Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
2898
 

Sarı gelin

Sarı gelin
 

Aynı toprakları paylaşmış ya da komşuluk etmiş toplumların kültürleri birbirine benzer. Zaten başka türlüsü de mümkün değildir: Sonuçta solunan hava, üzerinde yaşanan çevre, yaşam koşulları ve çoğu zaman değer yargıları ortaktır. Bu ortaklığı oluşturan şey; uzun zaman birlikte ya da yanyana yaşamanın sonucunda oluşan etkilenme ve birbirinden beslenme durumudur.

Bir Yunanlı ile Türk’ü kendi doğal çevrelerinde gözlemlediğinizi düşünün. Yemek zevkleri aynı, müzikleri birbirine benzer, aynı şarkıyı farklı dillerde söyleyen iki insanla karşılaşırsınız. Aradaki farklılıklar çoğu kez konuşulan dilin ve inancın farklı olmasından ibaret kalır. Hatta çoğu kez fiziksel yapıdan bile kimin Türk, kimin Yunanlı olduğunu anlamak mümkün olmaz. Aynı şey Türk ile Ermeni ve Türk ile Süryani için de geçerlidir. Yüzlerce hatta binlerce yıl ortak bir coğrafyayı yurt edinmiş olmanın oluşturduğu benzerlikler, hatta birbirine karışmalar kaynaşmalar, sonuçta farklı halkların etkilerine açık bir kültür evreni yaratılmasına neden olmuştur. Envai çeşit renkle süslenmiş bu kültür evreninin adı ise: Anadolu’dur.

Sevgili Hrant Dink’in cenaze töreninde ve öncesinde onun anısına çalınan ve söylenen Sarı gelin türküsünün Türklere mi, yoksa Ermenilere mi ait olduğu konusundaki tartışmaların alevlenmesi, ortak kültür evrenimiz üzerine bir kez daha düşünmeme neden oldu. Sarı gelin, her iki dilde de yüzlerce yıldır çalınıyor, söyleniyor. Ermenice’de sari gyalin oluyor türkünün ismi, Türkçe’de ise sarı gelin. Sari, Ermenice’de dağlı demek yani dağlı gelin. Doğrusu dağlı gelin ismi türkünün ait olduğu Erzurum kentimizin coğrafyasıyla da son derece uyumlu. Ancak gelinin aslında dağlı mı, yoksa sarı mı olduğunu bilmenin imkanı yok. Konunun uzmanı olan müzikologların ve müzisyenlerinde ortak görüşü, Sarı gelin türküsünün gerçekte kime ait olduğunun bilinemeyeceği yönünde.

Aslında bu güzel türkünün kime ait olduğunun bir önemi yok. Sarı gelin, Anadolu’ya aittir. Biz bu türküyü yüzyıllardır hem Türkçe, hem de Ermenice okuyup ağladık, duygulandık, Hrant’ı sarı gelin’in eşliğinde uğurladık. Bundan sonra da Ermenice ve Türkçe sözleriyle okunmaya devam edilecek sarı gelin. Çünkü sarı gelin hem Türk’tür, hem de Ermeni.

Blog Resim: http://www.turkumuzikmerkezi.net/notalar/sarigelin.jpg


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aslında türkü Ermeni asıllı bir türküdür, aynen "Çırpındı Karadeniz"in bir Sayat Nova bestesi olduğı gibi. Aynı zamanda, tam da senin belirttiğin bu türkü Türk asıllı bir türküdür ve belki herşeyden de önemlisi bu türkü bir Anadolu türküsüdür, Anadolu asıllı bir türküdür veya değilse bile en azından öyle olmalıdır...Sirov...

Arek 
 16.02.2007 20:24
Cevap :
Sireli Arek; Yorumun için çok teşekkür ederim. Demek istediğim tam olarak buydu. Anadolu'da türküler her zaman kardeştir, birde insanlar kardeş olabilse... Sirov...  16.02.2007 23:44
 

anonim oluşlarında ve söyleyenlerinin bilinmeyişindedir. ki zaten türküleri ilk söyleyenler isimsiz olduğundan halka malolabilmişlerdir. bu yüzden sarı gelin hepimizin türküsüdür. selamlar ve sevgiler.

Başak ALTIN 
 03.02.2007 1:33
Cevap :
Çok haklısın Sevgili Başak; Türküler hepimizindir. Türküler kardeştir. Birde insanlar kardeş olsa... Yorumun için çok teşekkür ederim. Sevgiler...  03.02.2007 19:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 130
Toplam yorum
: 273
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 5031
Kayıt tarihi
: 08.08.06
 
 

Ege Üniversitesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi bölümü mezunuyum. Şu anda Marmara Üniversitesi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster