Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '17

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
99
 

Şans Oyunlarına Yoğun İlgi

Şans Oyunlarına Yoğun İlgi
 

Nimet Abla Gişesi Önü


Toplumsal gelişmişlik düzeyinin saptanmasında kullanılan geleneksel ölçütte; gelişmişlik, kişi başına düşen ulusal gelirin miktarıdır. Bu ölçüte göre kişi başına düşen gelir ne kadar yüksekse toplum da o kadar gelişmiş sayılmaktadır. Günümüzde gelişmişliğin çağdaş ölçütü ise nitelikli insan gücüdür.

Yaşadığımız sibernetik çağda ve küreselleşen dünyada nitelikli insan, dünyaya, olaylara ve olgulara, kendi paradigmasına bile eleştirel bakan, resmin bütününü görebilen; gelişme ve değişmelere bağlı olarak kendini yeniden yapılandırabilen, farklılıkları zenginlik olarak algılayabilen; çoğulculuğu ve demokrasiyi içselleştirmiş ve yaşam biçimine dönüştürmüş evrensel değerlere bağlı çağdaş insandır.

Geleneksel gelişmişlik ölçütü Ulusal gelir, günümüz toplumları için artık geçerli bir kriter değildir. Toplumların yaşadığı coğrafyada yer altı ve yer üstü kaynakların zenginliği nedeniyle kişi başına düşen ulusal gelir yüksek olabilir. Önemli olan doğal kaynakları salt üretebilmek değil, bu kaynaklar tükendiğinde yeni kaynaklara yönelebilme becerisidir. Bu da ancak, nitelikli insan gücü ile olanaklıdır. Örneğin, Japonya çelik endüstrisinde dünyada birinci sıradadır. Nitelikli insan gücü sayesinde çeliğin hammaddesini başka ülkelerden temin edip, üretmektedir. Demokratik ve uzlaşmacı toplumlar yerine otoriter, çatışmacı, yalnız kendi paradigması ile dünyaya bakan ve her şeyi bu bakış açısıyla değerlendiren bireylerden, özellikle siyasetçilerden oluşmuş geri kalmış ya da gelişmekte olan toplumlar ise var olan doğal kaynaklarını bile kendi üretemez.

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerini belirlemekte kullanılan geleneksel ölçütün kriteri yani Ulusal Gelir verileri gelişmişlik düzeyini tam olarak yansıtmadığına dair görüşler, her zaman vardır. Ancak yerine “yeterince” sağlıklı yeni bir yöntem önerilememişti. Günümüzde ise büyük bir hızla küreselleşen dünyada, daha önce önemsenmeyen veya hiç olmayan çok farklı parametreler hayati önem kazanmaya başladı. İnternet gibi gelişmişlik düzeyi kriterlerine eklenmiş yeni bir indeks var artık; “Sosyal Gelişmişlik Endeksi.” Yeni yöntem besine ulaşım, yaşam fırsatlarının zenginliği ve sağlık hizmetleri gibi insanları doğrudan etkileyen etkenler öncelikle değerlendiriyor. Tabii sonuçta yalnızca ürün ve hizmetleri hesaplarken hava kalitesi gibi unsurları ihmal eden Ulusal Gelirin hesaplamasından farklı sonuçlar ortaya çıkıyor. Temel insan ihtiyaçları, temel refah koşulları ve fırsatlar ana başlıkları ve bu başlıkların altındaki onlarca veri değerlendirildiği endeks günümüz dünyasında ülkelerinin yeri hakkında daha sağlıklı bilgi verme iddiasını taşımaktadır.

Sosyal Gelişmişlik Endeksi’nin alt başlıklarındaki verilerin bazıları; Çocuk hakları, Kapalı alan hava kirliliği sonucu gerçekleşen ölümler, Boru ile taşınan suya erişim, Elektriğe erişim, Cinayet oranları, Siyasi terör, Yetişkin okuma yazma oranı, Cep telefonu aboneliği sayısı, İnternet kullanıcılığı oranı, Basın özgürlüğü endeksi, Obezite oranı, Kanser ölümleri oranı, Kişi başına düşen karbondioksit emisyonu, Ulusal Gelirdeki her 1000 dolar için kullanılan enerji miktarı, Siyasi haklar, İfade özgürlüğü, Kadınların okullaşma oranı, Temel dini özgürlükler, Çocuk bakımına erişim, Etnik azınlıklar için fırsat eşitliği, Göçmenlere tolerans…dır.

Sosyal Gelişmişlik Endeksinin alt başlıklarındaki verilerine;  toplumdaki “dilenen” ile “şans oyunlarına ilgi gösteren.” insan sayısı şeklindeki iki olumsuz kriteri de ben ekliyorum.

Sosyal Gelişmemişlik Endeksi adına bugünlerde zengin olma ümidi ile yılbaşı piyango bileti almak için Eminönü’ndeki Nimet Abla Milli Piyango Gişesinin önündeki birkaç halka halinde gösteri var algısı veren kuyrukta bekleyenleri görmek, gözlemlemek gerekir, diye düşünüyorum.

Nizamettin Biber

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizin eklediğiniz kriterler çok daha anlamlı geldi bana...Yeni yılınız kutlu olsun.

Kerim Korkut 
 30.12.2017 20:52
Cevap :
Herkes biliyor belki ama bben bu kriterleri uzun zaman gözlemlerim sonucunda oluşturdum. Size de mutlu yıllar.  31.12.2017 10:58
 

Öylesine kendini kaybetmiş bir toplum olduk ki, kendimizi bulabilme korkusuyla kaybolmanın yollarını arıyoruz. Sanat, zanaat, edebiyattan yat, kat, sat, at seviyelerine düştük. Ah ne çok kaybolduk! Kaleminize sağlık.

Kevser Yenel 
 25.12.2017 17:13
Cevap :
Çok doğru bir ifade kendimizi bulmaktan korkuyoruz ya da kendimizi bulma gücüne sahip değiliz. Toplumsal dönüşümümüz ve evrimimiz sağlıklı ve olumlu olamadı maalesef. Gülten Akının “Ah kimselerin vakti yok/ Durup ince şeyleri anlamaya” dizeleri geldi aklıma, teşekkür ederim Kevser öğretmenim, sağlıkla mutlulukla kalın.  25.12.2017 20:32
 

Değerli kardeşim, sade bir yuttaş olarak birçok şeyin farkındayız. bu güzelim ülkemiz bu durumlara düşmemeliydi. Sevgiler.

Şahin ÖZŞAHİN 
 24.12.2017 18:53
Cevap :
Kesinlikle bunları hak etmiyoruz, umarım daha iyiye evriliriz. Teşekkürler, sevgiler, saygılar.  24.12.2017 23:19
 

Sevgili Nizamettin Kardeşim! Şans oyunlarına inanmıyorum ve Milli Piyango bileti de almıyorum.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 24.12.2017 8:25
Cevap :
Şans oyunları, emeksiz yüksek bir gelirin elde etme ümidini pompalıyor, herkesin rüyasını besliyor. Teşekkürler Nahide hocam, selamlar, sevgiler.  24.12.2017 12:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 881
Toplam yorum
: 3742
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2556
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster