Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
792
 

Sarı öküzü verince

Son günlerde bir sarı öküz fıkrasıdır gidiyor. Hani birkaç aslanın bir öküz sürüsünü basıp, ‘’bizim karnımız aç, içinizdeki şu yaşlı sarı öküzü verirseniz size saldırmayız’’ dedikten sonra, öküz sürüsünün aslanları yenecek güçleri olduğu halde, korkarak sarı öküzü teslim ettikleri ve daha sonra her gün bir öküz feda etmek durumunda kaldıkları ve sonunda tükendiklerini anlatan ibretlik fıkra,

İşte bu fıkrayı günümüz Türkiye’sinde her alanda ibret olması için anlatmak mümkün;

TSK yıpratılmaya başladı, olaylar gelişti gelinen noktada kuvvet komutanları sorgulanıyor, tutuklanıyor, yargılanıyor.

Bu güne kadar olan anayasalarda Türkiye Cumhuriyetini ve Anayasasını koruma ve kollama görevi şanlı ordumuza verilmiştir. Çünkü bizim ordumuz halkın içinden çıkmış, kendi evlatlarımızdır. Askerlik bizde ulvi bir vatan görevidir. Bizim ordumuzu üçüncü dünya ülkelerinin çapulculardan oluşan ordularıyla veya paralı askerlerden kurulan ordularla mukayese etmek doğru olmaz. Anayasamızda belirtilen böyle yüce bir görevi olan orduyu yıpratmak da doğru değildir. Ama bu gün gelinen noktada ordu yıpratılmaya başladı. Ve bu yıpratılma işlemi giderek hızlanıyor gibi, acaba sizce burada sarı öküz ne zaman verildi?

Tekel işçileri iki ayı aşkın zamandır eylem yapıyordu. Bir çok siyasi parti, kurum ve kuruluş bunları destekledi. Hükümete karşı gösteriler hızlandı. Arkasından başka kuruluşlardan da işçilerin çıkarılma haberleri gelmeye devam etti. Çünkü bu eylemler başlamadan önce kurum ve kuruluşların özelleştirilmesiyle sarı öküzü aslanlara teslim edilmişti. Bu özelleştirmelere muhalefet partileri yeterince karşı gelmemiş, yeterince ses çıkarmamıştı. Oysa iş işten geçip sonuçlar ortaya çıktıkça eylemlere destek vermek için bir birleriyle yarışır hale geldiler.

Bundan birkaç ay önce yapılan bir tebliğ ile doktorların şirket ortağı olarak veya şirket kurarak muayenehane veya poliklinik işletmesi yasaklandı. Arkasından tam gün yasası ile kamuda çalışan doktorların muayenehane işletmesi önlendi. Buna karşılık tam teşekküllü klinikler ve özel hastane açılması teşvik ediliyordu. Ancak bunları açabilmek için çok büyük maddi güce ihtiyaç vardı. Bu gün gelinen noktada bir çok doktor, bazı para babalarının, şirketlerin veya mafia olarak anılan bazı zengin iş adamlarının büyük paralarla kurdukları hastane ve kliniklerde çalışmak durumunda kaldı. Ancak son günlerde özellikle doğu bölgelerimizde aylardır maaşını alamayan ve çalıştığının karşılığını almak istediği için tartaklanan doktorların haberleri basınımızda sıkça yer almaya başladı. Acaba meslek odaları sarı öküzü ne zaman teslim ettiklerinin farkında mı?

Son günlerde et fiyatları çok çok büyük artış gösterdi. Bunun nedenini daha önceki yazımda yazmıştım. Hükümet süt fiyatlarını düşürücü önlemler alınca et pahalı kaldı. Eti için damızlık hayvanlar kesilince hem etten hem sütten olduk. Şimdi gelinen noktada et ithalatı düşünülüyor. Sarı öküzü iki sene önce verdik. Ülkeyi yüz binlerce dolar zarara uğrattık, tıpkı grip aşısında olduğu gibi, tıpkı diğer şeylerde olduğu gibi. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Özelleştirme furyası altında ülkede yabancılara peş keş çekilmemiş banka, arazi, maden, su kurum ve kuruluş da pek kalmadı gibi.

İktidar partisinden geçtik, dileriz muhalefetteki partiler artık seslerini daha gür çıkarır, önlemlerini daha iyi alır, çalışmalarını daha iyi yapar da ileride kendi ülkemizde sarı öküz fıkrasını düşünerek yürüyecek, çalışacak, tatil yapacak alanlar aramak zorunda kalmayız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 104
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 568
Kayıt tarihi
: 13.02.09
 
 

1953 Denizli doğumlu, evli ve iki çocuk babası. Doktor dişhekimi, şimdiye kadar yayınlanmış yedi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster