Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
217
 

Şanslı Nesil...

Şanslı Nesil...
 

Dünyaya ot gibi gelip, ot gibi gidenlerin dışında (1. Boyut) yaşam, yaşananları ile birlikte bir şans, bir nimettir. İnsanlar yakın geçmişlerini hatırlarlar. Hatta bu günkü yaşamlarını yakın geçmişlerinden aldıkları ilhamla yapılandırırlar. O yakın geçmiş onlar için ileri atlama platformu gibidir.

Yirminci yüzyılın ortalarında dünyaya gelen bizler bu anlamda son derece şanslı insanlarız. Acısı ile, tatlısı ile; mutlusu ile, mutsuzu ile gerek kendi hayatımızda gerekse dünyanın yaşamında dudak uçuklatan bir çok gelişmeyi yaşadık.

Tatlı neyse de, acının nesi şans diyebilirsiniz. İnsanların evrimi için tatlı kadar acı olayların da yaşanması, en azından kendimizde değilse bile başkasındakinden ibret alarak genlerimize işlenmesi gerekir. Değilse başta altını çizdiğim gibi ot gelir, ot gideriz. İnsan olarak doğmuş olmamızın hiç kıymeti kalmaz.

Bizim nesil neler gördü neler. İlkokulda ilk yolcu uçaklarının sefere çıkması öğretmenimiz tarafından çok yeni bir olay olarak anlatılırdı. Günümüzde uzay gemilerinin öncüsü olduğuna inandığımız uçaklarla insanlar uzayın derinliklerinde cirit atıyor.

İkinci dünya savaşında atılan ilk atom bombası savaşı bitirmiş, bir tarafı galip getirirken dünyanın diğer yanını acıya boğmuştu. Bugün o atom bombalarının binlerce kat güçlüsü bir çok ülkenin elinde var.

İki katlı bir bina büyüklüğündeki hesap makinelerinin resimleri daha hala belleğimizde. Bu gün hesap makinesi yaklaşık sıfır yer işgal ediyor diğer cihazların içinde. Ya televizyonlar, bilgisayarlar? Artık savaşları bile canlı yayında tüm dünya izliyor.

Bütün bunları ve daha nicelerini bizim çocukluk yıllarımızda biri söyleseydi adamı deli diye hastaneye kapatırlardı.

Sonuç olarak bizler insan ırkının son varoluş döneminden beri kaydettiği gelişmenin çok daha fazlasını bir ömre sığdırdık. Tabii bunun içinde hoş olamayan bir çok yanlışı da birlikte yaşadık. Ama çirkinler olmasa güzellerin kıymeti nasıl bilinirdi ki?

Şanslı nesiliz vesselam.

Şahin ÖZŞAHİN, Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de kendimi şanslı nesilden sayarım. Her ne kadar şansa yaslanıp yaşamak tercihim olmasa da yaşam süremi ve yaşamaya başlama zamanımı seçemeyeceğime göre zamanlama bakımından kendimi şanslı bulurum. Benden daha şanslı olanlarsa benden 20 yıl sonra ve biraz da zengince bir aile ferdi olarak sağlıklı doğmuş olanlardır. Şimdiki neslin ne kadar şanslı olduğun karar veremeyiz elbette; ancak gördüğüm kadarıyla birçok zevkten mahrum kalmışlardır. Soba nedir bilmezler; sobanın üstünden kestane kebap yemezler. Yamalı önlükle okula gidip alaya ve azara çekilmeden evlerine dönemezler. Komşunun bahçesinden erik çalmanın heyecanını hiç bilmeyecekler...

Muharrem Soyek 
 24.04.2017 15:54
Cevap :
Merhaba, Bizler gerçekten şanslı nesiliz. Acısıyla tatlısıyla neler gördük neler. Para vesek bunca deneyimi yaşayamayız. Saygı ve selamlar...  25.04.2017 11:21
 

İlk atom bombasının atılışını on küsur yıl ile kaçırdım...

Kerim Korkut 
 21.04.2017 15:33
Cevap :
Merhaba, Sadece acı varmış. İyiki kaçırmışım bende bir yılla. Saygı ve selamlar...  22.04.2017 10:38
 

Ben şansa değil de tercihlere inanıyorum. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 20.04.2017 11:01
Cevap :
Merhaba, Kimbilir? Belkide siz haklısınızdır. Saygı ve selamlar...  20.04.2017 13:56
 

Bir nesli kaç yıla kaç yıl olarak tanımladınız bilmiyorum ama; sayın İzmirli, 20. ve 21. yüzyılın geçiş sürecini naklen izleyen biri olarak bende kendimi şanslı hissediyorum, teşekkkür ederim, selam ve saygılar.

Nizamettin BİBER 
 20.04.2017 9:00
Cevap :
Merhaba, Ben nesli sadece fiziksel değil, birazda bilinçsel yaşla tanımlıyorum. Bu anlamda çok şeyler gördük diyorum. saygı ve selamlar...  20.04.2017 13:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1677
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster