öte yandan milyonlarca ekmeği çöpe atıyoruz.

Zaman (11/02/2012) gazetesine göre her gün 10 milyon, Sabah’a (10/02/2013) göre ise, 6 milyon ekmeği çöpe atıyoruz. İkisine de inanmayalım, ortalamasını alalım, günde 8 milyon ekmek çöpe atılıyor. Tanesi 1 liradan, her gün 8 milyon lira eder. Özel dikkat gerek, her gün, her gün 8 milyon lira veya ekmek! Nüfusumuz, 80 milyon civarında ve ekmek israfı 8 milyon...

Buna bir çare bulunamıyor… Hatta israf edilen ekmeğin değerlendirilmesi bile sağlanamıyor… Bu konuda, Sandıklı Belediye Başkanlığı –Afyonkarahisar- bir adım atmış. Büyük bir adım!

Facebook’ta bir resim paylaşılmış ve oradan haberim oldu. Ayrıntılı bilgiye ulaşamadım. Gördüğüm kadarıyla, elektrik direklerine, üzerinde “EKMEK TOPLAMA BİDONU” yazan madenî kutular asılmış.

Her şeyden önce, “ekmeğin çöpe atılması”nı önleyecek böyle bir uygulama için Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ü tebrik ederim. Bu, başlı başına önemli bir hizmettir. Çünkü “ekmek” bizim için mukaddestir ve hiçbir şekilde çöpe atılmamalı, çöple ekmek aynı bidonda buluşmamalı. Ekmeği çöpte görmek normal bir Müslüman’ın içini acıtıyor. Tabii bunu yazınca, insanın aklına, “peki, ekmeği çöpe atan vatandaşlar Müslüman değil mi? Bunlar nasıl Müslüman?” soruları geliyor! Cevap verirlerse öğrenmiş oluruz.

Belediye Başkanlığı, toplanan ekmeğin nasıl değerlendirileceğini de herhalde düşünmüş, planlamış olmalı… Yukarıda, ülke çapında israf edilen ekmek sayısının, nüfusun onda biri nispetinde olduğu ortaya çıkmıştı. Aynı hesabı Sandıklı’ya uyarlarsak, 40 binlik nüfusuna göre, demek ki her gün 4 bin ekmek israf ediliyor.

Az bir sayı değil… Bunun nasıl değerlendirileceğini merak ediyorum. Bilgilendirirlerse ben de okuyucuları bilgilendirme imkânı bulmuş olurum.

Ekmek israfını önlemeyi veya israf edilen ekmekleri değerlendirme fikrini çok önemli buluyorum. Belediye Başkanlığına başarılar diliyorum.

Bu girişim, bildiğim kadarıyla Türkiye’de, belki de dünyada bir ilk!

Bu uygulamanın bütün Türkiye’ye, hatta dünyaya örnek olmasını temenni ve tavsiye ediyorum.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Cengiz! Ekmek bir nimettir ve israfına karşıyım.Sandıklı Belediye Başkanını da o güzel örnek uygulamasından dolayı tebrik ederim.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 24.02.2016 21:37
 

Güzel bir uygulama ama o ekmeklerin de yine her gün toplanması da gerek diye düşünüyorum. Çünkü ekmek çok kolay küflenir, küflenmeden toplanırsa, bildiğim kadarıyla bazı hayvanların, mesela kümes hayvanlarının beslenmesi için kullanılabiliyor. Aslında bayat ekmeklerin, küflenmedikçe hiç atılmaması gerekir. Zira atılacak hale gelmeden önce onları çeşitli şekilde değerlendirebilecek epeyce yol var. Şu an hemen aklıma gelenler, mesela galeta unu yapılabilir, çorbaların içine/üzerine konmak üzere kruton yapılabilir, üstelik bunlar kurutulmuş halde oldukları için uzun bir süre bozulmadan muhafaza edilebiliyor. Kahvaltıda yumurtaya bulanıp yağda kızartılabilir ki muhteşem bir lezzettir, bazı tatlıların yapımında kullanılabilir.. Kaldı ki derin dondurucuda bile zaten taze olarak dahi uzun süre saklanabiliyor. Dolayısıyla, ekmeği atmak niye yani, atmak gerekmiyor ki, öyle değil mi? Selamlar...

Filiz Alev 
 24.02.2016 1:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4880
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1185
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster