Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '13

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
109
 

Sanko farkı

Sanko farkı
 

Sergi Açılışı


Bizler, büyük kentlerde görmeye alıştığımız sanatsal etkinliklerin; Anadolu'ya doğru, azalarak yayıldığını düşünürüz. Bu genel kanaati değiştiren istisnaî oluşumları görünce de derin bir mutluluk duyarız.

Çünkü, sanatçılar genelde, sanatçı- toplum kaynaşmasının yetersizliğinden yakınırlar. Ve nerede bu konuda  bir ışık görürlerse oraya yönelirler.  Sanko, sıradışı bir anlayışla sanata yönelmekle, hem tüketicinin hem de sanatçıların sevgilerini kazanmayı başardı. Bu bağlamda İpekyolu'nda sırtını tarihe dayamış bir VAHA'da sanatçıya da eşsiz bir "MOLA" ortamı sağlamakta gecikmedi.
        
Öyle ya... Galeriye gideceğiz... Resimler açılacak... Yerleri belirlenecek... Asılacak... Bir süre sergilendikten sonra toplayıp bir başka yere doğru yola çıkacağız. Yolumuz veya kaderimiz bu. Hepimizi yakından ilgilendiren bu serüven, bakalım bende nasıl gelişti? İşte ayrıntılar:

Galeriye çıktığımda, beni iki güleryüzlü genç karşıladılar. Eserlerime gösterdiğim aşırı özeni sezmiş olacaklar ki; Beni rahatlatmak için"hocam, sizin işiniz buraya kadar, bundan sonrasını hiç merak etmeyin" dediler. Yorgun bedenim için bundan güzel iltifat olamazdı... Onlar bununla da yetinmediler, Beni bir konukları gibi ağırladılar.

Sanat Galerisi,"  SANKO PARK" diye anılan bir AVM nin üçüncü katında. Öyle geçici galeri veya  boş kalmış bir dükkanın değerlendirilmesi değil, terim yerindeyse "ADAM GİBİ GALERİ"

1- Geniş cepheli bir mekan

2- Kör alan yok ( Eserlerin hepsini  dışarıdan da görmek mümkün.)

3- Işıklandırma mükemmel( Daha iyisi olursa yine burada olur)

4- Yardımcı aksesuarlar düşünülmüş

5- Depo kısmı var

Bence bu güzelliklerin sırrı, Sanko'nun her işi ,  o işin ehline  teslim etme anlayışıdır. Bu nedenle dir ki; Aslı Özen'in yönettiği galeride, titiz bir camianin üyesi olarak, hiç açık yakalayamadım.

Kendisi de ressam olan Aslı Özen Hanım, Galeriyi yönetiyor. Sanatçının halinden anladığı için, bizler daima umduğumuzdan fazlasını buluyoruz. Ülkemizde nice anlı şanlı galeriler var ki, ışık sistemi bozuk. Askılar çalışmaz. Yardım isteseniz sonuç alamazsınız. Personel ilgisiz. Aslı Hanımın yönetimindeki bu galeride, benim gibi eserlerim de rahat ettiler.

Eğer ülkemizde "SANKO" adı sıkça duyuluyor ve seviliyorsa bunda, sanata verdiği desteğin de önemli payı vardır. Bir  veya birkaç çiçekle de yaz olmaz, Ülkemizin intiyacı olan nitelikli bireylerin yetişmesine katkı sağlayacak  "SANKO" farklılığının  giderek yayılması ile milletimize sanatın ışığında aydınlık gelecekler dilerim...          

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 91
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 1206
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1941 yılında Trabzon'da doğdum. 1961 Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okulunu bitirdim. 1965 A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster