Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '07

 
Kategori
Günübirlik Turlar
Okunma Sayısı
1765
 

Sansarak Kanyonu

Sansarak Kanyonu
 

Kaptırmışım kendimi iş temposuna akşamları sadece birkaç kilometre koşuyorum onun dışında pek spora vakit bulamıyorum bu aralar.

Derken eski bir arkadaşımla mailleşirken Pazar günü Sansarak Kanyonuna bir yürüyüş düzenleneceğini ve katılmak isteyip istemediğimi sordu. Ben bu tür konularda fazla düşünmem ve anında karar veren biri olduğumdan hemen kabul ettim. İş yerimde aynı hızda düşünen bir arkadaşımda bana katıldı.

Pazar sabahı erkenden belirlenen noktada buluşarak Sansarak Kanyonuna doğru yola çıktık. Sansarak Kanyonu İstanbul’a yaklaşık 230 km. Burası İznik’e bağlı Sansarak Köyünde bir yer. Nasıl gidileceğine gelince; Bursa istikametine giderken Orhangazi şehir merkezindeki ışıklardan sola İznik istikametine dönüyorsunuz zaten orada İznik yön tabelası da mevcut . Yaklaşık 42 km. içeri doğru ilerleyeceksiniz. Yolunuzun üzerinde Boyalıca ve Çakırca köyleri var. Bu köyleri geçtikten sonra zengin tarihiyle sizi İznik karşılayacak. İznik adını verdiği bir de göle sahip eminim yol üzerinde durup bu güzelliğin resmini çekmek isteyeceksiniz. İznik’i bir başka yazımda daha detaylı anlatacağım.

Buraya biraz vakit ayırıp gezmenizi şiddetle tavsiye ederim. İznik şehir merkezinden geçerek Adapazarı tabelasının olduğu sapaktan giriyorsunuz ve birkaç km. ileride Sansarak Köyü tabelasını görüyorsunuz. Bu tabelayı takip ettiğinizde 17 km sonra Sansarak Köyündesiniz. Ufak, şirin bir köy. Köyün içinden geçerek, köyün hemen dışındaki domates bahçelerini ve otlakları da arkanızda bırakarak kanyona ulaşıyorsunuz. Kendi keyfinize göre parkura istediğiniz noktadan başlayabiliyorsunuz.

Şimdi olayın enteresan noktasına geldik.!

O meşhur gürül gürül akan nehir maalesef Sansarak Kanyonunda artık yok. Yerine bir kedi yavrusu uysallığında mışıl mışıl akan ince bir su var. Birkaç noktada boyu biraz geçen birikintilerin dışında pek su görmek mümkün değil. Kanyonun daha yarısına varamadan suyun bittiğini göreceksiniz.

Güzel doğa manzarası ve çam kokuları eşliğinde bir yürüyüş ve bir piknik organizasyonu yaparak geri dönebilirsiniz. Hatta aklınıza koyarsanız bir damla ıslanmadan bütün yürüyüşü bitirmenizde mümkün. Küresel ısınma Sansarak Kanyonunu da kurutmuş.

Kanyondaki yürüyüşünüz bittiğinde eve doğru giderken geride bıraktığınız manzarayı düşünüyorsunuz içiniz sızlıyor. Henüz küresel ısınmanın başlarındayken bu kadar etkilenen bir tabiat ileriki yıllarda ne hale gelecek diye kara kara düşünüyorsunuz.

İstanbul’a dönüşü ister körfezi dolaşarak, ister feribot’u kullanarak yapabiliyorsunuz. Biz feribot’u tercih ettik. Yol boyunca martıların bize yaptığı sov’u izleyerek keyiflendik.

Eve geldiğimde hala kanyondaki o kuru nehir yatağı aklımdaydı. Çok vaktimizin kalmadığını nehir yatağındaki o kuru kayalar çok net anlatıyordu. Belki tam çözüm değil ama en azından bir başlangıç için hadi artık ama Kyoto diyorum…!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de 2006 yılında gitmiştim, neredeyse belimize geliyordu su seviyesi, en düşük su seviyesi bileklerimizi aşıyordu Bu pazar 2. defa gidicem fakat okuduğım kadarıyla eski sansarak kanyonunu bulamayacağım, şimdiden içim cız etti, görünce nasıl olacak bakalım.. Çok üzücü..

Silan Dogan 
 06.09.2007 16:46
Cevap :
Eminim hayal kırıklığına uğrayacaksınız, çünkü kanyonu sonuna kadar takip etmek isterseniz su aramayın. Kuru kayalar arasında bir yürüyüşten başka birşey bulamayacaksınız. Şimdiden iyi pazarlar, sağlıcakla kalın.  06.09.2007 20:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 99
Toplam yorum
: 89
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 2338
Kayıt tarihi
: 25.03.07
 
 

1977 yılında İstanbul'da doğdu, zamanının getirdiği bir çok avantajı değerlendirdi. Sokakta oynad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster