Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
2257
 

Şanslı mısınız ?

Şanslı mısınız ?
 

Bok Böceği


Şanslıydım ben eskiden. Çooook eskiden. Tam 18 yaşına kadar istediğim ve gerçekleşmeyen hiçbir isteğim olmadı. Olduysa da ben hatırlamıyorum.

Şans olarak algıladıklarımız beklentilerimizle orantılı olduğundan belki de. Bir de bu kadar tüketim toplumu olmadığımız için herhalde maddi isteklerimiz de sonsuz değildi.

İlkokulda en büyük isteğim ne diye düşünüyorum… Bisikletti. Yeşil “Pinokyo” marka bisiklet. O da oldu.

Derslerim iyiydi. Hepsi değil tabi. Beden eğitimi dersinde basket oynamakta başarısızdım örneğin. “Şanssızlık”

Topu yerde önce zıplat. Potaya doğru 3 adım at ve sıçra, potaya fırlat. Olmuyor, olmuyor…

Ama birgün hiç atamadığım basketi tam 3 kez üst üste hem de başarılı şekilde atıp 10 alınca "mucize" dedim. Mutluluğum inanılmaz.

“Ne kadar şanslıyım. Tüm isteklerim gerçekleşiyor” Ve buna sonraki yıllarda da hep inandım. Sonra ben büyüdüm. Büyüyünce isteklerim ve hayattan beklentilerim de büyüdü. Şansım döndü. Yani ben döndüğüne inandım.

Neyse ki şimdi birçok yönden kendimi şanslı görüyorum. Ve şükrediyorum Birçok şansızlığımın yanında.

Şans nedir ki?

Tekrarlayan ve amaca hizmet eden tesadüfler mi?

Bir olayın hiç gerçekleşmeyecek gibi göründüğü halde gerçekleşmesi mi?

Ya da gerçekleşmesi kesin görülmüşken gerçekleşmemesi mi?

Neden bazı insanlar inanılmaz derecede şanslıyken yani istediklerinden fazla olanaklara sahipken, diğerleri hak ettiklerine inandıkları olanaklara asla sahip olamıyor?

Yoksa şans dünyayı algılama ve beklentilerimizle orantılı , kişisel bir durum mu?

Yani benim, son derece şanssızlık olarak gördüğüm bir durum başkası için bir şans olarak değerlendirilebilir mi? Yani göreceli mi?

Şansa inananlardan mısınız? Yoksa “insan kendi şansını kendisi yaratır, her şeyin bir nedeni vardır” diyenlerden mi?

Ben şansa inanıyorum. Şanssızlığa da.

Afrika’da açlıktan ya da bulaşıcı hastalıklardan ölecek insanların, orada doğmuş olmaları bir şanssızlık değil mi örneğin.

Ya da zengin bir ülkede sağlıklı ve geleceği garanti altına alınmış olarak doğmak, bir şans.

Burada şans; kişinin dışında gelişen bir durum olarak görülür. Çok mücadele ettiği halde belirli bir noktaya ulaşamayan insanları veya emek vermeden, mücadele etmeden güzelliklere ulaşan kişilerin durumunu, şans faktörünü hiçe sayarak nasıl açıklayabiliriz ki ?

Diğer yönden bakarsak da şans bir durumdur aynı zamanda ve onu iyi veya kötü diye adlandırmak bizim düşünce yapımızın yarattığı bir şeydir. Ama bizim düşünce yapımızın, durumu iyi olarak değerlendirmesi de bir şanstır sonuçta.

Wiseman Üniversitesinden Profesör Richard, şans konusunda yaptığı araştırmalar sonucunda şansını kendisi yaratan insanların dört temel özelliğini belirlemiş;

-Şans fırsatlarını yaratma ve fark etme konusunda beceriklidirler
-Sezgilerini dinleyerek şanslı kararlar verebilirler
-Olumlu beklentiler sayesinde doğru çıkan tahminlerde bulunurlar
-Şanssızlığı şansa dönüştüren esnek bir yaklaşım benimserler.

İşte bende diyorum ki tüm bu yeterliliklere sahip olmak da bir şanstır.

Sonra efendim bu profesör şanslı olmak için 4 tane temel ipucu belirliyor.

1-İçsel sezgilerinizi dinleyin; normalde doğru çıkarlar.
2-Yeni deneyimlere ve normal rutininizi bozmaya açık olun.
3-Her gün birkaç dakikanızı iyi giden şeyleri hatırlayarak geçirin.
4-Önemli bir toplantı ya da telefon görüşmesi öncesinde kendinizi şanslı olarak hayal edin.

Yani burada da görüldüğü gibi, son yıllarda hayli gündemde olan düşünce gücünün etkileri üzerine durulmuş. Bu düşünce gücü de yeni bir şey değil aslında ama yeni bir şey gibi sunumu yapılmakta.

Şansımızı zorlamak için denemek lazım tabi ki (!)

Bu konuda küçük bir bilgiyi de paylaşmak istiyorum. Eski Mısır’da Scarab veya bizim ülkemizdeki adıyla bokböceği (yukarıda resmi görülen) Mısır eşrafınca kutsal sayılır ve şans tanrısının simgesi olarak görülürmüş. Şimdi ise Avrupa’daki şanslarını kendileri yaratıp bunu paraya çeviren işadamlarınca bu böceklerin değerli taşlardan yapılma formları şans getirsin diye hanımların boyunlarını süslemekteymiş.

Yine eski Mısır inancında söylenen bir söz ile bitireyim ; “"Talih, sen istediğin zaman sana bakar” İster inan ister inanma (!)

Tijen Taşlı- İzmir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

şanslısın. Gözlemlemişsin, görebilmişsin, süzgeçten geçirip kelimelere dökmüşsün ve varsın ve sağlıklısın ve de .... Şanslısın en azından Afrika'lı olmadığın için. Çoğumuz ayakta kalma mücadelesi veriyoruz hayata karşı, çoğumuzda amansız hastalıklar yüzünden hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Bende inanıyorum şansa ve şanssızlığa ve onun için o kadar güzel dilekler getiriyorum dile ki biri olmazsa biri olsun diye. Bende şanslı ve cömert davranılmış insanlardanım. Sevgilerimle

kevser şekercioğlu akın 
 30.04.2008 19:09
Cevap :
Yaşadığımız için, yaşamın güzelliklerini farkedecek "akla ve beceriye" sahip olduğumuz için, haklısın, biz şanslıyız :) Ama ben duygularımı yazılarımda senin kadar güzel ifade edemediğimi düşünüp, bu konuda şanssız olduğumu da düşünmüyor değilim :) Teşekkür ediyorum Kevser, sevgilerimle :)  30.04.2008 22:35
 

Sevgili Tijen, insanı düşünmeye, sorgulamaya davet eden bu güzel yazın için kutlarım seni. İzmir'den ayrıldıktan sonra hep sorguladım kendimi, şans neden hiç benden yana olmadı diye.. Oysa şans hep vardı, yanıbaşımdaydı ve ben kullanamadım, bozuk para gibi harcadım onu. Stefan Zweig'dan esinlendiğim " Yıldızın parladığı anlar" başlıklı blog yazımda benzer bir sorgulama yapmıştım. Şans hep var aslında, bazen geldiğini bile hissedebiliyor, görebiliyorsun; tek yapacağın şey uzanıp tutmak onu, hemen geldiği anda. Sonraki pişmanlıklar boş. Ve zaman bir yerlerde alay edercesine izliyor seni. Şimdi söyleyeceğime lütfen dikkat et, benim için tekrar İzmir'e dönebilmek en büyük şans olacak ama bunu en iyi ben anlayabilirim tabi. Sadece senin anlayabileceğin çok şansın olduğuna inan. Bundan sonra ve yaşamın boyunca şansın bol olsun. Hoşça kal. Sevgi ve saygılarımla. Enfal Törün

Enfal Törün 
 15.04.2008 16:59
Cevap :
Değerli katkılarınız için teşekkür ediyorum Enfal bey. İstek ve beklentilerimiz var olduğu müddetçe bu kavramı olumlu ve olumsuz anlamda kullanmaya devam edeceğiz. Ama galiba insan olarak tartışmasız en büyük şansımız sağlıklı bir zihin ve vücuda sahip olmak. Umarım bir gün İzmir'e dönersiniz:) Benden de saygı ve selamlar :)  15.04.2008 21:40
 

Ben akli kullanmaya bagliyorum herseyi . Buraya kadar gelen ve Tokyo Disneysland' e goturdugumuz yigenim binmesi ilginc olan bir eglence aracina bakimda olmasi nedeniyle binememesi uzerine "Ben de de hic sans yok "demisti . Gencligine verdim . buraya kadar gelmesi bile onun icin sansti .Istediklerimiz elimize ulasmadigi zaman kendimizi sansiz olarak nitelendiririz hemen . Surcu lisan ettiysem affola . Saygilarimla .

Nursen 
 11.04.2008 9:41
Cevap :
İsteklerimiz ve bunlara sahip olma, ulaşabilme yeterlilik ve tatmini kendimizi şanslı hissetmemize neden oluyor.İstekler sonsuz olduğuna göre biz de sonsuz, şans ve şansızlık duygusunu yaşayacağız demektir.Sadece yeğeniniz değil aslında farkında olmadan hepimiz bir isteğimiz gerçekleşmediğinde benzer kelimeleri kullanmışızdır :) Teşekkür ediyorum katkınıza. Sevgi ve selamlar :)  11.04.2008 18:24
 

Asagi dogru bakarsak sansliyiz, yukari dogru bakarsak sanssiz. O zaman elimizdekine bakip sansliyim demek akillica olan. Ne varmis memleketin halinde. Kendileri ettiler kendileri buluyorlar. Ne dedi tepelerdeki vatandasin biri, "bu oylar aydan mi geldi" di mi ama? Ya Irak veya Iranda olsaydik. Kurban olurum memleketimin her haline. Sansliyiz sansli :)

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 10.04.2008 12:24
Cevap :
Doğru :) "Bir durum" farklı kişilerce farklı değerlendirilebilir.Buna kişisel özelliklerimiz, sosyal konumumuz neden olabileceği gibi, yetiştiğimiz toplumun değerleri de neden olabilir.Birçok olumsuzluğa rağmen ben de hep Türkiye de doğduğum ve yaşadığım için (özellikle İzmir'de) kendimi şanslı görürüm:) Teşekkürler :)  10.04.2008 21:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 955
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2743
Kayıt tarihi
: 03.04.07
 
 

SÖZ UÇAR, YAZI KALIR. 9 Eylül Ünv. İşletme mezunu, 9 Eylül Ünv.Sosyal Bil. Ens.Sağlık Kurumla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster