Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
4884
 

Şans / Tesadüf

Şans / Tesadüf
 

Hayatı ‘bilimsellik’ kurgusuyla kabul edenler, akılla izah edilemeyen ve pek bir anlam ifade etmeyen bu durumları, yeterli inisiyatifin kullanılmamasından ötürü “büyük bir bahtsızlık”, ‘zırva’ veya ‘tesadüf’ adı altında değerlendiriyor


Aslına bakarsanız, yaşamın en ilginç ve kafa yoran yanı, akılla mantıkla izah edilemeyecek olaylardır. Biz çoğu zaman bunlara bir anlam veremediğimiz için, “tesadüf/şans” ya da “garip bir rastlantı” der, geçer gideriz.

Yaşarken bunları tespit etmek, değerlendirmek oldukça zordur. Toplumun çoğunluğu da bu gerçekleri göremez haldedir.

Eğer dünyanın ekseriyeti yalanla uyutuluyorsa gerçeği nasıl öğreneceğiz diye düşünme zahmetine katlandığınız oluyor mu?

Bu açıdan bakarsak bu ve benzeri soruların cevabını verme zorunluluğu var.

Ancak çok iyi bilinmeli ki,‘şans/tesadüf’ diye adlandırdığımız şeyler, sistemin yapısı ile ilgili..

Hayatı ‘bilimsellik’ kurgusuyla kabul edenler, akılla izah edilemeyen ve pek bir anlam ifade etmeyen bu durumları, yeterli inisiyatifin kullanılmamasından ötürü “büyük bir bahtsızlık”, ‘zırva’ veya‘tesadüf’ adı altında değerlendiriyor

Yaşamın akışı içinde neden-sonuç ilişkilerinin düz bir yolda ilerlemediğini, tesadüflere asla yer bulunmadığını, olayların mutlaka birbiri ile ilintili olduğunu, sizi adeta bir ağ gibi sarıp sarmaladığını hissettiğinizde ise her şey değişiyor, başkalaşıyor.

Örneğin bir gün birisi ile tanışırsınız, tüm yaşamınız alt üst olur, hayatınızın yönü değişir, işleriniz bir anda rayına oturur veya tamamen aksi olabilir.

Uzun yıllar inançsızlığı ile ün yapmış birinin, başına gelen bir hadise sonrası Allah’ın varlığını kabul ettiğini açıklaması ve iman dairesi içine girmesi tesadüfle izah edilemiyor.

Çok istekli olduğunuz halde yakınlık kuramadığınız biriyle aynı platformda kucaklaşabiliyor veya fiziksel tepki içinde olduğunuz, tahammül dahi edemediğiniz biriyle sıkı fıkı dostluk kurabiliyorsunuz, daha da önemlisi en çetrefilli konuları onunla paylaşır hale gelebiliyor, kimi zaman sebepsiz yere kendinizi aşırı derecede güçlü, bazende elinizi kaldıramayacak kadar takatsiz hissedebiliyorsunuz.

Umulmadık düzeyde zor gibi görünen problemleri çözerken şaşkınlıktan ağzınız bir karış açık kalabiliyor.

Mühendislik eğitimi almanıza karşın, yaşamınıza ses sanatçısı olarak devam etmenize kendiniz bile anlam veremezsiniz.

Âşık olacağınız kişi gözünüzün önünde durmaktadır, ama siz bunu fark edemezsiniz. Size bir dost meclisinde tanıştığınız kişiyle bir süre sonra izdivaç yapacağınızı söyleselerdi, şaşırır, küçük dilinizi yutabilirdiniz. Hâlbuki siz eş olarak seçeceklerinizi test etmekte, kararsızlığınızdan ötürü işin içinden bir türlü çıkamamaktaydınız.

Bazen, bir başınıza kalmak ister, ne var ki kendinizi kalabalık ortamlarda bulur, kimi zaman da hiç olmadık yerde neşelenir, sevince boğulur, küskünlere hayat verir veya bir neden yokken sinirlenip stres dolu bir ortam yaratır, zaman zaman da olmadık hayallere dalıp gidersiniz.

Sevgili kardeşlerim!

Kuşkusuz, bu örnekler çoğaltılabilir ya da tam tersine en azından bir kısmı gereksiz, abartılı bulunabilir. Ama, tüm bunlar tartışmasız, sistem içinde bazı soruları da beraberinde getirecektir.

Sonuç olarak şunları söyleyebilirim:

Ya her olayın arkasında kapsamlı, amaçlı güçlü şekilde ‘mutlak bilinç’ operasyonun olduğu kabul edilir ya da duyarsızlıkla: ‘Bunlar çarpıtma, deli saçması’ deyip geçiştirilecektir.

Ahmed F. Yüksel

 

https://twitter.com/sufafy

https://twitter.com/AhmedHulusi

http://www.ahmedhulusi.org/

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence de bazı şeyleri açıklayamıyoruz… Ve aslında kişilerin açıklayamadıkları olaylarda tesadüf ve şans kelimelerini kullandığını görmekteyiz! Bazen de düşünce tembelliği yaptığımızda: ‘ Şans işte ya.. ne tesadüf ama.. ‘ gibi cümleler kurarız. Oysa bahsettiğiniz gibi bu olmaz, olamaz elbet… MUTLAK YARATICI elbette sistemde şansa- kaosa- tesadüfe yer vermemiştir. Bu iman ve inanç esaslarının da, Allah kavramının da temel doğrularına aykırıdır.. İş bize düşüyor; tüm olanı çözmek ve çalışmak…

Gürbüz Haliloğlu 
 24.05.2014 22:21
 

Verdiğiniz örnekleri okurken gülümsedim hep. Bazısı benim başıma, bazısı da arkadaş, eş, dost çevreme isabet eden olaylardı. Bizler gençken daha çok kullanırdık bu kelimeleri. Bazen kendimizi çok şanslı hissederken, bazen şanssızlığımızı anlatacak kelimeler bulamazdık…Şimdilerde yaş kemale erdi ve bir çok sorularımızın cevapları da yerini buldu. Bulamayanları ise: ‘’Vardır bir hikmeti ‘’ diyerek şimdilik arka plana atıyoruz. Çünkü paragraftaki bahsettiğiniz iki alternatiften, ilkini seçtik evelallah.. Yani her şeyin arkasında MUTLAK BİLİNÇ olduğuna inanan ve bunu OKUMAYA çalışan grup…Umarım kolaylaştırılmış olur, çünkü bu işin kolayına kaçmayan kişilerin hedefidir..!

Müslüm sünbüloğlu 
 10.05.2014 0:33
 

hepsinin illaki bi açıklaması vardr

savas barka 
 06.05.2014 13:49
 

Aklıma Eflatun’un (namı diğer: Platon) bir sözü geldi: ‘’İnsanlar hakikate değil, hakikat gibi görünen şeylere inanırlar.’’ İşte maalesef bu yüzden de çoğunluğun işine gelen kurtarıcı kelime: Tesadüf çıkmıştır?) Aslında şansı ben biraz daha ayırıyorum tesadüften. Çünkü tesadüf çok başka! Yani çok mantıksız. Eğer tesadüf olursa evrende dahi kaos olduğuna inanılmalı. O zaman bilim neden gerekli ve var?! BU adamlar boşuna mı uğraşıyorlar sırları çözmek için??? Bu yüzden her ne kadar günlük dilimizde bir şey anlatılırken ‘’Tesadüfen..’’ diye başlanan cümleler varsa da unutmak lazım yavaş yavaş, hatta hızlı hızlı. Şans neden farklı bence; şöyle ki; İnsanın Hem GENETİK hem de ASTROLOJİK haritasında bazı şeylere doğuştan avantajlı olması durumuna ben ŞANS diyorum! Ve Şans gerçekten de var! Ya da SİSTEMİN TORPİLİ Mİ DESEK..?!!!

Kortan Tanaçyolu 
 05.05.2014 15:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 612
Toplam yorum
: 1991
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 10234
Kayıt tarihi
: 14.12.11
 
 

Araştırmacı Yazar.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster