Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '10

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1111
 

Şarap tadında bir kadın

Evet, bugün Aralık’ın, 2009’un son ayının, ilk günü… Kışın ilk günü… Coğrafya dersleri istediği kadar 21’leri alsın mevsim dönümleri için! Benim için hep birinci günlerdir mevsimlerin başlangıcı ve bugün “Kara Kış”ın ilk günü… Eskiden kışı hiç sevmezdim. Lise anılarımın o uykulu, umutsuz, bol ve sıkıcı ödevli günlerini çağrıştırırdı bana. Yaz sıcacıktı.

Yazlık vardı. Tatildi. Yazlık arkadaşlıklarımı ne o lisedeki şımarıklara değişebilirdim, ne de gelecekte edinebileceğim muhtemel dostluklarla karşılaştırabilirdim. Günü geldi eskiler uçup gitti ellerimden. Şimdi ise yeni dostluklarım, dostlarım var. Ne tuhaf bir devinim içerisinde şu hayat. Dün sonbaharın son günüydü Paris’de. Metrodan bir durak önce inip yürümek istedim. İliklerime kadar ıslandım. Önce ahmakıslatan gibi başladı. Sonra birden yolu yarılamıştım ki sağanağa çevirdi. Sanki sonbahardan kışa geçtiğini anlatır gibiydi. Bu sabah çok erken uyandım. Sanırım akşam çaylarını azaltmam gerekecek. Demleme çaya bu kadar muhtaç olacağımı hiç düşünmezdim. Gazete okurken internette, alacakaranlıktaki bu şehre bakıyorum. İstanbul gibi değil bu şehir. Alacakaranlık yakışmıyor Paris’e. Aksine yağmur da yakışmıyor. Muhtemelen yaz da yakışmıyordur ki o halini de gördüm. Gerçekten yakışmıyor. Kış güneşi yakışıyor bu şehre. Sanki 40’lı yaşlarında hala güzel bir kadının, ya da şarap tadında mı demeliyim bilmiyorum, makyaj yapması gibi bu şehre kış güneşinin vurması.

Uçaklar geçiyor tepemden. Beni de götürseler ya. İstanbul’a… Sevdiğim herkesin olduğu, sevdiğim şehre. Bu özlem vuslata kavuşsa, bu hasret ateşimi söndürse. Coşku ile özlemi, mutluluk ile acıyı… Tatlı bir burukluk… Bu şehirde mutluluk bile bildiğimiz gibi değil. Bu şehir bana çok yabancı. Mutluluğunu yaşatmayı anlatamayacak kadar hem de.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sabah iş yerimde ilk yaptıgım maillerime gelen yazılara göz atmak olur ne yalan söyleyeyim çogu milliyet blog yazarlarınıda okumam ama göz ucuyla baktıgım yazılarda güzel sade ve benim yazdıgım tarzda bir yazı okumanın sevincini yaşadım.. ve bu sabah ilk günaydın mailimi güzel bir yazıyla başlamış oldum.her şey gönlünüzce olsun sevgiyle

Emine Zaimoğlu 
 05.07.2010 8:58
Cevap :
Yorumlarınız ve Görüşleriniz için teşekkür ederim. Saygılarımla  05.07.2010 11:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 532
Kayıt tarihi
: 03.06.10
 
 

2011 Sorbonne Üniversitesi (Paris-IV) Modern ve Yakın Tarih Doktora •2009-2010 Sorbonne Ünive..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster